Row for Autism
- Apr 12, 2014
- sprint
- North Hempstead Beach Park
- Port Washington, NY (USA)
- Hosted By: Port Rowing
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, April 12, 2014 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens Masters 4+ | 0 |
||
2 | 8:15 AM | Mens Masters 4+ | 0 |
||
3 | 8:30 AM | Womens Masters 8+ | 0 |
||
4 | 8:45 AM | Mens Masters 8+ | 0 |
||
5 | 9:00 AM | Womens Middle School 8+ | 1 |
||
6 | 9:20 AM | Mens Middle School 8+ | 1 |
||
7 | 9:40 AM | Womens Freshman 8+ | 4 |
||
8 | 10:00 AM | Mens Freshman 8+ | 1 |
||
9 | 10:20 AM | Womens Novice 4x | 6 |
||
10 | 10:40 AM | Mens Novice 4x | 6 |
||
11 | 11:00 AM | Womens 2nd Novice 8+ | 1 |
||
12 | 11:20 AM | Mens 2nd Novice 8+ | 1 |
||
13 | 11:40 AM | Womens 1st Novice 8+ | 6 |
||
14 | 12:00 PM | Mens 1st Novice 8+ | 6 |
||
15 | 12:20 PM | Womens 1st Novice 4+ | 10 |
||
Bay Shore High School (A) |
H. Schnorr/k. dreisbach/J. Rincan/C. luquer/V. miller (Cox)
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
K. Tuveson/K. Coughlin/c. Brogan/S. Kalinowska-Werter/g. missano (Cox)
|
|
|||
Huntington High School (A) |
D. English/C. Liepa/H. Olesen/M. Nykolyn/J. Gallagher (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
H. Baer/J. Cox/A. KOCH/C. Clement/J. Bloomstein (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
D. Margiotta/B. O'Sullivan/M. O'Reilly/J. Hanley/N. Alayon (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. Omeltchenko/K. Byrne/H. Rosen/N. Peleda/T. Silverstein (Cox)
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
Row New York - Queens (A) |
O. taylor/G. Francis/K. Castillo/W. Lam/D. Doyle (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
L. Goldstein/K. Mullin/T. Schwaber/S. Levin/R. Klobus (Cox)
|
|
|||
Huntington High School (B) |
T. Palmer/M. Warren/G. Dreusike/K. Palmer/J. Spector (Cox)
|
|
|||
16 | 12:40 PM | Mens 1st Novice 4+ | 6 |
||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
K. Gutman/E. Baryla/C. Yaccarino/A. Kurland/R. LaGarenne (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
D. Abreu/A. Koch/R. SANDERS/A. Dunn/B. Littman (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
N. Ross/E. Adsetts/a. Buford/M. Brandes/M. Accurso (Cox)
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
Syosset Rowing Club (A) |
C. Cohen/C. Miller/S. Pergament/I. Hong/C. Schaf (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
|
||||
17 | 1:00 PM | Womens Adaptive Rec 2x | 0 |
||
18 | 1:15 PM | Mens Adaptive Rec 2x | 0 |
||
19 | 1:30 PM | Womens JV Varsity 4+ | 15 |
||
20 | 1:45 PM | Mens JV Varsity 4+ | 16 |
||
Bay Shore High School (A) |
R. Heslin/N. Moreira/P. Anzalone/M. Antonucci/B. ten Hoopen (Cox)
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
M. Bastis/M. Cozzoli/D. Wenger/M. Morelli/j. fagin (Cox)
|
|
|||
Horace Mann School (A) |
J. Tang/O. Elrifi/A. Fabry/Y. Fei/C. Darabundit (Cox)
|
|
|||
Huntington High School (A) |
N. Cataldo/D. Varvatsas/F. Visser/G. west/J. Gallagher (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
T. clement/D. Clement/C. White/P. Kennedy/T. Nostro (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
T. Orlofski/d. rago/J. Bedard/S. Mund/J. Conlin (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
N. Ross/E. Adsetts/a. Buford/M. Brandes/M. Accurso (Cox)
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
Row New York - Manhattan (A) |
K. Lui/K. Gil/C. Mateo/A. Lopez/S. Zubkoff (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
M. Weygand/W. Sideri/J. Aaron/S. Nourijanian/V. Lotito (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
j. ditizio/r. ditizio/R. Klobus/j. Klobus/a. atri (Cox)
|
|
|||
Huntington High School (B) |
M. Beach/C. Blackburn/J. Martinolich/E. Montreuil/J. Spector (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
C. Giachetti/C. Oliva/m. denker/h. shouler/j. bloomstein (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
M. DiGiovanni/C. Finkbeiner/J. Finkelstein/C. Tantillo/a. herron (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (B) |
T. Simko/Y. Acosta/N. Smith/C. McDonald/G. Diaz (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (C) |
O. Yaari/G. Hayes/N. Catalanotto/D. Abreu/J. Oderwald (Cox)
|
|
|||
21 | 2:00 PM | Womens Ltwt 4+ | 4 |
||
22 | 2:15 PM | Mens Ltwt 4+ | 11 |
||
23 | 2:30 PM | Womens Varsity 2x | 8 |
||
24 | 2:45 PM | Mens Varsity 2x | 6 |
||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
T. Ruijgh/Q. Berry
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
L. Doughty/D. martens
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
P. Kennedy/G. Scimeme
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (B) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (C) |
O. Yaari/N. Catalanotto
|
|
|||
25 | 3:00 PM | Womens JV Varsity 8+ | 7 |
||
26 | 3:15 PM | Mens JV Varsity 8+ | 9 |
||
Bay Shore High School (A) |
A. Caligure/E. Meyn/T. Wynne/R. Duran/C. Bainbridge/M. Lombardi/s. quirino/F. Espinal/M. Dixon (Cox)
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
A. friedlander/G. Kasper/J. Sepanski/j. davidson/D. Marino/C. Maggiore/D. Wenger/E. Zhou/g. missano (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
P. Kennedy/O. Yaari/N. Catalanotto/D. Dubin/h. shouler/G. Hayes/C. Giachetti/H. Oderwald/B. Littman (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
R. Marsh/D. Dayya/P. MacNeal/L. Forlivio/F. Conley/P. Lavieri/". Sokolowski/R. Sillo/C. Hall-Tipping (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. DiGiovanni/C. Finkbeiner/J. Finkelstein/C. Tantillo/N. Ross/J. Kagan/B. Schor/L. Santala/A. Herron (Cox)
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
J. Tama/C. Skurka/R. Spillane/M. May/M. Green/J. Aaron/M. Polidoro/J. Cianciulli/M. Matuza (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
j. ditizio/r. ditizio/C. Miller/C. Cohen/I. Hong/j. Klobus/S. Pergament/R. Klobus/a. atri (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
A. Bosgang/I. Brisson/M. DiSpigno/H. Kass/M. Brandes/J. Finkelstein/M. Calderone/J. Wasserman/G. Dadourian (Cox)
|
|
|||
27 | 3:30 PM | Womens Varsity 4+ | 12 |
||
28 | 3:45 PM | Mens Varsity 4+ | 8 |
||
29 | 4:00 PM | Womens Varsity 4x | 5 |
||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
M. Prince/K. Gillman/V. Korine/D. White
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. DeSpirito/K. Adams/P. Williams/K. Gervase
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
Row New York - Queens (A) |
M. Dannang/K. Rendon/G. Garcia/K. Nevarez
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
B. Fitzpatrick/S. Larkin/M. Dimitri/N. DeMartini
|
|
|||
30 | 4:15 PM | Mens Varsity 4x | 5 |
||
New Canaan High School Crew (A) |
P. Bogdanov/A. Bridwell/D. Cone/P. Gelhaus
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
|
||||
Sagamore Rowing Association (A) |
A. Pagliara/R. Schetty/A. Cody/J. Karen
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
P. Kennedy/G. Scimeme/C. White/O. Yaari
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
E. Geller/J. Norton/C. DeMayo/L. Brand
|
|
|||
31 | 4:30 PM | Womens Ltwt 8+ | 2 |
||
32 | 4:45 PM | Mens Ltwt 8+ | 3 |
||
33 | 5:00 PM | Womens 1st Varsity 8+ | 7 |
||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
M. Prince/K. Gillman/V. Korine/N. DeMartini/D. White/M. Dimitri/V. Magnozzi/B. Fitzpatrick/J. Oderwald (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Marki/L. Costello/B. Phillips/T. Wadsworth/M. Endres/I. St. Onge/E. Wolkenstein/J. Trevisan/E. Oram (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
K. Ernenwein/L. Garretson/M. Chabowski/A. Davis/E. Wallace/K. Martins/J. Mingrino/K. Weiler/N. Alayon (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
D. Vlahos/M. Higgins/S. Maroney/E. Waskover/M. Davis/N. Peleda/M. Alstodt/j. sims/J. Vennitti (Cox)
|
|
|||
Composite: Riverhead, Peconic (A) |
D. Dickinson/M. Piccirillo/M. Domoleski/E. Hesler/L. Schmitt/S. Sandler/S. Andrews/M. Penny/C. Conlan (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
M. O'Connor/A. Cipolla/C. Hochman/E. Yang/N. Steiner/E. Knox/B. Frias/Y. Alvarez/L. Michelson (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
K. Arango/B. Pickering/E. Parsons/B. Davila/C. Rosario/J. Ene/H. Paliya/N. Doyle/M. Cardoso (Cox)
|
|
|||
34 | 5:15 PM | Mens 1st Varsity 8+ | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change