USRowing Northeast Junior District Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 21, 2011
1 Womens Youth 1x
14
2 Mens Youth 1x
11
3 Womens Youth Ltwt 2x
13
4 Womens Youth 2x
16
5 Mens Youth Ltwt 2x
11
6 Mens Youth 2x
11
7 Womens Youth 2-
11
8 Mens Youth 2-
9
9 Womens Novice 4+
14
10 Mens Novice 4+
12
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Hamilton/K. Hayes/K. Immerman/B. Jackson/E. Kenny-Pessia (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
A. Dempsey/L. Armstrong/E. Flores/J. Simon/B. Schooler (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
R. Macey/P. Kiritsy/D. Hamilton/J. Kroh/L. Britton (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Burns/W. Droser/C. Borrelli/J. Chari/L. Shanny (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Anderson/A. Formato/M. Marvin/N. Klamka/G. Lurito (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Anderson/M. Marvin/A. Formato/A. Rydevik/A. Hayashida (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
A. Lobao/F. Silva/m. perrin/N. Bhagat/i. wallace (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
J. Doelle/M. Wan/J. Simonds/E. Chemelli/M. Steinberg (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
I. Carlucci/R. Lane/P. Riser/A. Abilock Clemmons/D. Goodman (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Moetell/T. Gardon/J. Lapadula/T. Madoff/M. Hughes (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
N. Tulchinsky/K. McCauley/C. O'Toole/J. Flege/D. Hollerbach (Cox)
 
    SoNo Rowing (A)
L. Thompson/G. Marsan/T. Kile/J. McLoughlin/J. Lee (Cox)
 
11 Womens Youth 2nd 4x
2
12 Mens Youth 2nd 4x
10
13 Womens Youth 4x
8
14 Mens Youth 4x
6
15 Womens Youth Ltwt 8+
9
16 Womens Youth 2nd 4+
10
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Anderson/M. Manetas/D. Diggins/M. Duffy/K. Grad-Kaimal (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
I. Hayward/J. CIBELLI/S. Holmes/S. Cotellessa/M. Van Etten (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Balogh/V. Ryan/K. Wang/S. Stone/E. Emmerich (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Koufogazos/S. Masucci/J. Eichel/J. Gray/M. Noonan (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
V. Meskers/K. Dineen/J. Park/K. Cooper/G. Volterra (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
s. spound/B. Lathrop/A. Jannelli/L. Hirschman/K. Zehring (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Barr/A. Sanders/E. Vergara/M. Apuzzo/C. Arnold (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Laska/A. Laska/M. Matson/M. Johnson/K. Teare (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. marvin/K. O'Connor/J. Onorato/A. MANNING/G. Esse (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
e. huber/K. Robb/E. Hunt/S. Kolovson/R. Goldberg (Cox)
 
17 Mens Youth 2nd 4+
6
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Bermel/J. Schwartz/J. McAfee-Hahn/C. Theran/B. O'Kelley-Bangsberg (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
L. Lamanna/C. Akerman/T. Klamka/D. Beinstein/S. Savitz (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Moskovitz/J. Sperry/S. Dwyer/A. Krebs/K. McKemmie (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Nadel/J. Ovryn/J. Friedland/C. D'Erasmo/J. Carey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Holland/C. William/K. Burrell/J. Brady/l. pendleton (Cox)
 
18 Womens Youth 4+
14
    Arlington Belmont Crew (A)
L. Van Benschoten/A. Routenberg/E. Seibring/E. Casey/M. McDonnell (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
B. Smith/K. Cappola/E. Sgarlat/C. Cavanaugh/C. Willander (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Tadiri/M. Cosgrove/A. Howell/L. Keating/A. Nagle (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
A. Frey/E. Crump/C. Cochran/A. Enzor/A. Hornung (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Lake/G. Cully/E. O'Day/K. Connolly/K. McElduff (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
E. Hannum/Z. Zimmerman/C. Guinee/E. Pengeroth/T. Benson (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Bueno/J. Wybenga/P. Gillette/A. Gillette/H. Pekarovich (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
Z. Toffoli/R. Piela/A. Swanson/K. Burgielewicz/S. Joelson (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Stonehill/C. Demko/D. Gryszkiewicz/K. O'Connor/E. Bazilian (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Coash/O. Watkins/M. DiBuono/N. Kennon/E. Scherer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Considine/B. Amenabar/J. Goodwin/M. Sexton/H. Flanigan (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
J. Dell'Olio/C. Fallon/H. Stahl/J. Sex/J. Richard (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Wagner/C. Chappell/M. Cox/E. Perry/R. Regent (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Sharon/E. Weisman/E. Butte/T. McCormick/S. Gotwals (Cox)
 
19 Mens Youth Ltwt 4+
13
20 Mens Youth 4+
12
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Miller/W. DeFlorio/S. Constable/W. Staub/S. Venuti (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Cotton/T. Edwards/I. Christie/P. Ginouves/D. Fox (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Roderick/I. Bierer/M. Danielsson/T. Mckee/D. Kim (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Marks/A. Terajewicz/E. Stockwood/C. Ladd/S. Doughty (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
L. White/Z. Wilmarth/J. Wallace/D. Richards/M. Baron (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
R. Wallace/B. Lowden/S. Venables/D. Campbell/J. Nealon (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
P. Salvatore/J. Marshall/M. Starr/C. Daley/J. Morgan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Pendray/J. Powell/L. Bergen/H. Diazo/K. Moy (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
N. Nelson-Maney/A. Devitskiy/J. Glynn/J. Emberley/J. Sternburg (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
B. Jakub/L. Ryan/E. Kep/K. Nicholas/S. John (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
E. Gatsios/r. ceballo/A. Younis/T. Gardner/M. Chalino (Cox)
 
21 Womens Youth Ltwt 4+
7
22 Womens Youth 3rd Novice 8+
2
23 Mens Youth 3rd Novice 8+
3
24 Womens Youth 3rd 8+
0
25 Mens Youth 3rd 8+
3
26 Womens Youth 2nd 8+
9
27 Mens Youth 2nd 8+
5
28 Womens Youth 2nd Novice 8+
7
29 Mens Youth 2nd Novice 8+
7
30 Womens Youth Novice 8+
14
31 Mens Youth Novice 8+
13
32 Mens Youth Ltwt 8+
8
33 Womens Youth 8+
15
34 Mens Youth 8+
10
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change