Midwest Masters Sprints

  • Hosted By: Greater Columbus Rowing Association
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 19, 2010
1 8:30 AM Mens Masters 2-
6
2 8:40 AM Mens Masters Ltwt 1x
9
    Dayton Boat Club (A)
M. Szozda
0.0 (21)
    Detroit Boat Club (A)
M. Nash
15.6 (52)
    Ecorse Rowing Club (A)
B. Jarosz
22.5 (57)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
6.4 (43)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. Boehm
0.9 (33)
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham
7.2 (44)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
R. Witt
11.0 (48)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
B. Irvine
24.0 (58)
    Greater Dayton Rowing Association (C)
D. Barker
16.9 (53)
3 8:50 AM Womens Masters Ltwt 1x
10
4 9:00 AM Womens Masters Rec 8+
4
5 9:10 AM Mens Masters Ltwt 4+
0
6 9:20 AM Mens Masters 4+ (AA-B)
4
7 9:30 AM Mens Masters 4+ (C-E)
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Crouse/M. Myers/D. Kaczmarek/C. Faro/M. Utt (Cox)
7.8 (46)
    Detroit Boat Club (A)
N. Serafin/M. Wattai/P. Jatkowski/S. Ziemba/R. Pawlowski (Cox)
12.4 (51)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
22.1 (59)
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Cordes/D. Clarke/W. Horne/d. Hoyniak/C. Fultz (Cox)
15.7 (54)
    St. Louis Rowing Club (A)
T. Lieb/K. Krause/B. Roewe/M. Strohmeyer/M. Farmand (Cox)
11.4 (50)
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Lewis/H. Jedema/M. Sheppard/K. Thompson/E. Killmeyer (Cox)
10.5 (49)
    Western Reserve Rowing Association (A)
T. Hornick/M. Healey/J. Gluvna/P. Kopp/C. Morgan (Cox)
12.4 (51)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
R. De Young/M. Psarouthakis/D. Misch/R. Miller/C. B (Cox)
10.5 (49)
    Three Rivers Rowing Association (B)
M. Vernallis/J. Buck/C. Criss/B. Ball/D. To be (Cox)
26.5 (62)
    Western Reserve Rowing Association (B)
G. Farrell/M. Shupe/T. Marcovy/W. Chessar/M. Carlsen (Cox)
10.5 (49)
    Three Rivers Rowing Association (C)
K. Krieger/B. Anderson/S. Carr/J. Watt/D. To be (Cox)
11.4 (50)
    Three Rivers Rowing Association (D)
H. Lessman/M. Loughren/H. Cohen/S. Irwin/D. To be (Cox)
7.8 (46)
8 9:40 AM Womens Masters Ltwt 4+
0
9 9:50 AM Womens Masters 1x (AA-B)
8
    Detroit Boat Club (A)
S. Hensien
6.4 (43)
    Detroit Boat Club (A)
J. Dinan
8.1 (45)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Strandberg
0.0 (28)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
D. Winters
11.0 (48)
    St. Louis Rowing Club (A)
T. Milla
0.0 (23)
    Three Rivers Rowing Association (A)
C. Kress
0.2 (30)
    Virginia Boat Club (A)
J. Harper
4.9 (41)
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Ionescu
0.1 (29)
10 10:00 AM Womens Masters 1x (C-E)
8
11 10:10 AM Mixed Masters Rec 8+
6
12 10:20 AM Mens Masters 1x (AA-B)
9
13 10:30 AM Mens Masters 1x (C-E)
14
    Detroit Boat Club (A)
M. Nash
15.6 (52)
    Ecorse Rowing Club (A)
B. Jarosz
22.5 (57)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
6.4 (43)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Roberts
8.1 (45)
    St. Louis Rowing Club (A)
R. Hartzog
4.9 (41)
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Hartnell
10.0 (47)
    Westerville Rowing Club (A)
F. Hill
21.0 (56)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. Chrstos
12.1 (49)
    St. Louis Rowing Club (B)
R. Smith
8.1 (45)
    Three Rivers Rowing Association (B)
R. Ulsh
40.0 (67)
    Greater Columbus Rowing Association (C)
S. Ruttan
18.2 (54)
    St. Louis Rowing Club (C)
R. Hilll
30.6 (62)
    Three Rivers Rowing Association (C)
C. Ryan
30.6 (62)
    St. Louis Rowing Club (D)
C. Krusa
46.2 (70)
14 10:40 AM Womens Masters 2x
10
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/L. Beene
22.1 (59)
    Detroit Boat Club (A)
J. Dinan/S. Hensien
6.2 (44)
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Boudreau/T. Milla
0.0 (26)
    Three Rivers Rowing Association (A)
G. Gloeckner/A. Pfennigwerth
13.5 (52)
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Sworan/A. Ortega
0.2 (30)
    Cincinnati Rowing Club (B)
S. Guenther/S. Rogers
18.2 (56)
    Three Rivers Rowing Association (B)
J. Markl/J. Langzettel
1.1 (34)
    Western Reserve Rowing Association (B)
D. Schubeck/S. Romilly
12.4 (51)
    Three Rivers Rowing Association (C)
D. Millett/J. Goldblum
1.7 (36)
    Three Rivers Rowing Association (D)
J. Odenheimer/S. Mikesic
20.8 (58)
15 10:50 AM Womens Masters Ltwt 2x
5
16 11:00 AM Mixed Masters 4+ (AA-B)
4
17 11:10 AM Mixed Masters 4+ (C-E)
5
18 11:20 AM Mens Masters 4x
5
19 11:30 AM Mixed Masters 4x
4
20 11:40 AM Womens Masters 4+ (AA-B)
9
21 11:50 AM Womens Masters 4+ (C-E)
8
break 12:00 PM LUNCH BREAK
22 12:30 PM Mixed Masters 2x (AA-B)
2
23 12:40 PM Mixed Masters 2x (C-E)
10
24 12:50 PM Mens Masters Ltwt 2x
2
25 1:00 PM Mens Masters Rec 4+
1
26 1:10 PM Womens Masters 8+
11
27 1:20 PM Womens Masters Rec 4+
5
28 1:30 PM Womens Masters 4x
6
29 1:40 PM Womens Masters 2-
3
30 1:50 PM Mens Masters 8+
10
31 2:00 PM Mixed Masters Rec 4+
3
32 2:10 PM Mens Masters 2x (AA-B)
2
33 2:20 PM Mens Masters 2x (C-E)
6
34 2:30 PM Mixed Masters 8+
15
35 2:40 PM Mens Masters Rec 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change