USRowing Mid-Atlantic Junior District Championships

  • May 10, 2013 To May 11, 2013
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 10, 2013
1 Womens Youth Varsity 1x
5
2 Mens Youth Varsity 1x
7
3 Womens Youth Ltwt Varsity 2x
7
4 Womens Youth Varsity 2x
11
5 Mens Youth Ltwt Varsity 2x
10
6 Mens Youth Varsity 2x
11
7 Womens Youth Varsity 2-
4
8 Mens Youth Varsity 2-
5
9 Womens Youth Novice 4+
7
    Baltimore Rowing Club (A)
Y. Muhammad/O. Reynolds/E. stinson/J. Bainum/E. Ward (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Wolkenstein/V. Vesce/R. Felsen-Parsons/E. Abbott/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
C. Spink/S. Simoes/R. Clark/E. Sanzone/M. Polich (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Ranney School (A)
C. Kalinowski/J. Wicks/M. Burlington/G. Economou/S. Falletta (Cox)
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. McCormack/A. Smilow/A. Day/E. Crandall/J. Silverman (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
J. Zielczynska/A. Sledge/K. Madden/M. Nicolao/L. Liu (Cox)
 
10 Mens Youth Novice 4+
10
11 Womens Youth 2nd 4x
7
12 Mens Youth 2nd 4x
10
13 Womens Youth Varsity 4x
9
14 Mens Youth Varsity 4x
8
15 Womens Youth Ltwt Varsity 8+
4
16 Womens Youth 2nd 4+
13
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
K. Hines/M. Schaaf/A. Whitaker/B. O'Neill/K. McNally (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Lynch/S. Rhinehart/Q. Conrad/E. Showalter/S. Herman (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
H. Klein/P. Cordero/S. Hill/J. Lowndes/D. O'Sullivan (Cox)
 
    Harriton High School (A)
S. Jenssen/S. Fuchs/R. Meyers/K. O'Neill/L. Barrison (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Marki/S. Shoemake/J. Trevisan/r. oram/R. Kostak (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
E. Chandler/E. Palmisano/K. Slicer/M. Cunningham/J. Collins (Cox)
 
    Peddie School (A)
J. McGrath/R. Seman/A. Papanicolaou/M. Caglieris/A. Baum (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Ranney School (A)
C. Cranley/T. Veralli/K. Lionetti/R. Staats/F. Lionetti (Cox)
 
    The Hun School (A)
A. Johnson/O. Hanks/C. Brown/A. Lee/B. Cifelli (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
 
    Blair Academy Crew (B)
J. Sabin/E. Foote/S. Tierney/A. Parauda/M. Tsai (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
S. VENTURINI/L. Borowiec/O. Campisano/I. Baldinger/N. Mund (Cox)
 
17 Mens Youth 2nd 4+
14
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
D. Malanoski/J. Davis/P. Cochran/P. Barry/T. Fagan (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Flora/k. Tierney/J. McAleer/K. Pierce/N. Bacon (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
S. McComb/L. DiCioccio/J. Brush/W. Rockefeller/A. McKinney (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
G. Bright/T. Quick/S. Watson/J. Kelly/J. Reynolds (Cox)
 
    Peddie School (A)
J. Li/R. Wadhwa/M. McFarland/J. Harraka/B. Davison (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
S. Hastings/A. Bowden/J. Bragdon/b. atillasoy/J. Rosen (Cox)
 
    Ranney School (A)
P. Park/B. Gioggia/J. Kelly/T. Sangari/A. Grieco (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
O. Kothari/J. Goldberg/M. Tepper/S. Michel/N. Rotkovitz (Cox)
 
    The Hun School (A)
J. Tattoni/L. Klein/W. Ruan/L. Chi/R. Powers (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
F. Yu/J. Durso-Finley/A. Blackwood/w. gruber/T. Fish (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B)
T. Fell/T. Lexa/N. MARRONE/A. Ciesielski/M. Roma (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
P. Ippolito/J. Bedard/S. Mund/J. Davis/W. Reilly (Cox)
 
    Peddie School (B)
A. Alves/Y. Zhang/J. Suk/F. Botta/N. Kate (Cox)
 
18 Womens Youth Varsity 4+
18
19 Mens Youth Ltwt Varsity 4+
13
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
T. Wentworth/A. Thomas/C. Bennsky/D. Bennett/J. Kalkbrenner (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
A. Peets/A. Wu/J. Lee/J. Ernsting/E. Walker (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Ammon/B. Koike-Leinen/H. Davis/C. Bartlett/J. Korn (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
D. Matthews/A. Coukos/A. Kane/J. Weinrieb/S. Wilson-Leslie (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Kaufmann/A. Horst/J. Beckerman/C. Gallo/M. Roos (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Malchione/J. Weltz/J. Best/P. Collins/R. DeFroda (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Grehlinger/T. Walker/B. Mills/F. Ludwig/M. Mendoza (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Rivera/T. Sangari/J. Hesslein/J. Williams/J. Nicholson (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Waxman/C. Yang/C. Bonner/M. Kueny/N. Rotkovitz (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
S. Gennaro/A. Halas/J. Edelman/j. cassidy/M. Giangiordano (Cox)
 
    The Hun School (A)
A. Marino/S. Avgoustiniatos/C. Broad/E. Scanlan/N. Galik (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
R. Risdorfer/J. Lim/N. Lario/M. Tepper/A. Itaas (Cox)
 
20 Mens Youth Varsity 4+
12
21 Womens Youth Ltwt Varsity 4+
7
22 Womens Youth 2nd 8+
4
23 Mens Youth 2nd 8+
10
24 Womens Youth 2nd Novice 8+
4
25 Mens Youth 2nd Novice 8+
6
26 Womens Youth Novice 8+
11
27 Mens Youth Novice 8+
11
28 Mens Youth Ltwt Varsity 8+
6
29 Womens Youth Varsity 8+
7
30 Mens Youth Varsity 8+
8
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change