Ohio Governors Cup Regatta

  • Hosted By Dublin Crew
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2012
NOTE Mens & Womens 1st Varsity 4+s & 8+s
NOTE will be run as heats to finals
NOTE All other events will be run as flights
SCHEDULE Tentative full schedule is posted under Heat Sheet/Draw
1 8:12 AM Mens Ltwt 8+
10
2 8:28 AM Mens Novice 8+
16
3 9:00 AM Womens Ltwt 8+
4
4 9:32 AM Womens Novice 4+
30
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
 
    Buffalo Seminary (A)
M. Olsen/k. scully/S. Young/M. Overdorf/P. Usiak (Cox)
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A)
E. Mossing/E. Mossing/J. Mestemaker/l. sangregory/A. Mengel (Cox)
 
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
S. Oakes/R. Moller/K. Stevens/K. Gottlieb/E. Bjerre (Cox)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
A. Bailey/L. Shiverick/Z. Gratzl/V. Hogue/H. Cubberley (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
 
    Dublin Crew (A)
E. Marshall/G. Michael/C. fanberg/R. Serafy/A. Morgan (Cox)
 
    Fox Chapel Crew, Inc. (A)
m. volosky/G. Kyle/K. Johnston/A. Drzewinski/E. Schwartzman (Cox)
 
    Hilliard Rowing Association (A)
T. Bumbledare/A. Heller/E. Falkenbach/S. Zhou/C. Dong (Cox)
 
    Mt. Lebanon High School Crew Club (A)
M. Ricci/M. Schmidt/o. overmoyer/A. vendredi/J. Kelly (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
L. Schweiger/K. Jones/N. Stahl/A. Rind/A. Bostedo (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
K. McCarthy/J. Eischen/A. Cunningham/K. Kurtz/M. Hernandez (Cox)
 
    Oakland Catholic Rowing (A)
S. Chesnos/T. Dempsey/R. Rembold/D. Mcandrews/m. Koter (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Coppola/B. Multala/A. Quinlisk/M. Kosanke/A. Pawluk (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
N. Katz/L. Vavruska/E. Kagan/K. Richardson/N. Kennedy (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
R. Yoon/K. Schlafly/J. Richard/T. Bierut/L. Rothberg (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Shugart/K. Kuniak/M. Bingham/M. Rosenfeld/G. luster (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
K. Shimp/H. Haxton/M. Donadio/A. Sturtz/A. Murphy (Cox)
 
    Upper St. Clair Rowing Association (A)
S. Patel/S. Kretschmar/A. Zadrozny/A. Elias/E. Kylander (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (B)
 
    Buffalo Seminary (B)
C. Lewis/A. Glick/M. Beyer/H. Atkinson/R. Bronstein (Cox)
 
    Dayton Boat Club (B)
 
    Fox Chapel Crew, Inc. (B)
S. Roe/A. Redfern/A. Burns/C. Cho/S. Burns (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
M. Smyers/S. Heastings/M. Deller/H. Roy/M. Xu (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (B)
A. Turner/C. Tipping/J. Hicks/K. Boyle/H. TURNER (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
E. Scott/G. Militello/K. Koenigs/K. Everett/a. malik (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (B)
S. Krueger/H. Khamis/O. Balcerzak/I. Crawford/M. Repke (Cox)
 
    Fox Chapel Crew, Inc. (C)
E. Stein/N. Walsh/V. Covelli/E. Constantino/A. Zottola (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
S. Agha/S. Rife/E. Love/E. Rhenman/Y. Younis (Cox)
 
5 10:28 AM Mens 2x
18
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
D. Bailey/M. DeWerth
 
    Dayton Boat Club (A)
 
    Dublin Crew (A)
J. Marshall/J. Bauer
 
    Fox Chapel Crew, Inc. (A)
S. Gottfried/G. Gaydosh
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Hawken School (A)
G. Whitehead/B. Whitehead
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
N. Neugebauer/J. Lennon
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
M. Gemperline/P. O'Shea
 
    Dayton Boat Club (B)
 
    Fox Chapel Crew, Inc. (B)
M. Bernhard/Y. Toyoda
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Rectenwald/S. Sheridan
 
    Dayton Boat Club (C)
 
    Greater Dayton Rowing Association (C)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
a. reckless/W. Weaver
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (D)
A. Ridenour/D. Coleman
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (E)
J. Kim/D. Tallman
 
6 11:54 AM Womens 2x
9
    Cleveland Foundry Juniors (A)
E. Gaudiani/I. Hildebrandt
 
    Dublin Crew (A)
H. Tiarks/L. Mehl
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
C. Barber/G. Lawhead
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
B. Laverty/M. Martin
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
K. Clem/H. Ott
 
    Greater Dayton Rowing Association (C)
 
    Greater Dayton Rowing Association (D)
 
7 12:24 PM Mens Ltwt 4+
12
8 12:40 PM Womens 1st Varsity 4+
18
9 12:48 PM Womens 2nd Varsity 4+
21
10 1:12 PM Mens 1st Varsity 4+
12
11 1:20 PM Mens 2nd Varsity 4+
10
12 1:44 PM Womens 4x
8
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
L. Griffin/J. Dallier/J. Malachin/A. Marin
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Eyerman/A. Domagola/K. Gordon/T. Eyerman
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
K. Clem/G. Lawhead/H. Ott/C. Barber
 
    Greater Dayton Rowing Association (C)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
A. Marrero/a. thomson/E. Immonen/C. Ferguson
 
    Greater Dayton Rowing Association (D)
 
13 2:00 PM Mens Novice 4+
25
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
 
    Bishop Timon High School (A)
 
    Canisius High School (A)
M. Cobler-Lichter/C. Harrington/D. Jordan/P. Taggart/a. Wlodarczak (Cox)
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A)
J. Villaflor/r. finn/A. Kohler/E. Peters/J. Francis (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
J. McGwire/G. Colson/M. Coyle/J. Scully/R. Wagner (Cox)
 
    Hilliard Rowing Association (A)
T. Martin/m. Schuster/B. Roget/B. Prevette/E. Shaeffer (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Christie/J. Brandt/M. Rad/D. Reffit/N. Tarazona (Cox)
 
    Ohio Valley Rowing Club (A)
N. Robinson/C. Dobbs/N. Rogers/E. Ida/S. Cardiff (Cox)
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
E. Hartenburg/T. Lawson/M. Dibbling/H. Hamid/B. Timbrook (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
H. THOMAS/I. Pelfrey/L. Mesiano/Z. Hofstetter/K. Harris (Cox)
 
    St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A)
S. Sferrazza/W. Feltman/T. Geordt/J. Egnace/Z. Turner (Cox)
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
C. Leneghan/K. Atwell/J. Parish/M. Barni/P. McIntyre (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
E. Henleben/S. Chun/H. Rogers/T. O'Brien/A. Fedder (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
G. Riddle/A. Thomasmeyer/J. Bauer/N. Neszpaul/O. Paul (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
N. Kochanek/N. Hemleben/R. Overcash/C. Seals/J. Walsh (Cox)
 
    Upper St. Clair Rowing Association (A)
K. Monpara/N. Henning/B. Sharma/T. Patel/S. Connors (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (B)
 
    Canisius High School (B)
D. Sabuda/D. Dabreon/J. Sullivan/W. Mangan/B. Zabel (Cox)
 
    Dublin Crew (B)
S. McCabe/B. Bingham/J. rengal/T. Moberger/R. Puckett (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (B)
W. Smith/A. Rossman/D. Menefee/T. Kasturi/D. Griffith (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
B. Smith/W. Perry/J. Herman/J. Burda/D. Prywitch (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
S. Wingert/N. Ricci/G. Miller/J. McIntyre/A. Fisher (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (B)
N. Itomlenskis/N. Cook/r. stapleton/P. Mueller/A. Caradonna (Cox)
 
    Dublin Crew (C)
S. Clelland/T. McCabe/S. deSanJose/J. Pettrey/A. Morgan (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
A. Bliss/K. Bullerdick/R. Rosenblum/E. O'Connor/B. Anderson (Cox)
 
14 2:32 PM Womens Ltwt 4+
6
15 2:48 PM Womens Novice 8+
14
16 3:12 PM Mens 4x
10
    Dayton Boat Club (A)
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Rectenwald/N. Neugebauer/J. Lennon/S. Sheridan
 
    Dayton Boat Club (B)
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
A. Ridenour/J. Kim/D. Coleman/D. Tallman
 
    Dayton Boat Club (C)
 
    Greater Dayton Rowing Association (C)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
a. reckless/W. Weaver/R. Dunbar/D. Reffit
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (D)
E. McQuiston/B. Jelinek/K. Fink/S. Reardon
 
17 3:28 PM Womens 2nd Varsity 8+
12
18 3:52 PM Womens 1st Varsity 8+
13
19 4:00 PM Mens 2nd Varsity 8+
13
20 4:22 PM Mens 1st Varsity 8+
10
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change