USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2015
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
17
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
16
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Open C 4+
10
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Luker/M. Jafri/O. Schueller/J. Nelson/E. Dwyer (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/K. Kriese/R. Lucier/R. Rudd/K. Houston (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. O'Connor/T. Lynch/R. Klein/C. Richardson/D. Izguerra (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Levendowski/A. Peers/N. Gokemeijer/M. Copeland/A. Balch (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Norman/C. De Souza/J. Marcon/M. Muffelman/J. Chatzky (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Price/G. Le Sage/B. Freeman/N. Davies/L. Schumer (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Schonewald/N. Bretz/G. Milne/P. Heimlicher/E. Bayne (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
B. Johnson/C. Callaghan/M. Gerhart/R. Hill/J. Ramsey (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/T. Pepple/D. Pitard/R. Yurocko/N. Dolphin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/A. McLaren/C. Lengauer/C. Christensen/V. Pham (Cox)
 
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Open E 1x
18
9 Womens Open E 2x
17
10 Mens Open G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
15
12 Womens Club C 4x
10
13 Mixed F-J 8+
9
14 Womens Ltwt C 4+
6
15 Mens Open AA 4+
6
16 Mens Open B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
6
18 Mens Open D 2-
8
    Fairmount Rowing Association (A)
t. kowalik/T. Sibson
 
    Great River Rowing (A)
D. Utter/j. leonard
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Jackson/K. Knudsen
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Purdy/M. Totta
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Freeman/R. Griffin
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Hewitt/B. Johnson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/B. O'Neil
 
    Virginia Boat Club (A)
O. Barth/S. Chilmaid
 
19 Womens Club D 8+
12
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
12
22 Mens Open H 2x
8
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
c. zezza/A. Washburn
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Brooks/S. Watterson
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
D. Spencer/M. Tebay
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Bracewell/D. O'Donoghue
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Shonstrom/R. Case
 
    Composite: St. Louis, Berkeley (A)
C. Cook/D. Bort
 
    San Diego Rowing Club (H)
S. Kemper/R. Orsi
 
23 Womens Open D-J 2-
9
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
7
27 Mixed D 8+
6
28 Mens Club A 4+
15
29 Womens Club A 4+
15
30 Mens Open C 4x
8
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Stevenson/A. Milia/J. Langermann/J. Senner
 
    Composite: Nereid, Palm Beach, Ever Green (A)
M. Muffelman/C. Johnston/E. Hagberg/M. Monplaisir
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/P. Klose/J. Devoe/I. Rudolph-Shabinsky
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/K. Gates/J. Savage
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
I. Kolar/J. Watt/H. Jedema/D. Ingham
 
    Composite: University, Boucherville (A)
A. Rochon/R. Miller/G. Hamann/E. Therrien
 
    Viking Rowing Foundation (A)
J. Swift/J. Kelley/T. Kriebel/S. Lockhart
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/T. Cardanha/M. Pumarada/K. Charette
 
31 Womens Open C 4x
9
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Open F-J 8+
10
    Composite: Avalon, Sarasota County (A)
P. Francis/A. Plache/M. Klinker/C. Ensler/J. Franklin/C. Rogers/R. McClure/R. Jauch/H. Coulter (Cox)
 
    Composite: Capital, Chester River, Minneapolis Rowing Club, Midnight Sun, Chinook (A)
S. faber/d. little/J. Hurd/r. reichart/M. Nash/m. mcguirk/t. kakas/S. Elsberg/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Fairmount, Ann Arbor RC, Penn AC, Potomac, Detroit Boat Club (A)
R. Lesnau/P. Knight/d. krmpotich/D. Sitek/C. Selden/R. Sargent/J. Montie/A. Baur/B. Greenspoon (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Totta/W. Purdy/A. COOK/D. Spencer/C. De Souza/J. Marcon/J. Green/M. Tebay/J. Chatzky (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Haberman/C. Miller/E. Truntz/H. Culver/J. Craford/L. Seyler/L. Gilman/M. Harnad/T. Filstein (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Fletcher/M. Eschbach/M. Shonstrom/R. Case/J. Colosimo/H. Wurster/R. Jones/P. Goodbody/J. Peter (Cox)
 
    St. Andrew's Alumni Racing (A)
E. Cruikshank III/W. Paul/G. Cadwalader/G. Shuster/A. Parrish/J. Reeve/J. Burke/J. Morton/J. Schoonover (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (F)
T. Sommer/B. Thaxton/m. martin/J. Campbell/r. glidden/D. Frost/P. Billings/P. Walsh/d. spoor (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (H)
S. Kemper/K. Shuster/C. Shuster/N. Shuster/B. Randall/B. Armstrong/D. Wragg/f. hanek/C. Sullivan (Cox)
 
35 Womens Club B 4x
6
36 Mens AS 1x
4
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
7
40 Mens Open AA-A 4x
7
41 Womens Open AA-A 4x
3
42 Mens Ltwt B 1x
6
43 Womens Open B 8+
11
44 Mens Open D 1x
15
45 Womens Open D 2x
20
46 Mens Open F 1x
24
    Beaver Creek Sculling (A)
C. Redinger
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Oliver
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Willsallen
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
T. Rhynalds
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Ezzell
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Hamner
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Verlin
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Good
 
    Nashville Rowing (A)
D. Sullivan
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Donovan
 
    OKC Riversport (A)
A. Rupert
 
    Ottawa Rowing Club (A)
g. lund
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Baker
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Selden
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Kurmakov
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
G. Wheeler
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
D. Stevens
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Yocum
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Lynch
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Kraus
 
    University Barge Club (A)
A. COOK
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
B. Flynn
 
    San Diego Rowing Club (B)
P. Walsh
 
47 Womens Open F 2x
18
48 Mens Open I 1x
8
49 Mixed A 4+
10
50 Mixed C 4+
11
51 Mens Club E-J 8+
13
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 14, 2015
53 Mixed E 4+
8
54 Mixed C 2x
17
55 Mixed A 2x
15
56 Mens Open I-J 2x
8
57 Womens Open F 1x
15
58 Mens Ltwt F 1x
11
59 Womens Open D 8+
16
60 Mens Ltwt D 1x
7
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
    Capital Rowing Club (A)
M. Neumann/J. Foote/J. Higgins/M. Riegelman/A. Jenkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Preiss/R. Appleton/N. Watts/K. Dutt/V. Pham (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/R. Rudd/R. Lucier/D. Scherzer/K. Houston (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
W. Randall/A. Reinfeld/T. Lynch/C. Richardson/D. Izguerra (Cox)/
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Muffelman/T. Koekkoek/J. Spencer/J. Marcon/J. Chatzky (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Spell/P. Hoyle/J. Forrest/E. Gehres/L. Joseph (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Gilbertson/N. Roenfeldt/M. Strohmeyer/A. Tucker/E. Natho (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Garcia/J. LaPierre/C. Johnston/J. Nicot/S. Busico (Cox)
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Bertino/T. Cardanha/M. Schaeffer/M. McKay/A. Granica (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. luker/A. McLaren/R. Martinez/M. Jafri/H. Cashen (Cox)
 
63 Womens Ltwt A 4+
4
64 Mens Ltwt A-C 4+
5
65 Mixed TA 2x
4
66 Mixed LTA 4+
0
67 Womens Ltwt E-J 4+
12
68 Mens Club D 8+
11
69 Mens Ltwt G 1x
6
70 Womens Club E-J 4x
24
71 Mens Open E 4x
10
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Stevenson/A. Milia/J. Langermann/J. Senner
 
    Composite: East Arm, Carolina Masters, Masters Coaching (A)
R. Kyle/R. Zimmer/R. Shellman/K. Dollhopf
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Rio Salado (A)
A. Dolotov/J. Linkoff/J. Levinson/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen/
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Hill/r. glidden/B. Thaxton/m. martin
 
    Composite: Upper Valley Rowing, Palm Beach (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/W. Purdy/M. Totta
 
    Composite: Western Reserve, Minneapolis Rowing Club, Texas Rowing Center, Oak Ridge Rowing (A)
B. Whitehead/K. Gates/S. Faber/M. Schay
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/S. Nakagawa/T. Pundyk/J. Reitberger
 
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/O. Schueller/R. Lynch/J. Owens
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
C. Ives/C. Baker/M. Stormberg/M. Gasper
 
72 Womens Club C 4+
16
73 Mens Club C 4+
8
74 Womens Open AA 2x
6
75 Mens Open A 8+
7
76 Womens Club B 8+
13
77 Mens Open B 4x
5
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Muffelman/J. Spencer/J. Marcon/S. Norman
 
    Composite: Potomac, Virginia, Unaff. (USA) (A)
O. Barth/B. Rusinovic/J. Manfredi/S. Chilmaid
 
    Composite: Severn River, Boucherville (A)
A. Rochon/B. Wink/B. Ingleton/E. Therrien
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/S. Bolton/J. Savage
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
I. Kolar/B. Erne/M. Saykiewicz/T. Donohoe
 
78 Womens Open D-J 4-
9
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
5
81 Mens Ltwt H-J 2x
4
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
9
84 Womens Ltwt D 1x
13
85 Mens Ltwt D 2x
5
86 Womens Ltwt B 2x
6
87 Mens Ltwt B 2x
8
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
6
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Connell/F. Azfar
 
    Avalon Rowing Club (A)
R. Gillis/T. Campbell
 
    Composite: Potomac, Palm Beach (A)
T. Nix/M. Muffelman
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Belmonte/J. Near
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Sullivan/J. Reed
 
90 Womens Ltwt E 2x
12
91 Mixed F-J 4+
10
92 Womens Open G-J 1x
10
93 Mens Open G-J 4x
15
94 Womens Open E 1x
11
95 Mens Ltwt E 1x
6
96 Womens Open C 4+
19
97 Mens Open C 1x
19
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek
 
    Beaver Creek Sculling (A)
C. Jackson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
E. Therrien
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
M. Monplaisir
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
 
    Leander Boat Club (A)
S. Ilic
 
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Ratcliffe
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Festin
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
D. Rhodes
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tunnicliffe
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
P. Osztian
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Cardanha
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
S. Nakagawa
 
98 Womens Open A 2x
9
99 Mens Open A 2x
10
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Olbrys/J. Hughes
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/A. Lee
 
    Cooper Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo/V. Tagliavia
 
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman/C. Bowen
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Butterbrodt/B. Levendowski
 
    Composite: Potomac, Palm Beach (A)
T. Nix/M. Muffelman
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Saykiewicz/T. Donohoe
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Sullivan/A. Preetam
 
    Baltimore Rowing Club (B)
M. Shields/M. Tyrpak
 
100 Mens Open E-F 4-
9
    Composite: Capital, Chinook (A)
d. little/m. mcguirk/M. Nash/r. reichart
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/P. Johnson/J. Cheesebro/W. Thiesse
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/D. Thomas/I. Duthie
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Gasper/M. Stormberg/C. Ives/J. Green
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Fletcher/J. Colosimo/D. Stevens/T. Hernacki
 
    San Diego Rowing Club (A)
D. Frost/r. glidden/m. martin/R. Hanna
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Ellis/P. Guggenheim/M. Watts/P. Scripko
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
R. Schleck/J. Gorlin/C. Carlson/R. Newberg
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
S. Norman/F. Rowe/M. Tebay/C. De Souza
 
101 Mens Open D 4-
7
102 Mixed B 8+
7
103 Parent/Child F/S 2x
8
Saturday, August 15, 2015
104 Mixed B 2x
17
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
14
107 Mens Ltwt AA-A 1x
10
108 Womens Open A 4+
18
109 Mens Open C 2x
13
110 Womens Open C 1x
11
111 Mens Open E 2x
16
112 Womens Open E 8+
12
113 Mens Open G 1x
10
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
G. Ahrens
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Navesink River Rowing (A)
c. blessing
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Tebay
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Orsi
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sepe
 
    San Diego Rowing Club (B)
P. Walsh
 
    Unaffiliated (USA) (B)
D. Ledkovsky
 
114 Womens Ltwt D 4+
7
115 Mens Club G-J 4+
5
116 Womens Ltwt A-C 4x
5
117 Mens Open AA-A 4-
6
118 Mixed A 8+
6
119 Mens Open B 8+
5
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/M. Myers/D. Crouse/D. Kaczmarek/L. Thompson (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/M. Gaffney/M. Comtois/E. Massey (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Lengauer/j. Coyne/R. Ezzell/N. Zide/E. Dwyer (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (A)
J. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/S. Specht (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/G. Hale/B. Calandro/R. Yochum/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/R. Sleight/J. Cassidy/J. O'Connell/L. Smith (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Redhead/a. lamont/T. Ayer/S. Norman/H. Hunsberger (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Price/T. Kiernan/S. Robertson/E. Caldwell/L. Schumer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/C. Massing/J. Kostal/S. Pape/J. Dumeer (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Jezyk/J. Berwick/M. Craig/B. Seaver/O. Herman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham/J. Watt/R. Johnson/W. Anderson/N. Dolphin (Cox)
 
122 Womens Club D 4+
12
123 Mens Open F 4+
11
124 Womens Club E-J 8+
11
125 Mens Open H 1x
9
126 Mens Open C 2-
7
127 Mens Club A-B 8+
9
128 Mixed G-J 4x
13
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
12
131 Mens Open AA 1x
18
132 Womens Ltwt AA-A 1x
7
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/C. Christensen/J. Luker/j. Coyne/C. Lengauer/O. Schueller/R. Ezzell/J. Owens/E. Dwyer (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
W. Greene/J. Mayer/K. Geoca/R. Yochum/B. Calandro/D. Crocker/J. Bowen/G. Hale/R. Beldner (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/M. Broder/A. Jackson/K. Knudsen/H. Gigas/C. Gamble/D. Thomas/I. Duthie/S. Lin (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Totta/W. Purdy/M. Gasper/T. Ayer/M. Stormberg/P. Kermond/C. Redhead/J. Green/J. Chatzky (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/G. Love/H. Garon/T. Kiernan/D. Lippold/J. Manfredi/W. Kostoff/R. Griffin/L. Schumer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
w. foss/A. Hewitt/M. Davis/B. Thaxton/B. Johnson/G. Barnes/M. Gerhart/R. Yocum/J. Vallese (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
C. De Souza/C. Ives/P. Knight/J. Marcon/G. Roth/D. Spencer/M. Tebay/F. Rowe/H. Hunsberger (Cox)
 
136 Womens Club E 4+
15
137 Mens Open G-J 2-
6
138 Mens Ltwt D-J 4+
6
139 Womens Ltwt F-J 2x
15
140 Womens Open C 2-
8
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
10
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/E. Lev
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/R. Best
 
    Cooper Training Center (A)
T. Kowal/J. Stack
 
    Composite: Jacksonville, Atlanta (A)
W. Cloherty/M. Brown
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Spencer/J. Marcon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Severn River Rowing Club (A)
B. Ingleton/B. Wink
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Clarke/g. kaplan
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
M. Saykiewicz/T. Donohoe
 
143 Womens Open B 4+
16
144 Mens Open D 2x
18
    Aging Aggies Rowing Program (A)
L. Floyd/J. Floyd
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek/S. Killen
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
D. Young/T. Jannik
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide/T. Willsallen
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
A. Rochon/E. Therrien
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/D. Stevenson
 
    Cooper Rowing Club (A)
F. Criniti/J. Glace
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
W. Greene/J. Bowen
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. McGovern/B. Ramsey
 
    Maritime Rowing Club (A)
T. Henrich/F. Krupp
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis/E. Caudron
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Wolf/N. Kurmakov
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Boericke/D. Stanton
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
R. Jauch/J. Gonzalez
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/J. Savage
 
    Composite: Undine, Palm Beach (A)
S. Norman/F. Rowe
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/S. Nakagawa
 
145 Womens Open D 1x
12
146 Mens Open F 4x
11
    Avalon Rowing Club (A)
C. Ensler/A. Plache/P. Francis/A. Heyne
 
    Chinook Performance Racing (A)
d. little/S. Anderson/M. Nash/m. mcguirk
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
F. Smith/d. mapley/D. Loomis/D. Sullivan
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Baker/M. Stormberg/M. Gasper/J. Green
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
T. Hernacki/M. Eschbach/D. Stevens/R. Case
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Billings/R. Orsi/R. Hill/f. hanek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Western Reserve, Jacksonville, Rockford, Ridley Graduate (A)
B. Schumacher/R. Anderson/B. Whitehead/J. Pauls
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Voss/J. Curran/R. Schwarz/G. Kerr
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/B. Olszewski/J. Gilliland
 
147 Womens Open F-J 4x
16
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
9
150 Mixed C 4x
12
151 Mixed E 2x
25
152 Parent/Child M/D 2x
9
Sunday, August 16, 2015
153 Mixed G 2x
9
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
12
156 Womens Open AA 4+
11
157 Mens Ltwt I-J 1x
3
158 Womens Club F-J 4+
10
159 Mens Open F 2x
14
    Avalon Rowing Club (A)
C. Rogers/J. Franklin
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Milia/J. Langermann
 
    Composite: Greenwich Crew, Palm Beach (A)
M. Tebay/C. Ives
 
    Long Beach Rowing Association (A)
J. litzinger/A. du Pont
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Good/R. Potts
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. Cadoff/M. Durand
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Kimball/R. Bush
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale/E. Cook
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
J. Colosimo/M. Eschbach
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Western Reserve, Rockford (A)
R. Anderson/B. Whitehead
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
T. Pundyk/J. Reitberger
 
    Viking Rowing Foundation (F)
F. Previti/S. Jones
 
160 Womens Open D 4+
12
161 Mens Open D 8+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/B. McGowan/M. Psarouthakis/D. Crouse/P. Hughes-Cromwick/D. Kaczmarek/M. Myers/M. McGovern/J. Shifferd (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Luhman/M. Comtois/R. Stedman/B. Rini/M. Gaffney/C. Mckay/D. Spencer/B. Dubois/S. McKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. luker/B. Gregory/N. Zide/R. Martinez/j. Coyne/C. Lengauer/M. Johnson/R. Ezzell/V. Pham (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Totta/W. Purdy/F. Rowe/T. Ayer/C. De Souza/G. Roth/P. Kermond/C. Redhead/J. Chatzky (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/E. Caldwell/S. Robertson/G. LeSage/E. Gehres/T. Kiernan/H. Garon/J. Manfredi/L. Schumer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/R. Twarkins/M. Dreier/C. Massing/J. Kostal/C. Miller/M. Puckly/S. Pape/J. Dumeer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
T. Sommer/J. Campbell/S. Green/C. Callaghan/R. Hill/W. Saville/M. Gerhart/D. Shuster/d. spoor (Cox)
 
    Composite: Saugatuck, Nereid, Greenwich Crew, Ever Green (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Lynch/S. Bolton/M. Knifton/P. Ellis/S. Borchelt/P. Guggenheim/P. Scripko/s. forrest/R. Hays (Cox)
 
162 Womens Club B 4+
18
163 Mens Open B 1x
21
164 Mixed A 4x
4
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
8
168 Mens Club A-D 4x
20
169 Mens Ltwt G 2x
2
170 Womens Open E 4x
9
171 Mens Ltwt E 2x
10
172 Womens Ltwt C 1x
6
173 Mens Ltwt C 1x
8
174 Womens Open A 8+
14
175 Mens Open AA-A 2-
11
176 Womens Open B 2-
9
177 Mens Ltwt A 2x
3
178 Mens Open B-C 4-
7
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Levendowski/A. Peers/N. Gokemeijer/R. Schleck
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Spicer/A. Hazelrigg/H. Gigas/S. Lathers
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. De Souza/F. Rowe/G. Roth
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Skey/P. Hoyle/G. Gillinger/N. Davies
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/R. Livingston/J. Angle/C. Ceglio
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Virginia, Unaff. (USA) (A)
O. Barth/B. Rusinovic/S. Bamman/S. Chilmaid
 
179 Mens Open G-J 4-
2
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
3
182 Womens Open F-J 8+
12
183 Mens Club F 4+
10
184 Womens Open D 4x
6
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
11
187 Mens Club B 4+
18
188 Mens Club D 4+
14
189 Womens Club A 4x
6
190 Womens Ltwt A 2x
4
191 Womens Club D 4x
12
192 Womens Open G-J 2x
10
193 Mens Open G-J 4+
4
194 Womens Open E 4+
11
195 Mens Open E 4+
5
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/j. Coyne/R. Lynch/J. Owens/V. Pham (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Ives/M. Gasper/M. Stormberg/J. Green/J. Chatzky (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/R. Bush/D. Kimball/M. Harnad/T. Filstein (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
G. Barnes/B. Johnson/M. Gerhart/R. Yocum/d. spoor (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
M. Totta/W. Purdy/S. Norman/A. COOK/H. Hunsberger (Cox)
 
196 Womens Open C 2x
14
197 Mens Open C 8+
5
198 Womens Open A 1x
10
199 Mens Open A 4+
16
200 Mens Club E-J 4x
15
201 Mixed D 4+
8
202 Mixed B 4x
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change