USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
W. Conlan Shields/R. Singewald
 
    Greenwich Crew (A)
C. Ives/M. Kruger
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/T. Savard
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Roop/T. Glover
 
    Occoquan Boat Club (A)
B. Spousta/C. Dinion
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/S. Anderson
 
    Teaneck High School/Teaneck Rowing Club (A)
A. Hurwitz/C. Reinke
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Wilson/L. FinsrudWilson
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/P. Kopp
 
    Narragansett Boat Club (L)
A. Fleet/A. Washburn
 
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
14
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
6
8 Mens Hwt E 1x
22
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
4
16 Mens Hwt B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
21
18 Mens Hwt D 2-
7
19 Womens Club D 8+
7
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
4
24 Mixed E 4x
6
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
28 Mens Club A 4+
7
29 Womens Club A 4+
13
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
35 Womens Club B 4x
7
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
    Composite: Annapolis RC, Potomac (A)
W. Dyott/M. Levitin/b. biddle/W. Keating
 
    Composite: Cambridge, Western, Fairport, Ridley Graduate (A)
R. Kendall/H. Hamilton/J. Pauls/K. Juurakko
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/F. Duling/J. Cutler/G. Doyle
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
 
    Composite: Riverside, Cincinnati RC, Baltimore, Cygnet (A)
B. Miller/J. Saxelby/B. Sproull/R. Singewald
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Hanley/S. Danberg/E. Frankenberry/R. Schreiber
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/P. Derow/W. Shaw/D. Wassall
 
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
5
42 Mens Hwt. D 1x
20
43 Womens Open D 2x
15
44 Mens Hwt. F 1x
17
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
53 Mixed A 2x
10
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
13
58 Mens Ltwt D 1x
12
59 Womens Open B 2x
13
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
65 Mens Club D 8+
13
66 Mens Ltwt G 1x
11
67 Womens Club E-J 4x
13
68 Mens Hwt. E 4x
10
    Composite: Ecorse, Rockford, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
J. Pauls/M. Raisky/R. Anderson/M. Schay
 
    Composite: Fairmount, Bachelors, Alexandria, Atlanta (A)
D. Wolff/J. Rubini/R. Miller/R. Sargent
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler/R. Stehlik/F. Duling
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Chouinard/B. Thiesse/S. Michals/P. Johnson
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop/B. Prichett/D. Gorriaran
 
    Occoquan International (A)
R. Lesnau/B. Spousta/J. Tunnicliffe/R. Slocum
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. Durham/B. Plage/H. Thompson/C. McCawley
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/M. Gasper/M. Stormberg/J. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway/D. Schley/D. Raila
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/S. Jones/J. Ireland/D. McCrosson
 
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
73 Womens Club B 8+
8
74 Mens Hwt B 4x
6
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
16
77 Womens Ltwt C 2x
10
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
80 Mens Hwt. F 2-
4
81 Womens Ltwt D 1x
5
82 Mens Ltwt D 2x
7
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/M. Brown
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport (A)
M. Malone/J. Sanders
 
    Composite: New York AC, Baltimore (A)
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Paduda/P. Pietra
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/T. Braim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/W. Shaw
 
    Composite: Wyandotte, Ecorse (A)
J. Gilliland/B. Jarosz
 
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Smith/R. Briggs
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Roberts/B. Boehm
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, GMS Rowing (A)
T. Burchill/E. Lev
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler/G. Doyle
 
    Composite: Riverside, Narragansett (A)
D. Gorriaran/S. Wolf
 
    St. Louis Rowing Club (A)
B. Gutting/C. Schagrin
 
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
3
87 Womens Ltwt E 2x
10
88 Mixed F-J 4+
4
89 Womens Open G-J 1x
1
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
93 Womens Open C 4+
14
94 Mens Hwt. C 1x
22
95 Womens Open A 2x
15
96 Mens Hwt. A 2x
5
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
98 Mens Hwt. D 4-
7
99 Mixed B 8+
8
100 Parent/Child F/S 2x
12
    Unaffiliated (USA)
C. Brennan/D. Brennan
 
    Club Nautique de Divonne (A)
D. Mapley/T. Mapley
 
    Fort Worth Rowing Club (A)
P. McDonough/J. McDonough
 
    Long Beach Rowing Association (A)
D. Johnson/E. Johnson
 
    Malta Boat Club (A)
D. Eck/B. Eck
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Devoe/P. Devoe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Popescu/R. Popescu
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Donovan/j. donovan
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/D. Besser
 
    University Barge Club (A)
J. Traynor/G. Traynor
 
    Vesper Boat Club (A)
N. Colgan/B. Colgan
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Peters/M. Peters
 
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
104 Mens Ltwt A 1x
12
105 Womens Open A 4+
12
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
5
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
115 Mixed A 8+
3
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
7
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
125 Mixed G-J 4x
3
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
D. Hendrickson/M. Wurster/R. Jones/G. Teborek
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Santucci/M. Marcuccio/K. Doetzer/P. Fuery
 
    Composite: Upper Merion, Vesper, Malta (A)
L. Benham/J. Kaplow/J. Harris/R. Gionta
 
126 Womens Ltwt B 4+
3
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Chrstos/S. Quinn
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher/J. Rivero
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler
 
    Composite: Saugatuck, GMS Rowing (A)
T. Burchill/R. Gervase
 
    St. Louis Rowing Club (A)
B. Gutting/C. Schagrin
 
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
133 Womens Club E 4+
10
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
8
140 Mens Hwt. B 2x
11
141 Womens Open B 4+
12
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
11
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
8
146 Mens Hwt. J 1x
2
    Long Beach Rowing Association (A)
E. Johnson
 
    Malta Boat Club (A)
J. Harris
 
147 Womens Club A 8+
10
148 Mixed C 4x
6
149 Mixed E 2x
11
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
154 Womens Open AA 4+
11
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Miller/T. Dryer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Hyde/R. Lee
 
    Composite: Dallas, Prairie (A)
J. Vorhies/D. Lee
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher/A. Ratajczyk
 
    Malta Boat Club (A)
R. Stehlik/F. Duling
 
    Occoquan International (A)
B. Spousta/R. Slocum
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Rockford Crew (A)
K. Juurakko/R. Anderson
 
    Composite: Saugatuck, Potomac (A)
B. Cox/M. Alloway
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
G. Farmer/J. Cantrill
 
158 Womens Open D 4+
10
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
6
    Greenwich Crew (A)
P. Pugliese/A. Reino
 
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/F. Duling
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Palmer/M. Hurley
 
    Composite: Ridley Graduate, Upper Valley Rowing (A)
M. Van Beuren/J. Pauls
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Saxelby/E. Cook
 
    Composite: Wyandotte, Ecorse (A)
J. Gilliland/B. Jarosz
 
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
S. Pedisich
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Burchill
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Roberts
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Rivero
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Johnston
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Pietra
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Tracey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Gervase
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. Chrstos
 
    Newport Aquatic Center (C)
T. Green
 
171 Womens Open A 8+
10
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
184 Mens Club B 4+
9
185 Mens Club D 4+
15
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
10
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
196 Mens Hwt. A 4+
8
197 Mens Club E-J 4x
10
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler/R. Stehlik/F. Duling
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/B. McCord/C. Blessing/J. Lahm
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/J. Saxelby/S. Danberg/R. Schreiber
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/D. Schley/D. Raila/D. Wassal
 
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi/M. Hofman/B. Gilston/A. Molteni
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/S. Irwin/R. Ulsh/C. Ryan
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
P. Strzemienski/H. Mueller/J. Paulson/D. Krause
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
W. Shaw/F. Smith/R. Letzler/M. Wind
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
D. Krez/B. Morton/T. Mueller/F. Rubenstein
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
B. Pasternak/J. Everett/V. Petrecca/P. Derow
 
198 Mixed D 4+
7
199 Mixed B 4x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change