Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 23, 2011
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 23, 2011
break 7:15 AM Coach/Coxswain Meeting
1 8:00 AM Womens Masters 1x - Casa Dominick's Cup
9
2 8:20 AM Womens Masters 4+ - Red Dog Cup
10
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Hudson/C. Delaney Freiman/J. Shifferd/R. Schultz-Purves/M. Utt (Cox)
4.2 (41)
    Dayton Boat Club (A)
S. Leopold/R. Otte/M. Otte/L. Shimp/S. Fullen (Cox)
0.2 (30)
    Detroit Boat Club (A)
B. Meerwald/S. Bezanson/B. Crawford/D. Cheklich/M. Meadows (Cox)
7.0 (45)
    Ecorse Rowing Club (A)
C. Nestor/A. Franas/M. MacLaren/M. Vozniak/A. Qureshi (Cox)
19.4 (57)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parrish/V. Hammond/A. Davis (Cox)
11.4 (50)
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/L. Hess/A. Gates/N. Crome/A. Tyler (Cox)
5.5 (43)
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Trimble/R. Luken/R. Stanley/J. Sworan/M. Carlsen (Cox)
0.8 (33)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Fifer/C. Herne/J. Goldberg/T. Dell/S. Hillegonds (Cox)
5.5 (43)
    Western Reserve Rowing Association (B)
5.5 (43)
    Ann Arbor Rowing Club (C)
K. Dumas/S. Edwards/L. Psarouthakis/K. Cook/C. Snow (Cox)
1.8 (36)
3 8:40 AM Mens Masters 1x A-C
7
4 8:55 AM Mens Masters 1x D-F
15
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Breeding
24.0 (58)
    Cincinnati Rowing Club (A)
V. Garcia
34.2 (64)
    Ecorse Rowing Club (A)
M. Pumarada
14.4 (51)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Barker
18.2 (54)
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
28.9 (61)
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp
18.2 (54)
    Wyandotte Boat Club (A)
e. krengle
13.2 (50)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Peterle
16.9 (53)
    Ecorse Rowing Club (B)
R. Lively
28.9 (61)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
W. Irvine
25.6 (59)
    Western Reserve Rowing Association (B)
T. Marcovy
25.6 (59)
    Wyandotte Boat Club (B)
g. ellison
16.9 (53)
    Ecorse Rowing Club (C)
B. Jarosz
24.0 (58)
    Detroit Boat Club (D)
M. Seski
15.6 (52)
    Lansing Rowing Club (G)
B. Drachman
52.9 (73)
5 9:20 AM Womens HS 4+ - Barton Malow Cup
6
6 9:30 AM Mens HS 8+
4
7 9:40 AM Mens Masters 8+
4
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. Florka/C. Rosser/D. Kaczmarek/M. Myers/J. Wenzlaff/M. Psarouthakis/D. Olson/R. De Young/S. Hillegonds (Cox)
7.2 (46)
    Detroit Boat Club (A)
N. Serafin/U. Meerwald/M. Gentile/M. Wattai/D. Hagen/S. Kroll/P. Jatkowski/S. Ziemba/M. Meadows (Cox)
6.5 (45)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Eckstein/M. Robinson/T. Cordes/T. Heldt/J. Garant/D. Andrisani/R. Hurd/K. Connolly/R. Benson (Cox)
3.9 (41)
    Western Reserve Rowing Association (A)
10.6 (50)
break 9:50 AM BREAK
8 10:00 AM Womens Masters 2x
14
9 10:25 AM Mens HS 1x
8
10 10:40 AM Womens HS 2x - The Marie Cup
5
11 10:50 AM Mixed Masters Novice/Rec 8+
7
12 11:05 AM Mens Open 1x - Grey Goose Cup
10
    Cincinnati Rowing Club (A)
R. Nichols
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
A. Fly
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
C. Picklo
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs
 
    Lansing Rowing Club (A)
N. Pavwoski
 
    Wyandotte Boat Club (A)
e. krengle
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
A. Keller
 
    Unaffiliated (USA) (B)
k. menon
 
    Unaffiliated (USA) (C)
B. Goldman
 
    Detroit Boat Club (D)
M. Seski
 
13 11:25 AM Womens Open 1x
6
14 11:35 AM Mixed Masters 8+ - Rowing Families Cup
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/C. Delaney Freiman/D. Crouse/M. Myers/R. Florka/D. Kaczmarek/M. Hudson/C. Herne/S. Hillegonds (Cox)
5.8 (44)
    Detroit Boat Club (A)
B. Meerwald/S. Bezanson/U. Meerwald/S. Kroll/P. Jatkowski/S. Ziemba/P. Kota/H. Kargula/M. Meadows (Cox)
3.9 (41)
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
M. Benedetti/J. Taub/T. Anderson/T. Sellmer/K. Arnold/L. Marshall/L. Adlof/H. Brinza/J. Schaumann (Cox)
0.0 (21)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Brockstedt/L. Odronic/L. Olson/D. Watterson/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
16.8 (56)
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/J. Sobieski/S. Wright/L. Hess/A. Gates/M. Burroughs/B. OBrien/N. Crome/R. Benson (Cox)
6.5 (45)
    Western Reserve Rowing Association (A)
8.8 (48)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Fifer/R. Schultz-Purves/J. Wenzlaff/M. Psarouthakis/R. De Young/K. Gates/M. Perrett/K. Cook/M. Utt (Cox)
8.0 (47)
    Ann Arbor Rowing Club (C)
K. Dumas/C. Rosser/D. olson/T. Dell/C. Koch/D. Gordon-Messer/C. Gardiner/S. Lee/C. Snow (Cox)
2.9 (39)
15 11:50 AM Womens Open 4+ Hobbs + Black Cup
6
16 12:00 PM Mens Open 4+
6
break 12:10 PM LUNCH
17 12:40 PM Mens Novice/Rec 4+
6
18 Mixed Open 2x
23
19 Mens HS 4+ - Sithe Global Cup
7
20 Womens HS 8+
3
21 Womens Masters Novice/Rec 4+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Andima/J. Harmon/L. Peters/C. Vocino/C. Snow (Cox)
3.7 (40)
    Bay City Rowing Club (A)
T. Stevens/T. Rupp/K. Miel/M. Hill/R. Green (Cox)
0.0 (21)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/J. Wittmann/H. Keener/S. Fullen (Cox)
0.0 (28)
    Detroit Boat Club (A)
B. Crawford/H. Kargula/P. Kota/D. Cheklich/M. Meadows (Cox)
3.1 (39)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
R. Kaufman/J. Bennett/L. Holben/D. Heindel/J. Hibler (Cox)
2.6 (38)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Clous/J. Dandrea/K. Karpik/K. Stets/C. Lach (Cox)
5.5 (43)
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Barta/D. Green/A. Gates/L. Helms/A. Tyler (Cox)
7.8 (46)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson/L. Bahle/J. Borre/K. Heil/I. Hood (Cox)
18.2 (56)
    Wyandotte Boat Club (A)
V. Nicholson/C. Cargo/E. Longsworth/K. Gallagher/S. Mussey (Cox)
11.4 (50)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
A. Levesque/C. Pachikara/K. Ragland/B. LaCasse/S. Hillegonds (Cox)
4.2 (41)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
C. Desouza/C. Smith/B. Sparhawk/L. Walker/C. Cox1 (Cox)
1.4 (35)
    Indianapolis Rowing Center (B)
N. Robinson/A. Sams/s. iffert/L. Hess/R. Benson (Cox)
9.5 (48)
22 Mens Masters 2x
12
23 Mixed Open 4+ - Sea View Systems Cup
11
24 Womens HS 1x
7
25 Mens HS 2x - The Dixie Memorial Cup
4
26 Mens Masters 4+ - Worklife HR Cup
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Crouse/M. Myers/R. Florka/C. Rosser/C. Snow (Cox)
7.0 (45)
    Dayton Boat Club (A)
K. Wilson/P. Strader/B. Morgan/R. Levi/S. Fullen (Cox)
2.6 (38)
    Detroit Boat Club (A)
N. Serafin/U. Meerwald/M. Gentile/M. Wattai/M. Meadows (Cox)
6.2 (44)
    Ecorse Rowing Club (A)
P. Beisch/M. Pumarada/R. Lively/B. Jarosz/E. Jarosz (Cox)
16.9 (55)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
23.5 (60)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Eckstein/D. Andrisani/R. Hurd/T. Heldt/R. Benson (Cox)
0.2 (30)
    Western Reserve Rowing Association (A)
16.9 (55)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
J. Wenzlaff/S. Greene/R. De Young/M. Psarouthakis/M. Utt (Cox)
11.4 (50)
    Indianapolis Rowing Center (B)
T. Cordes/M. Robinson/B. OBrien/D. Hoyniak/A. Tyler (Cox)
18.2 (56)
    Western Reserve Rowing Association (B)
5.5 (43)
    Indianapolis Rowing Center (C)
S. Wright/J. Sobieski/J. Garant/W. Horne/C. Chan (Cox)
7.8 (46)
27 Mens Open 2x
5
break BREAK
28 Womens Masters 8+
3
29 Womens Masters Novice/Rec 8+
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Andima/J. Harmon/C. Pachikara/L. Peters/K. Ragland/E. LaCasse/A. Levesque/E. Armstrong/A. Cox (Cox)
3.9 (41)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/S. Leopold/B. Korte/J. Wittmann/D. Leopold/L. Shimp/H. Keener/S. Fullen (Cox)
0.5 (32)
    Detroit Boat Club (A)
B. Meerwald/S. Bezanson/B. Crawford/K. Moran/J. Makolin/H. Kargula/P. Kota/D. Cheklich/M. Meadows (Cox)
2.0 (37)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Walczewski/H. Hudberg/L. Holben/J. DeGroot/S. VanHolstyn/S. Sloop/A. Dabkowski/K. McGilton/B. Hossink (Cox)
7.2 (46)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Clous/J. Dandrea/C. Desouza/K. Karpik/C. Smith/B. Sparhawk/K. Stets/L. Walker/C. Lach (Cox)
2.9 (39)
30 Mixed HS 8+
5
31 Mens Open 4x
4
32 Womens Open 2x
6
33 Womens Open 8+
2
34 Mens Open 8+ - MARCQI Cup
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change