USRowing Club National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 17, 2010
1 Mens Intermediate 8+
18
2 Womens Intermediate 4x
14
3 Womens Junior B 1x
36
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
21
6 Womens Junior A 8+
17
7 Mens Senior 1x
30
8 Womens Senior 2-
10
    Badger Development Camp (A)
J. Koykkar/H. Lynch
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
G. Schneider/T. Logemann
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Ohrstrom/D. Reed-Hudson
 
    University of Washington Development Campington Women (A)
M. Culp/V. Nenchev
 
    Badger Development Camp (B)
A. Slesar/T. Fillbrandt
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
M. Grunseth/K. Ladell
 
    University of Washington Development Campington Women (B)
A. DeLeuw/E. Lauber
 
    Badger Development Camp (C)
L. Pietila/M. Kryka
 
    University of Washington Development Campington Women (C)
M. Moore/A. Struzyna
 
    Badger Development Camp (D)
J. Baldwin/N. Boneham
 
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
11
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
16
11 Mens Junior A 4+
28
12 Womens Junior A 2x
36
13 Mens Senior 4+
15
14 Womens Senior 2x
11
15 Mens Intermediate 2x
24
16 Womens Intermediate 4+
18
17 Mens Senior Ltwt 2x
7
18 Womens Senior Ltwt 4+
4
19 Mens Junior B 2x
20
20 Womens Junior B 4+
13
21 Mens Intermediate 2-
31
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Karwoski/G. Yost
 
    Canada-CanAmMex (A)
G. Obee/N. Paltiel
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Neumann/A. Chin
 
    Mendota Development Camp (A)
T. Aghai/B. Ruble
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Krajewski/T. Brown
 
    Pine Crest School Crew (A)
J. Lee/N. Hardy
 
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe/J. Corry
 
    Southeast Juniors (A)
S. Gilbert/F. Green
 
    Thompson Boat Center (A)
C. Asmuth/M. Siegel
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
G. Wilson/M. VanVoorhis
 
    University of Washington Development Campington Women (A)
C. Dobrowolski/N. Garratt
 
    Vesper Boat Club (A)
R. A/R. B
 
    West Side Rowing Club (A)
R. Rubino/C. Gioulekas
 
    Mendota Development Camp (B)
M. Hinkamp/B. Betts
 
    Thompson Boat Center (B)
J. Byington/D. Keating
 
    University of Pennsylvania Development Camp (B)
K. Browne/C. Gear
 
    University of Washington Development Campington Women (B)
A. Puttmann/J. Thompson
 
    Vesper Boat Club (B)
R. C/R. D
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
S. Kazmierczak/J. Karney
 
    Mendota Development Camp (C)
J. Hadar/A. Weiland
 
    University of Pennsylvania Development Camp (C)
C. Sullivan/N. Barnes
 
    University of Washington Development Campington Women (C)
S. Dommer/M. Weaver
 
    Mendota Development Camp (D)
T. Dawson/C. Stiles
 
    University of Pennsylvania Development Camp (D)
D. Morson/P. Shay
 
    Mendota Development Camp (E)
D. Moore/Z. Niemeyer
 
    University of Pennsylvania Development Camp (E)
e. Herrera/T. Mathison
 
    Mendota Development Camp (F)
D. Agostinacchio/L. McNicholas
 
    University of Pennsylvania Development Camp (F)
M. McGowan/L. Mead
 
    Mendota Development Camp (G)
M. Stone/C. Cahill
 
    Mendota Development Camp (H)
E. Duhon/R. Thompson
 
22 Womens Intermediate 1x
36
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
27
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
35
30 Womens Junior A 2-
17
31 Mens Senior 4x
5
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
11
34 Mens Junior A 2-
24
35 Womens Junior A 1x
36
36 Womens Senior 4-
8
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 18, 2010
38 Womens Intermediate ltwt 4x
6
39 Mens Junior A 8+
20
40 Womens Junior A 4x
21
41 Mens Senior 2-
30
    Unaffiliated (USA) (..)
J. McMullin/P. Fore
 
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Karwoski/G. Yost
 
    Mendota Development Camp (A)
T. Aghai/S. Hoidal
 
    OKC Riversport (A)
B. Shald/B. Shafer
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
T. Brown/J. Krajewski
 
    RowPittsburgh (A)
A. Keiser/A. Kleijn
 
    Thompson Boat Center (A)
C. Asmuth/M. Siegel
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
M. Fluhr/M. VanVoorhis
 
    University of Washington Development Campington Women (A)
C. Dobrowolski/N. Garratt
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Futterman/Z. Etzel
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
 
    Mendota Development Camp (B)
E. Duhon/R. Thompson
 
    OKC Riversport (B)
J. Trimble/S. Sloan
 
    Thompson Boat Center (B)
L. Rumpf/D. Keating
 
    University of Pennsylvania Development Camp (B)
G. Wilson/C. Gear
 
    University of Washington Development Campington Women (B)
A. Puttmann/J. Thompson
 
    Vesper Boat Club (B)
J. Barr/S. Waters
 
    Mendota Development Camp (C)
Z. Rodenbough/M. Kaufman
 
    University of Pennsylvania Development Camp (C)
K. Browne/N. Barnes
 
    University of Washington Development Campington Women (C)
S. Dommer/M. Weaver
 
    Mendota Development Camp (D)
J. Hadar/L. Juckett
 
    University of Pennsylvania Development Camp (D)
C. Sullivan/P. Shay
 
    Mendota Development Camp (E)
J. Yeksigian/D. Gengler
 
    University of Pennsylvania Development Camp (E)
D. Morson/T. Mathison
 
    Mendota Development Camp (F)
W. Porter/D. Moore
 
    University of Pennsylvania Development Camp (F)
e. Herrera/L. Mead
 
    Mendota Development Camp (G)
D. Agostinacchio/B. Ruble
 
    University of Pennsylvania Development Camp (G)
M. McGowan/M. Rizzo
 
    Mendota Development Camp (H)
S. Tuffy/L. Saunders
 
    University of Pennsylvania Development Camp (H)
K. Kennedy/D. Morrison
 
42 Womens Senior 1x
13
43 Mens Intermediate 4x
13
44 Womens Intermediate 8+
15
45 Mens Junior B 1x
20
46 Mens Intermediate 4+
25
47 Womens Intermediate 2x
33
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
4
50 Mens Junior B 4+
15
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
9
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
11
57 Womens Senior 4+
8
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
9
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
10
61 Womens Senior 4x
3
62 Mens Intermediate 1x
36
63 Womens Intermediate 2-
19
    Badger Development Camp (A)
C. Robbins/C. Zwiacher
 
    Canada-CanAmMex (A)
K. Klassen/O. Martens
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
K. Switalski/T. Logemann
 
    OKC Riversport (A)
J. Lawson/M. George
 
    RowPittsburgh (A)
K. Gilmour/L. Vespoli
 
    University of Washington Development Campington Women (A)
M. Culp/V. Nenchev
 
    USR CanAmMex (A)
A. Sel Camp/A. Sel Camp
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Bolt/N. Bedos
 
    Badger Development Camp (B)
J. Baldwin/N. Boneham
 
    Canada-CanAmMex (B)
C. Vanelli/K. Jackson
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
G. Schneider/S. Krueger
 
    OKC Riversport (B)
J. Dunlap/E. Manovich
 
    University of Washington Development Campington Women (B)
A. DeLeuw/E. Lauber
 
    USR CanAmMex (B)
A. Sel Camp/A. Sel Camp
 
    Vesper Boat Club (B)
R. A/C. Schoenecker
 
    Badger Development Camp (C)
L. Pietila/M. Kryka
 
    University of Washington Development Campington Women (C)
M. Moore/A. Struzyna
 
    Badger Development Camp (D)
A. Slesar/T. Fillbrandt
 
    Badger Development Camp (E)
J. Koykkar/H. Lynch
 
64 Mens Senior Ltwt 1x
11
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
7
67 Womens Junior B 8+
4
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
1
70 Womens Open 1x - Dash
10
71 Mens Open 1x - Dash
17
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change