Independence Day Regatta

  • Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 4, 2014
1 Mens Masters 2-
4
2 Womens Masters 2-
3
3 Womens Masters 4+
12
4 Mens Masters 8
10
5 Father/son 2x (1000m)
6
6 Father/daughter 2x (1000m)
13
7 Mother/son 2x (1000m)
1
8 Mother/daughter 2x (1000m)
4
9 Womens Novice 1x (1000m)
9
10 Mens Novice 1x (1000m)
10
11 Womens Junior 16 4x
12
12 Womens Junior 4x
22
13 Mens Senior 2x
6
14 Mens Junior 16 1x
29
15 Mens Junior 2x
40
    Baltimore Rowing Club
J. Rodman/B. Steedman
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
A. Light/M. sheiman
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
J. Ohta/F. Fernandez-Penny
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
H. Ellis/C. Sharp-O'Connor
 
    Crescent Boat Club
H. Moore/W. Robb
 
    Fairmount Rowing Association
J. Funchion/C. Waite
 
    GMS Rowing Center
M. Kelly/A. Rajagopalan
 
    GMS Rowing Center
P. Berger/I. McKeller
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
C. Kruczynski/C. Fine
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
J. Lefebvre/R. Smith
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
N. Legendre/D. Stone
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
P. Sullivan/B. Asman
 
    Composite: Montclair, Unaff. (USA)
A. Blackwood/A. Pollack
 
    Nereid Boat Club, Inc.
M. Orlando/E. Prettyman
 
    Nereid Boat Club, Inc.
W. Prettyman/B. Caltavuturo
 
    Nereid Boat Club, Inc.
S. McCooe/D. Hamilton
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Grimm/E. Padilla
 
    Nereid Boat Club, Inc.
W. Creedon/B. Hnat
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
B. Hopkins/C. Schwartz
 
    Norwalk River Rowing Association
B. Helms/G. Bauerfeld
 
    Ottawa Rowing Club
C. Clarke/j. Hamilton
 
    Ottawa Rowing Club
G. Connell/A. Bernst
 
    Pelham Community Rowing Association
C. Martin/d. biskup
 
    Potomac Boat Club
R. Roop/C. Boehm
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
A. Donlan/T. Jenss/
 
    RowAmerica Rye
M. Nash/H. Conlon
 
    Sarasota Scullers
K. Hubbard/N. Firlej
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Addessi/w. geffs
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
Z. Byer/L. Hazan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Bertasi/J. Snedaker
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
N. Burhance/A. Lee
 
    Springside Chestnut Hill Academy
J. MacEachern/T. Andrews
 
    Steel City Rowing Club
C. Mazur/H. Wise
 
    Steel City Rowing Club
T. Pellegrini/I. Deynega
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Johnson-Burrus/K. Bowman
 
    Vesper Boat Club
O. Chemtob/R. Beckman
 
    Vesper Boat Club
A. Winstead/D. Ramsey
 
    Virginia Beach Rowing Club
J. Muriano/M. Brennan
 
    Virginia Beach Rowing Club
D. Callahan/B. Clifford
 
    Whitemarsh Boat Club
E. Horvath/C. Kovach
 
16 Womens Junior 1x
16
17 Womens Junior 16 1x
12
18 Womens Junior 4+
21
19 Mens Junior 4x
21
20 Mens Junior 16 4+
13
21 Mens 2-
6
22 Mens Light 2x
6
23 Womens Light 2x
5
24 Womens Inter Light 1x
8
25 Mens Junior 16 4x
21
26 Womens Junior 16 4+
11
27 Mens Intermediate 4+
17
28 Mens Intermediate 2x
18
29 Mens Junior 4+
28
30 Womens Masters 8
8
31 Mens Masters 4+
20
32 Mixed Masters 2x
13
33 Masters Mixed 4x
11
34 Mens 4+
8
35 Womens Open 4+
9
36 Womens Intermediate 2x
20
    Bachelors Barge Club
K. Watson/M. Rudkin
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
J. Rigothi/C. Deasy
 
    Nereid Boat Club, Inc.
N. Touryan/L. Grilli
 
    New York Athletic Club
A. Gackowski/J. Hannink
 
    New York Athletic Club
E. Frieden/S. Sweney
 
    Ottawa Rowing Club
J. Pelham/L. Pagé
 
    Ottawa Rowing Club
D. Howell/V. Ozimkowski
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Mosier/M. Gonzalez Romero
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Kuntz/L. Kantak
 
    Penn A.C. Rowing Association
S. Meyer/C. Lewis
 
    Composite: Philadelphia Girls, Carnegie Lake
A. James/A. Pollini
 
    Riverside Boat Club
C. Zwiacher/C. Crowley
 
    Riverside Boat Club
E. Roberts/E. Roche
 
    Sarasota Scullers
J. Koehler/K. Allen
 
    Unaffiliated (USA)
M. Quam/K. Yent
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Carney/S. Macika
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Wixted/K. Murphy
 
    Vesper Boat Club
K. Westervelt/E. Hughes
 
    Vesper Boat Club
a. Skochdopole/E. Opperman
 
    Whitemarsh Boat Club
H. Baugh/J. O'Toole
 
37 Mens Inter Light 8
3
38 Womens Junior 16 2x
18
39 Mens Junior 1x
48
    Alexandria Community Rowing
A. Leitner-Wise
 
    Baltimore Rowing Club
M. Couwenhoven
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
C. Jordan
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Tripp-Basgall
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team
k. menon
 
    Crescent Boat Club
T. Judge
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
R. Hyland
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
D. Mahoney
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
B. Horton
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
J. Sands
 
    Mobjack Rowing Association
A. Parr
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Alvarino
 
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Feldsott
 
    Norwalk River Rowing Association
K. Conover
 
    Norwalk River Rowing Association
G. Mgaloblishvili
 
    Norwalk River Rowing Association
D. Crameri
 
    Norwalk River Rowing Association
J. McDermott
 
    Norwalk River Rowing Association
W. Pacella
 
    Norwalk River Rowing Association
R. Solecki
 
    Norwalk River Rowing Association
C. Martensson
 
    Ottawa Rowing Club
W. Kuijper-Dickson
 
    Ottawa Rowing Club
L. Blois
 
    Ottawa Rowing Club
W. Wu
 
    Pelham Community Rowing Association
J. Shirocky
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Bower
 
    Port Rowing
J. Poll
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer
S. Kelly
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
C. LOVRIN
 
    Sarasota Scullers
D. Kemp
 
    Sarasota Scullers
M. Griffioen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
N. Balderston
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
H. Malec
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Smallwood
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Waller
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Hochman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Van Buren
 
    Steel City Rowing Club
C. Mazur
 
    Unaffiliated (USA)
R. Hayes
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Quaid
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Centano
 
    Vesper Boat Club
G. Lane
 
    Vesper Boat Club
C. Taylor
 
    Vesper Boat Club
D. Ramsey
 
    Vesper Boat Club
M. Terwiesch
 
    Virginia Beach Rowing Club
B. Clifford
 
    Virginia Beach Rowing Club
D. Callahan
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club
P. Gelhaus
 
    Whitemarsh Boat Club
W. Aftring
 
40 Mens Inter Light 4x
5
41 Womens Junior 2x
33
    Bachelors Barge Club
T. Gilad/S. Stanley
 
    Bachelors Barge Club
M. Beckman/R. Myers
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
C. D'Aprix/R. Torcivia
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
C. Karastury/M. Doerr
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. White/A. Kilts
 
    Cooper Training Center
J. Soper/R. Pierce
 
    Fairmount Rowing Association
M. Beirne/A. Connell
 
    GMS Rowing Center
H. Delohery/S. Atterbury
 
    GMS Rowing Center
K. Ritchey/J. Benvenuti
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
A. Vailionis/T. Shakley
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
C. Kelly/H. Curtis
 
    Mobjack Rowing Association
L. Thompson/T. Williams
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Hefferon/B. Callaghan
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
C. Oberst/A. Altman
 
    North Jersey Rowing
B. Slavin/R. White
 
    Pelham Community Rowing Association
M. Stiefvater/J. Reist
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer
G. Fram/K. Fischer
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
K. Wiebicke/C. Gackowski
 
    Sarasota Scullers
K. Spikes/C. Riccobono
 
    Sarasota Scullers
S. Hillman/C. Klotz
 
    Steel City Rowing Club
N. Sebastian/K. Ashwood
 
    Steel City Rowing Club
K. Johnston/K. Rodgers
 
    USRowing Junior Women's Sculling Selection Camp
G. Shaw/N. Perry
 
    USRowing Junior Women's Sculling Selection Camp
N. Schindler/I. Wothe
 
    USRowing Junior Women's Sculling Selection Camp
A. Lehman/M. D'Urso
 
    USRowing Junior Women's Sculling Selection Camp
M. Wothe/G. Castro
 
    Vesper Boat Club
C. Hills/A. Balciunaite
 
    Vesper Boat Club
I. Rodgers/C. Garvey
 
    Vesper Boat Club
M. Tucker/J. Zettlemoyer
 
    Vesper Boat Club
C. Castorino/D. Eliason
 
    Virginia Beach Rowing Club
J. Peck/M. Combs
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club
A. Smicka/L. Weingarten
 
    Whitemarsh Boat Club
G. Acchione/E. Holt
 
42 Mens Junior 16 2x
31
43 Mens Intermediate 2-
15
44 Mens Junior 8
23
45 Womens Junior 8
12
46 Womens 1x
12
47 Womens Light 1x Dash
3
48 Mens Light 1x Dash
6
49 Womens 1x Dash
6
50 Mens 1x Dash
5
51 Adaptive 2x
0
52 Womens Adaptive AS/TA 1x
0
53 Mens Masters 1x
36
    Bachelors Barge Club
M. Levy
46.2 (70)
    Capital Rowing Club
R. Best
3.0 (38)
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
6.4 (43)
    Fairmount Rowing Association
j. pokorny
40.0 (67)
    Fairmount Rowing Association
K. Montenegro
0.2 (30)
    Fairmount Rowing Association
J. Long
38.0 (66)
    Fairmount Rowing Association
R. Sargent
55.2 (74)
    GMS Rowing Center
M. Verlin
32.4 (63)
    HVK Gusar
B. Rusinovic
16.9 (53)
    Lake Quinsigamond Community Rowing
N. Wright
0.1 (29)
    Navesink River Rowing
j. crilly
13.2 (50)
    Nereid Boat Club, Inc.
D. Wolf
19.6 (55)
    Palm Beach Rowing Association, Inc.
J. Green
30.6 (62)
    Penn A.C. Rowing Association
W. Browder
8.1 (45)
    Penn A.C. Rowing Association
M. Wherley
5.6 (42)
    Penn A.C. Rowing Association
M. Belknap
4.9 (41)
    Penn A.C. Rowing Association
R. Anderson
0.4 (31)
    Potomac Boat Club
N. Young
40.0 (67)
    Potomac Boat Club
E. Caudron
11.0 (48)
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
19.6 (55)
    Potomac Boat Club
P. Bogden
18.2 (54)
    Prairie Rowing
D. Lee
40.0 (67)
    Riverside Boat Club
N. Kurmakov
32.4 (63)
    Rockford Crew
R. Anderson
34.2 (64)
    Sagamore Rowing Association
R. Eberle
0.6 (32)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
27.2 (60)
    Swan Creek Rowing Club
t. pytlar
30.6 (62)
    Three Rivers Rowing Association
B. DiSalle
0.0 (0)
    Unaffiliated (USA)
D. Day
15.6 (52)
    University Barge Club
A. COOK
25.6 (59)
    University Barge Club
H. Bodek
27.2 (60)
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
36.1 (65)
    Whitemarsh Boat Club
S. Sullivan
0.1 (29)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
16.9 (53)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Mueller
60.0 (76)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
P. Paulson
30.6 (62)
54 Mens Masters Light 1x
7
    Malta Boat Club
J. Cutler
10.0 (47)
    Minneapolis Rowing Club
M. Hurley
28.9 (61)
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Oliver
30.6 (62)
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Hagberg
9.0 (46)
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
19.6 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Shaw
30.6 (62)
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
8.1 (45)
55 Womens Masters 1x
16
56 Womens Masters Light 1x
12
57 Mens Intermediate 1x
24
    Baltimore Rowing Club
J. Olbrys
 
    Baltimore Rowing Club
J. Hughes
 
    Community Rowing, Inc.
D. Tennant
 
    Community Rowing, Inc.
D. Ringham
 
    Crescent Boat Club
C. Howshall
 
    Essex Rowing Club, Inc.
M. Poreba
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
K. Mabry
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
N. Wright
 
    Narragansett Boat Club
D. Mercante
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Sluis
 
    New York Athletic Club
M. Clougher
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
Z. Petronic
 
    Ottawa Rowing Club
J. Weissbock
 
    Pelham Community Rowing Association
T. Connor
 
    Penn A.C. Rowing Association
C. Reich
 
    Penn A.C. Rowing Association
B. STAHL
 
    Riverside Boat Club
E. Grasso
 
    Sarasota Scullers
V. Gargaun
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Grosso
 
    Sunrise Training Systems
J. Arnott
 
    Sunrise Training Systems
J. Holden
 
    Unaffiliated (USA)
R. O'Rourke
 
    Vesper Boat Club
J. Kirkegaard
 
    Whitemarsh Boat Club
C. Law
 
58 Womens Intermediate 1x
25
    Hudson River Rowing Association, Inc.
J. Rigothi
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Christmas
 
    Nereid Boat Club, Inc.
M. Reckford
 
    New York Athletic Club
J. Lajoie
 
    Ottawa Rowing Club
M. Kay
 
    Ottawa Rowing Club
V. Ozimkowski
 
    Ottawa Rowing Club
D. Howell
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Gonzalez Romero
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club
A. James
 
    Potomac Boat Club
E. DelSordo
 
    Potomac Boat Club
S. Arend
 
    Riverside Boat Club
C. Zwiacher
 
    Riverside Boat Club
C. Crowley
 
    Riverside Boat Club
S. Olenich
 
    Unaffiliated (USA)
M. McCleery
 
    Unaffiliated (USA)
L. Millio
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Macika
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Carney
 
    Universitario de Regatas
C. Caballero
 
    University Barge Club
G. Cutler
 
    Vesper Boat Club
C. Boyle
 
    Vesper Boat Club
E. Maxwell
 
    Viking Rowing Foundation
M. Dudrear
 
    Whitemarsh Boat Club
H. Baugh
 
    Whitemarsh Boat Club
L. Lehane
 
59 Mens Inter Light 1x
12
    Baltimore Rowing Club
T. Maher
 
    Malta Boat Club
S. Ferenczy
 
    Nereid Boat Club, Inc.
A. Dowd
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Johns
 
    Ottawa Rowing Club
A. Kunkel
 
    Ottawa Rowing Club
Z. Pan
 
    Ottawa Rowing Club
B. Charles-Li
 
    Riverside Boat Club
J. Hanna
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Archer
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
B. Madara
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Haines
 
    Vesper Boat Club
M. Marks
 
60 Womens Light Inter 4+
0
61 Womens 2x
5
62 Womens 2-
4
63 Mens 2x
5
64 Womens Intermediate 4+
13
65 Womens Inter Light 2x
7
66 Mens Intermediate Light 4+
5
67 Womens Light 1x
8
68 Mens Light 1x
8
69 Mens Intermediate 4x
10
70 Womens Intermediate 4x
8
    Composite: Capital, Riverside, Potomac (A)
E. Stieve-Caldwell/C. Dinion/E. DelSordo/M. Brundage
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Chiaramonte/J. Hlawaty/F. Moran/A. Zolnowsky
 
    New York Athletic Club (A)
J. Hannink/M. Sosa/J. Lajoie/A. Gackowski
 
    Ottawa Rowing Club (A)
D. Howell/V. Ozimkowski/J. Carter/A. Pastic
 
    Sunrise Training Systems (A)
R. Ab/J. Baumel/K. Mirabella/J. Hyne
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. Carney/M. Wixted/K. Murphy/S. Macika
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Hughes/E. Opperman/J. Sager/C. Vernazza
 
    Vesper Boat Club (B)
J. Zieff/K. Westervelt/L. Klick/R. Dd
 
71 Mens Inter Light 2x
20
    Crescent Boat Club
T. Madden/B. Weaver
 
    GMS Rowing Center
C. Donadio/M. Huggins
 
    GMS Rowing Center
T. Vouranza/C. Gregoire
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Johns/A. Carmody
 
    New York Athletic Club
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
M. Coholich/B. Loskoch
 
    Norwalk River Rowing Association
R. Cunningham/R. Solecki
 
    Ottawa Rowing Club
A. Kunkel/P. Steneker
 
    Ottawa Rowing Club
H. Humphrey/A. Gadowski
 
    Penn A.C. Rowing Association
S. Hausmann/T. Beach
 
    Potomac Boat Club
K. McGowan/W. Brownlee
 
    RowAmerica Rye
J. Cervone/L. Chambers
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla/J. Haines
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
m. ryan/C. Brown
 
    Vesper Boat Club
S. Ward/D. Danko
 
    Vesper Boat Club
M. Abrams/M. Terwiesch
 
    Vesper Boat Club
P. Ogonek/W. Roman
 
    Virginia Beach Rowing Club
D. Callahan/B. Clifford
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club
B. Perry/O. Kennelly
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club
E. Litvak/M. Litvak
 
72 Mens Intermediate 8
12
73 Jr Octuple Sculls
3
74 Mens Adaptive AS/TA 1x
0
75 Womens Masters 2x
22
76 Mens Masters 2x
20
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
31.2 (65)
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
12.4 (51)
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Oliver/D. Wolf
20.8 (58)
    Pelham Community Rowing Association
R. Selvaggio/M. Carmody
19.4 (57)
    Pelham Community Rowing Association
M. Facciuto/J. Cooper
10.5 (49)
    Penn A.C. Rowing Association
M. Wherley/W. Browder
5.5 (43)
    Composite: Penn AC, Rockford
R. Anderson/R. Anderson
8.6 (47)
    Composite: Penn AC, Crescent
J. Hogan/G. Dewar
20.8 (58)
    Pennsylvania Barge Club
W. Charles/M. Daemen
18.2 (56)
    Potomac Boat Club
P. Bogden/E. Caudron
12.4 (51)
    Rockland Rowing Association, Inc.
7.0 (45)
    Sagamore Rowing Association
J. Kelly/R. Eberle
0.1 (29)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley/W. Shaw
25.0 (61)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
F. Ryan/J. Snedaker
14.6 (53)
    Three Rivers Rowing Association
M. McGuire/B. Erne
3.7 (40)
    Three Rivers Rowing Association
R. Ulsh/J. Buck
29.6 (64)
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Baldry/D. Rhodes
5.5 (43)
    University Barge Club
C. Seybolt/T. Barron
15.8 (54)
    Whitemarsh Boat Club
J. Monaghan/K. Wobeser
7.0 (45)
    Whitemarsh Boat Club
S. Whalen/D. Baugh
13.5 (52)
77 Womens 4x
4
78 Womens Intermediate 8
6
79 Mixed Open 2x
0
80 Mens 4x
0
81 Mens Light 4x
3
82 Womens 8
2
83 Mens 8
11
84 Octuple Sculls
4
85 Mens 1x
14
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
J. Tauzel
 
    Community Rowing, Inc.
D. Tennant
 
    Community Rowing, Inc.
D. Ringham
 
    Malta Boat Club
J. Purman
 
    Malta Boat Club
S. Ferenczy
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Buesser
 
    Ottawa Rowing Club
E. Farquharson
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
P. Seymour
 
    Vesper Boat Club
Y. Rigogne
 
    Vesper Boat Club
J. Spencer
 
    Vesper Boat Club
B. DelBarba
 
    Vesper Boat Club
M. Orzolek
 
86 Mens Masters 4x
12
87 Womens Masters 4x
14
88 Mens Alumni 8+
2
89 Womens Alumni 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change