Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 26, 2015
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
7
2 Mens Ltwt Varsity 2x
13
3 Womens Novice 8+
28
    Absegami High School (A)
S. Sandoval/C. Reed/J. Hanselmann/F. Palacio/M. Halim/J. Lin/R. Patel/M. Swarna/L. Bell (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
s. kluckhuhn/E. Thompson/H. Decker/P. DuFour/B. Hannah/K. Parsons/B. O'Neill/T. Burton/S. Anderson (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
M. Dougherty/C. carpenter/C. Boyle/M. Archbold/C. Stoyell-Mulholland/A. Romano/M. Pacifico/S. Romberger/J. Orsatti (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Hammett/Z. Brown/G. McDaniel/C. Davis/A. Kaplan/M. Hinton/A. Wilson/E. Lamason/T. Whalen (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
T. Blinebury/E. O'Toole/G. Salvati/M. Patti/N. Mariani/V. Granato/S. Palmisano/A. Green/K. Gurcsik (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
L. Bassow/K. Shillo/C. Conroy/T. Herring/J. Thompson/O. Stein/N. Donvan/H. Prince/S. Glassman (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
E. Wescott/C. Klebanoff/A. Kolbman/G. Loughlin/J. McKernan/K. Hallahan/E. Lindgren/S. Lindgren/R. Kliger (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Rowling/C. Fontaine/C. Riordan/E. Hogan/M. Clapp/K. Brogan/E. Knox/B. Courtney/S. Pancoast (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Norris/O. Gregonis/E. Greenhalgh/B. Pelletier/A. Sjoblom/A. Lynch/M. Ling/A. Rieser/N. Skorupski (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Buss/M. Clark/D. Monahan/A. Williams/K. Hock/S. Maher/A. Culbertson/A. Thomas/N. Locatell (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/C. Williams/A. Gallo/E. Thomson/A. DeLara/S. Flower/j. zangari/H. Butrico/M. Kim (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
C. Holden/G. Rivers/H. Danz/B. Knob/G. Olive/W. Moloy/N. Fala/a. hallinan/G. Miller (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
A. Sannino/M. Finley/O. Simone/M. Wisham/A. Rumaker/j. pestalozzi/H. Stanks/j. cordery/M. Stickley (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
L. Scattareggia/L. Mingrino/S. Koehler/V. Martins/K. Mirabella/S. Fitzsimmons/A. Cleri/A. Wilson/N. Cleri (Cox)
 
    Owen J Roberts Rowing Club (A)
A. Giongo/E. Hughes/A. Eaches/T. Baker/H. Dunlop/K. Sherwood/G. Megni/A. Zuberecz/L. Wynn (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Thomas/B. TERKUILE/L. Schnepp/K. Burke/A. Di Salvo/K. Morrissy/A. Mustafaraj/K. braumuller/A. Karson (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
E. Hudson/S. Harris/M. Duignan/R. Griggs/A. Andrews/T. Garnett/A. Colella/N. Danielson/N. Sponheimer (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Bluni/Z. Green/C. Maroney/N. Rosenberg/M. McIntyre/N. CHARKOWICK/n. sajnani/P. Chicken/C. be named (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
E. Ching/E. Majercak/E. Dustin/B. Sharrett/K. Gerber/C. Mulder/A. Macrone/B. McCormick/C. Zajac (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Aronson/C. Ricciardi/R. Celebre/S. Gutierrez/G. LoPresti/E. Lipshultz/S. Kim/C. Charlesworth/Z. GIll (Cox)
 
    The Shipley School (A)
K. Beachell/G. Goodwin/R. Menziuso/C. Menziuso/E. Green/N. Shah/L. Wilson/S. Brown/T. Watson-Harris (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Neary/S. Brown/M. Knies/A. Schmidt/E. Myers/C. Moore/M. Connelly/M. Jones/L. Blank (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
O. Christian/D. Marlin-Andrews/L. Hudson/A. Parenti/J. Bai/M. Conner/L. Halakos/A. Baldwin/A. Quinn (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
A. Whitaker/A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Perchinsky/L. Palmer/S. Bell/P. DuVall/d. valcich/N. Harrison (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (B)
E. Culmone/A. Chiccarine/L. Trofa/G. Bromhead/C. Rossiter/N. Michel/A. Kelly/A. Latella/M. Canuso (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
C. moynihan/A. Lemoine/J. Suchin/M. Scovotti/P. Panessa/J. Nuzzi/M. Echelman/L. Abbott/T. Alarcon (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
M. Bhayroo/M. Miller/n. rodriguez/M. Dow/S. Loose/M. Kelly/J. Hobbs Pifer/F. Williams/J. Wagner (Cox)
 
4 Mens Novice 8+
15
5 Womens Ltwt Varsity 4+
10
    Absegami High School (A)
K. Bakley/E. Sproule/e. whitehurst/E. McGowan/O. Rubillo (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Bainum/E. stinson/L. McDaniel/R. Hudhud/S. Herman (Cox)
 
    Harriton High School (A)
J. Glazer/Z. Rivkind/F. de Jong/M. Grossman/L. Baumholtz (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Phillips/E. Murphy/k. zangari/S. Flower/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Beane/L. Holden/E. Schuessler/M. Maier/G. Argo (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
D. Menchen/b. tarr/A. Lawn/E. Franckle/N. Nunan (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
a. valada/K. Rubbo/E. Hajdarovic/L. Wolfe/A. Bennitt (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. Alstodt/E. Tamkin/A. Meyer/j. sims/M. Lavin (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Wicks/R. Staats/D. Goldwert/B. Nadler/F. Lionetti (Cox)
 
6 Mens Ltwt Varsity 4+
13
7 Womens Varsity 1x
11
8 Mens Varsity 1x
13
9 Womens Novice 4+
18
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Kaplan/Z. Brown/G. McDaniel/C. Davis/T. Whalen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Doane Academy (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Berlin/K. Brogan/M. Clapp/B. Courtney/I. Diavolitsis (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Cosfol/M. Famiglio/K. Anderson/M. schneider/H. Cotler (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
A. Oderwald/a. paone/p. landrio/A. Koch/E. Barrick (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
K. Sims/S. Infante/T. Reed/I. Malesh/C. McCoy (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/C. Williams/A. Gallo/E. Thomson/M. Kim (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
H. Karen/L. Mingrino/S. Koehler/A. Wilson/G. Schmitz (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
 
    Ranney School (A)
D. Goldwert/A. Denver- Moore/S. Abdelbarry/B. Nadler/C. Cranley (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Aronson/C. Ricciardi/S. Gutierrez/M. Murphy/J. Perio (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Hain/D. Clayton/E. Briggs/K. Wang/L. Phongphachone (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
O. Christian/D. Marlin-Andrews/A. Parenti/C. DiMarco/A. Quinn (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
 
    Doane Academy (B)
M. Bush/B. Newman/X. Zhang/G. Maneri/M. Doran (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
L. Hudson/G. Marchese/M. Singh/O. Filandro/A. Quinn (Cox)
 
10 Mens Novice 4+
17
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Mackey/M. McGee/M. CIpollone/w. flynn/S. Cochran (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Harriton High School (A)
T. van Wijngaarden/E. Ahn/J. Schlicter/A. Salah/E. Eardley (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
m. Cattaneo/A. Paulich/R. Hughes/J. Dorf/J. Bloomstein (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
W. Wang/N. Weller/W. Rafferty/J. DiMarino/A. Chen (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
T. Magovern/C. Silvey/J. Adler/M. Donnelly/H. Scott (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
C. Kopecki/G. Dekleva/P. Robinson/N. Judd/E. Iversen (Cox)
 
    Port Rowing (A)
D. Jeter/T. Brady/K. George/B. Ballboy/m. paratore (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
N. Garber/Z. GIll/N. Kaminer/M. Petcove/J. Perio (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    The Shipley School (A)
K. mahtab/J. Bruno/J. Weiss/T. ROGERS/C. Lawler (Cox)
 
    Unionville High School (A)
A. Wardius/S. Short/A. Binder/E. Renzetti/M. Thornton (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. McNally/B. Hindle/M. Zelli/F. Santini/C. Liney (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
A. Fortunato/C. Mantione/S. Priscu/F. Rambusch/G. Jacob (Cox)
 
    Port Rowing (B)
Z. Herron/B. Schor/M. Brandes/A. Small/G. Dadourian (Cox)
 
11 Womens Varsity 4+
19
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
13
14 Mens Varsity 2x
20
    Amadeusz Rowing Academy (A)
m. evans/J. Stanton
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Rodman/P. Leung
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Malarkey/H. Zisling
 
    Doane Academy (A)
C. Newman/C. Marchesani
 
    Egg Harbor Township High School (A)
K. Tran/G. Diggins
 
    Friends Select School (A)
E. Orts/J. Jamison
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
N. Moeller/A. Straus
 
    Haddon Township High School (A)
J. Egbert/N. Haney
 
    Haddonfield Crew Club (A)
P. Hurd/J. Dye
 
    Harriton High School (A)
C. Akerblom/T. Fogt
 
    Navesink River Rowing (A)
T. Johnston/E. Bovino
 
    Peconic Community Rowing Association (A)
L. Sment/N. Sandler
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Roll/B. Goodman
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Mirfin/J. Goldberg
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
D. Krute/C. Rivera
 
    The Shipley School (A)
D. Ramsey/V. Tingley
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
B. Howell/J. Pipala
 
    Haddon Township High School (B)
J. Weber/T. Kao
 
    Navesink River Rowing (B)
N. Hughes/J. Gallagher
 
    The Shipley School (B)
Z. Brida/D. Jordan
 
15 Womens Novice 4x
10
16 Mens Novice 4x
12
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
10
19 Womens Ltwt Varsity 8+
5
20 Mens Ltwt Varsity 8+
4
21 Womens Varsity 4x
10
22 Mens Varsity 4x
11
23 Womens Novice 2x
9
24 Mens Novice 2x
10
25 Womens JV 1x
9
26 Mens JV 1x
8
27 Womens JV 4+
22
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Sunshine/s. kluckhuhn/N. Harrison (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
M. Crisci/M. Connell/T. Bjelde/P. DiCiurcio/E. Smith (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Miller/L. Bentley/R. Conrey/M. Hendricks (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
I. Morrison/S. Wiseley/J. Cianci/M. Grande/E. Ciarcia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Daley-Gibson/F. Maruca/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
T. Crosby/K. Barry/B. DiFranceisco/M. Bobjak/J. Crosby (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
A. Myers/J. Miller/K. Meyer/S. Cooper/O. Martinelli (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A)
M. Keidat/Y. Melendez/K. Levari/G. Bernard/E. Emberger (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
E. Graff/L. Perrin/J. Nunez/C. kapps-gibson/C. Collazo-Deleon (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Thoet/I. Soldano/H. Jackman/J. Ritholz/C. Maroney (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/Z. Landry/A. Duffy/O. Robinson/C. Lorenz (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Wicks/R. Staats/D. Goldwert/B. Nadler/S. Falletta (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Worobel/M. Parsons/M. Gierlatowicz/E. Kean/K. Swikart (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Chinnici/E. Patragnoni/L. Lee/E. Barbell/S. Kim (Cox)
 
    Unionville High School (A)
E. WORTH/M. Gearhart/R. Schrof/N. Savaiko/I. Tayoun (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. Rose/E. Wright/L. Flood/S. Vo/Z. Pillart (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
K. Farquhar/J. Kabakole/K. Cucinotta/A. McKennon/V. Guevara (Cox)
 
    Harriton High School (B)
O. Goryl/P. Lloyd/J. Salah/N. Soll/S. Schommer (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
K. Galban/S. Chaturvedi/L. Jurina/L. Jordan/J. Kuria (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
29 Womens JV 2x
8
30 Mens JV 2x
8
31 Womens JV 8+
17
32 Mens JV 8+
12
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Salinger/W. Hartenstine/M. Fohs/S. Bettinger/A. Johnson/A. Mott/E. Weigt/J. Valvano/N. Harrison (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
Z. Ziernicki/L. STUBANAS/N. Melocchi/J. Harrison/s. kelly/T. Reilly/N. Vassallo/H. Alameno/c. zelner (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
R. Rice/G. Herbst/s. Ireland/A. Hassan/Z. Ballard/P. Gilbride/D. Simeo/R. Behm/C. Griffith (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
B. Giangiulio/L. SMall/M. Levin/A. Fisher/L. Mersky/A. Sperandio/Z. Ruggiero/M. Schmitt/O. Hart (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Hoehn/P. Flanagan/G. Pelletier/Y. Rurange/H. Hughes/A. Gillen/G. Berke/M. DePetris/D. Sternberg (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
Q. Cachon/G. Mills/M. Koerner/A. Trainer/K. Aspesi/C. McCooe/A. Granieri/A. Hallak/J. Nibauer (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. Mediratta/D. Kaye/A. Gutierrez/M. Miller/T. Begley/J. Pfrommer/K. Potere/B. Burkhardt/H. Smith (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Fitzgerald/G. Gemici/B. Ruehle/J. Bedard/A. Charney/A. Badenhausen/P. Marchesi/P. Ippolito/P. Oram (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. First/Z. Tesler/P. Fortuniewicz/M. Hoffman/A. Sirota/L. Jackson/L. Tesler/O. Swanson/Z. Gierlinger (Cox)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Unionville High School (A)
T. Worth/M. Varallo/D. Kannenberg/Z. Micklin/K. McDevitt/A. SINGH/J. Lehmann/C. Kelley/L. Hedgepeth (Cox)
 
33 Womens JV 4x
12
34 Mens JV 4x
10
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change