USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 9, 2015 To May 10, 2015
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 9, 2015
1 WY1x Womens Youth 1x
7
2 MY1x Mens Youth 1x
9
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Couwenhoven
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Koike-Leinen
 
    Conestoga Crew Club (A)
T. Kao
 
    Malvern Preparatory School (A)
N. Rubino
 
    River City Crew (A)
W. Wrobel
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Christopherson
 
    Malvern Preparatory School (B)
C. Bunn
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
T. Carroll
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Best
 
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
6
4 WY2X Womens Youth 2x
12
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
12
6 MY2x Mens Youth 2x
8
7 WY2- Womens Youth 2-
5
8 MY2- Mens Youth 2-
4
9 WY4x Womens Youth 4x
8
10 MY4x Mens Youth 4x
6
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
3
12 WY4+ Womens Youth 4+
19
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Dawson/M. Manyin/H. Decker/A. Whitaker/K. McNally (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Webb/C. O'Brien/J. Joseph/D. Beck/m. kahn (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
B. Sabin/S. Tierney/G. Middleton/E. Sexton/G. Ewles (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Wong/A. Fenzel/K. Van Damme/M. Jones/M. Pomroy (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
L. Costello/B. Downes/I. St. Onge/H. Butrico/R. Kostak (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Bobjak/C. Clark/M. Cunningham/T. Crosby/J. Crosby (Cox)
 
    Peddie School (A)
K. Benham/M. Nieuwenhuizen/J. Kelly/M. Caglieris/A. Baum (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
H. Sdao/M. Amihava/D. Nemati/H. Pearlman/E. St. John Sutton (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Lustig (15)/L. Colanduoni/R. Mumau/M. Barkenbush/S. Holgado (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
 
    Ranney School (A)
M. Burlington/O. Smith/G. Economou/J. Wicks/K. Duffe (Cox)
 
    River City Crew (A)
J. Fergusson/L. Ivey/D. Chavez/M. Jaroneski/C. Newton (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Aronson/C. Ricciardi/M. Chinnici/E. Lipshultz/C. Charlesworth (Cox)
 
    The Hun School (A)
 
    The Lawrenceville School (A)
A. Branman/M. Gardner/S. Milby/A. Smith/L. Liu (Cox)
 
    Unionville High School (A)
O. Savant/J. Pinamont/J. Beauchamp/M. Turner/O. Robb (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. McNeill/K. Drohan/A. Martinie/M. Cann/S. Elliott (Cox)/
 
    Radnor High School Crew Club (B)
 
    River City Crew (B)
J. Buck/E. Punch/A. Melton/E. Burns/M. Karten (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
6
14 MY4+ Mens Youth 4+
14
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
12
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Bainum/E. stinson/L. McDaniel/R. Hudhud/S. Herman (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Murphy/B. Zweben/S. Wilson-Leslie/S. Wellner/R. Tauber (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
E. DeGroat/E. French/B. Gimaro/G. Little/O. Kylander (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Phillips/k. zangari/K. Abbott/E. Murphy/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier/L. Holden/E. Schuessler/M. Beane/G. Argo (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
H. Ash/S. Kennedy-Moore/L. Miller/G. Lavery/C. Gillis (Cox)
 
    Ranney School (A)
R. Staats/A. Denver- Moore/D. Goldwert/B. Nadler/F. Lionetti (Cox)
 
    River City Crew (A)
m. stubbs/E. OHLSSON/A. Diemer/H. Strom/B. Wrobel (Cox)
 
    The Hun School (A)
 
    The Lawrenceville School (A)
H. Kruger/C. Dragonetti/M. MARCUS/D. Massihpour/G. de Vicq de Cumptich (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Holmes/J. Raphaelson/T. Witte/S. Singh/K. Maurer (Cox)/
 
    River City Crew (B)
M. Tilley/K. HEARNS/G. Walmsley/M. KIM/G. Grob (Cox)
 
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
3
17 WY8+ Womens Youth 8+
7
18 MY8+ Mens Youth 8+
5
19 WU171x Womens U17 1x
6
20 MU171x Mens U17 1x
8
21 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
12
22 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
9
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Quinn/M. CIpollone/m. mcgee/K. Whalen/S. Cochran (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
B. Dundas/M. Cavallaro/Z. Kreider/X. Pesqueira/H. Ciancarelli (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Bernhard/K. Ruehle/A. Byrdak/M. Donnelly/H. Scott (Cox)
 
    River City Crew (A)
C. Prillaman/H. Coker/F. Scotti/I. Richine/N. Newton (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Dennis/s. ebner/N. Garber/I. Meier/Z. GIll (Cox)
 
    The Hun School (A)
N. Ashcroft/X. Zhao/M. Alonso/C. Ettehadieh/H. Lin (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
B. Cunningham/C. Christoffersen/T. Atwood/E. Cheng/D. Joseph (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
J. Moore/A. Brown/N. Habash/M. Rokosky/W. Vogel (Cox)
 
23 WU172x Womens U17 2x
3
24 MU172x Mens U17 2x
3
25 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
17
26 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
16
27 WU178+ Womens U17 8+
0
28 MU178+ Mens U17 8+
5
29 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
17
30 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
17
31 WU174x Womens U17 4x
4
32 MU174x Mens U17 4x
7
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
4
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change