51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
    Cambridge Boat Club
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
C. Reynolds/T. Glover
 
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
H. Kerner/C. Coffman
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: Capital, Occoquan
R. Hollins/C. Dinion
 
    Ridley Graduate Boat Club
N. Storrs/L. Dundas
 
    College Club Seattle
L. Schwefel/K. Sabo/
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Composite: Cambridge, College Club Seattle
N. Andreadis/B. Mooney
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins/E. Picard
 
    Whitemarsh Boat Club
 
    ZLAC Rowing Club, LTD
J. Bloomquist/B. Brumet/
 
    Three Rivers Rowing Association
Z. Matouskova/T. Yanowitz
 
    V-Sculls
B. Douglas/M. Hegarty Colombo/
 
    Pocock Rowing Center
S. Foster/H. Powell/
 
    Union Boat Club
P. Chang/S. Donahue
 
    Don Rowing Club
J. Breitman/G. Wainwright/
 
    Cambridge Boat Club
L. Adams/M. Conron
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc.
J. Fitzwater/S. Kelly
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell/A. Sanders-Fleming
 
    St Georges Rowing Club
M. Devoy/A. Tucker
 
    Martha's Moms Rowing Club
T. Laughlin Taylor/E. Runde
 
    Community Rowing, Inc.
L. Salmonsen/J. Nash
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Composite: Rocket City, St. Catharines
D. Winters/L. Krahulec
 
    Composite: Cambridge, Maritime Rowing Club
A. Faber/P. Hoffnung
 
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Parenti/M. Mark
 
    Vesper Boat Club
E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: CRI, Rivanna
A. Cann/A. Warner
 
    Baltimore Rowing Club
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Minnesota Boat Club
S. Whicher/L. Randazzo
 
    RowAmerica St. Charles
K. schultz/A. Seebeck
 
    Ottawa Rowing Club
R. Gal/M. Lefebvre/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Williams/K. Huber
 
    Duxbury Bay Maritime School
L. MCCARTHY/S. Sarles
 
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman/
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
M. Brown
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Wherley
 
    Union Boat Club
W. Rowe
 
    Carolina Masters Crew Club
R. Kyle
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc.
J. Hay/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins/
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron
 
    Koninklijke Roei en Zeilvereniging Het Spaarne
A. de Vries/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
G. Joseph
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
S. Festin/
 
    Union Boat Club
B. Mannino
 
    Narragansett Boat Club
S. Whitney
 
    Vesper Boat Club
g. kaplan
 
    Aberdeen Boat Club
J. Arthur
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
W. Greene
 
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
    Shannon Rowing Club (A)
C. Swan/P. Sharis/Y. Rigogne/A. Holland/M. Blomquist/J. Nunn/N. Peterson/L. Walton/T. Metz (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
T. Middleton/A. Partridge/T. Solesbury/L. Spik/J. Cracknell/I. McNuff/D. Gillard/A. Brennan/N. Chugani (Cox)
 
    Kennebecasis (A)
L. Parsons/A. Lamont/E. Winchester/B. Storey/K. Light/A. Kreek/J. Lay/A. Shearing/G. Adamson (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
P. Teti/M. Crooks/J. Neil/C. Beasley/T. Murray/D. Ryan/T. Ryan/A. Stefan/S. Segaloff (Cox)
 
    Rob Roy Boat Club (A)
D. Pring/G. Blanchard/P. Ryan/L. Varga/S. Gräf/C. Baerg/G. Scherkoske/P. Bance/S. Winter-Levy (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Hafner/N. Bretz/M. Schonewald/T. Thompson/E. Gutierrez/M. Galas/S. Danberg/E. Frankenberry/A. Milad (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. O'Brien/R. Sargent/S. Gorman/B. Wilkinson/M. Dolson/W. Hudome/T. Toland/R. Payne/V. Puma (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Luhman/M. Comtois/R. Stedman/B. Rini/N. Kosmynin/C. Mckay/R. Nance/B. DuBois/S. McKay (Cox)
 
    Purple Bull Roklub (A)
J. Kip/I. Smith/T. Owens/A. Hoddick/D. DeBassio/M. Smith/G. Oxnam/G. McClelland/C. Pak (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Boyd/R. Canavan/P. Murray/J. Smith/C. Hoey/R. Nichols/S. Condrin/T. de Koekkoek/M. Hynes (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Jarvis/D. OFarrell/J. Ossowski/R. Marland/C. Law/L. Hasson/P. Amesbury/R. Park/V. Wen (Cox)/
 
    Bulldog Rowing Club (A)
T. Henrich/A. Mann/D. DeBonis/B. Stewart/H. Hume/B. Mann/K. Poole/J. Prince-Ramus/W. Emans (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
W. Foss/S. Walsh/K. Gerth/m. martin/P. Billings/D. O'Neill/E. Piegza/J. Allen/L. Takahashi (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
 
    Zhejiang Vanke Rowing Club (A)
Z. Lu/S. Xue/S. Wang/S. Wang/W. Huang/L. Jia/G. Ding/W. Li/F. Zheng (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Wide Load Boat Club (A)
j. crosby/p. schwab/D. Voight/N. Flint/J. Besser/E. Luck/E. Demetriou/N. Stipinovich/E. Underhill (Cox)
 
    China Rowing Master Union (A)
Q. Shen/M. Wei/H. Li/M. Sha/Z. liu/y. shen/S. Wang/K. Lee/D. Moore (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
H. Huntington/B. Shannon/A. Card/C. Cobbs/S. Barr/P. Paine/J. Denham/R. Hedlund/S. Weinstein (Cox)
 
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
    Sarasota Crew (A)
E. Homeister/l. costigan/O. Temraz/B. Jackson/J. Shusko (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
P. Fuchs/J. Newton/A. Drummond/A. Swanski/J. Morrison (Cox)/
 
    Radley College Boat Club (A)
J. Brocklebank-Fowler/O. Perry/J. Murrell/M. Rowse/M. Dawson (Cox)/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
c. khoury/B. Bozzani/C. Clark/B. Love/J. Cohen (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Lenihan/O. Peacock/M. Rauccio/B. Spiewak/J. Fagan (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
W. Phillips/W. Gordon/D. Rajesh/T. Freidenrich/B. Cataldo (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
O. Mihorean/N. Lee/Z. McLellan/S. Plenderleith/K. Daibes (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
M. Roeck/S. Reynolds/J. Battisti/R. Maples/J. Clark (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
D. Pe/M. Andersen/J. Ferenc/W. Grimes/K. Takacs (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
K. Mahadevan/J. Pierre/R. Steele/W. Steele/T. Nygren (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hansen/A. Slack-Watkins/R. Connon/T. Spiers/J. Robinson (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
D. Schnekenburger/R. Walker/S. Fleming/J. Griffith/J. Collins (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Salisbury School (A)
C. Ryan/P. Bang-Andreasen/W. Berkowitz/T. Smith/C. Merrill (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
T. Bauma/J. Jobling/J. Parker/B. Holzwarth/S. Hurwitz (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
L. Basile/O. Perrine/J. Gardiner/J. Hayes/G. Heavey (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Rench/C. Cianfarani/J. Gaba/L. Millens/G. Meehan (Cox)
 
    Groton School (A)
N. Barry/R. Patton/A. Zhu/A. Sudol/J. Briggs (Cox)/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
F. Herrera/A. Ramos-Rivera/J. Sorensen/V. Mayor/M. Velez (Cox)
 
    Boston College High School (A)
G. De Simone/m. wilson/S. Bradley/J. Green/T. Lawson (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
W. Goetz/W. Morrissy/N. Roll/R. Tupper/L. Millette (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
C. Wilkins/J. Pare/B. Jahrling/J. Odegard/W. Ryan (Cox)
 
    Ridley College (A)
M. Schultz/J. Grabowski/A. McRae/U. Mohme/E. Lorenzi (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
 
    Peddie School (A)
R. Hamilton/N. Filosa/J. Sim/S. You/R. Davison (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
I. O'Connor/A. Rodrick/K. McInerney/D. Wilson/H. Gray (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Altmann/D. Kuliaev/E. DeBruin/S. Brennessel/R. Altasserre (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
N. Fisher/J. Vallera/B. McCauley/J. Duva/J. Dumeer (Cox)/
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
B. Carney/B. McManus/P. McKernan/C. Lunney/A. DiCandilo (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Boehm/B. Healy/C. Silvers/G. Cox/M. Valcicak (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
W. Alt/M. Dern/T. Holmgren/C. Wirth/S. Diamond (Cox)
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
J. Fanger/M. Darby/J. Carr/N. Gross/R. Dubberly (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
J. Dailey/C. Borgogni/T. Sutherland/J. McFarland/Z. Szabo (Cox)
 
    Radley College Boat Club (B)
L. Hazell/F. Elwes/M. Hobhouse/J. Bowesman-Jones/F. Adams (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
D. Tanasijevich/M. Shaffer/J. Peacock/M. Moore/S. Leftwich (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
W. Bass/W. Powers/T. Kern/A. Kutner/A. Esmond (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Hendrix/M. Genovesi/P. Larsen/J. Allison/U. Notzon (Cox)
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
A. Boudabbous/P. Whitehouse/R. Gibbons/H. Karlin/C. Meier (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Lee/A. Shulman/Z. Rothenberg/N. Dempsey/W. McManus (Cox)/
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
P. Kennedy/D. Clement/A. Fernandez/C. White/B. Littman (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
i. burns/J. Freitas/m. campone/M. Kern/A. Hayes (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
J. Catania/S. Johnson/M. Ahnen/N. Gould/A. Schwartz (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
A. Waller/D. Benzecry/N. Hamber/G. Robson/B. Moore (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
E. Hoster/E. Douglass/J. Geist/I. Martin/S. Perkins (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
A. Crawford/H. Folgert/I. Sheerin/G. Skelly/K. Hooker (Cox)/
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
Z. Verghese/T. Rowland/J. Justic/E. Young/r. prendergast (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
M. O'Connor/D. Gee/E. Swing/J. Hobika/R. Patel (Cox)
 
    RV Kreuzgasse e.V. (A)
A. Ernst/R. Goeritz/C. Becerra/M. Wuelfrath/M. Braun (Cox)/
 
    Westminster School Boat Club (A)
A. Williams/J. Edwards/I. Hollander/E. Bentley/M. Holland (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
P. Sullivan/T. Cervera/G. Simmons/J. Perda/M. Cho (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
W. Monaghan/M. Quigley/F. Iggo/J. Norbury/O. Miqdadi (Cox)
 
    Hampton High School Rowing Association (A)
L. Quaill/R. Voelker/J. Hartge/C. Luksik/J. Radinovic (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
J. Matteson/J. Sutton/K. Sommer/L. Martin/J. Wikiera (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Lenox Memorial Crew (A)
T. Michaels/C. Parker/F. Davis-Hollander/T. Reynolds/M. Gamache (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
 
    Sarasota Crew (B)
T. Earp/S. Fernandes/Z. Stith/H. Schofield/L. King (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Bosgang/A. Lyman/D. DePietro/Y. Philipson/G. Dadourian (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. West/K. Seetal/E. Luschen-Miskovsky/D. Walter/M. Jordan (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports (A)
A. Winters/M. Shivers/A. Mata/E. Coy/C. Blackmon (Cox)
 
    St. Mark's School (A)
P. Reams/C. Sarafin/B. Hunnewell/J. Palermo/S. Roden (Cox)
 
    Avon High School (A)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
P. Maher/C. Meagher/D. Giacosa/A. Pacios/F. Pinera (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
J. Kery/l. hines/J. Callahan/D. Matejka/K. Melcher (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/C. Ozdemir/H. LaGatta/E. Mirfin/S. Kim (Cox)
 
    St. John's Jesuit High School (A)
A. Buck/L. Tracz/S. Rogers/B. Yassine/s. shetty (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
J. propp/J. stuckert/D. Wenzke/C. Reck/C. Palmer (Cox)
 
    Berkshire School (A)
 
    Brooks School Crew (A)
B. Harmange/H. Hollingsworth/B. Albright/T. Cepuritis/E. Lee (Cox)/
 
    Great Bay Rowing (A)
I. Covell/J. Dickinson/J. Guerrette/M. Ryan/C. Wilson (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mcgaw/M. Reilly/B. Leyva/T. Roach/M. Delorey (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Baldiswieler/G. Chamberlin/R. Martin/E. Weigt/N. Harrison (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Wenzel/J. Tiffany/A. Rodriguez/T. Chen/L. Nielsen (Cox)
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
C. Labozzetta/H. Savastano/T. Desmond/S. Dellapi/T. Sheth (Cox)/
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
 
    St. John's High School Crew (A)
N. Auzenbergs/L. Davidson/G. Cunningham/B. O'Donnell/A. MORRISON (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Schuh/J. Romano/J. Brooks/B. Corbitt/M. Bronder (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
l. rosa/G. kafka- gibbons/P. Liapis/R. Balduino/C. Nunes (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
H. Cini/S. Tierney/B. McNish/A. Latham/L. Prentice (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
B. Saalman/J. Kroll/M. Weisberg/S. Rammel/D. Briggs (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
 
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Delleman/C. Sharis
 
    Ottawa Rowing Club (A)
G. Cross/H. Watt/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/K. Barrows
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Owen/G. Kulesz
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Jones/H. Fitts/
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Phaneuf/A. Matthes
 
    Cooper Training Center (A)
M. Murphy/M. Koelsch
 
    Baldwin School Crew (A)
O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    City Island Rowing (A)
N. Smoor/A. Cestaro
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
L. Klarin/J. DiLauro
 
    Founders Rowing Club (A)
K. Fraser/A. Glasgow
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Piazza/C. Davidson
 
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
 
    St. Stephens & St. Agnes High School (A)
P. Solms/E. Solms
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
H. Siegrist/F. Parker-Hale/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Grugan/J. Greytok
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. TERKUILE/A. Upton
 
    Cambridge Boat Club (B)
H. Alitz/S. Brown/
 
    Dexter Southfield (C)
V. Barletta/S. McGurty
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
G. D'Arcangelo/M. Brown-Hunt
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Lucas/C. Miller
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Prince/A. wall
 
    Manhasset High School (A)
J. Wu/R. Corcoran
 
    Resilient Rowing Club (A)
G. McDonald/K. Wingate/
 
    Noble & Greenough School (A)
H. Jensen/H. McNeill
 
    California Yacht Club (A)
N. Schindler/B. O'Callahan/
 
    Neponset Rowing Club (A)
M. Smith/E. Heller
 
    Durham Boat Club (A)
G. Seuter/O. Healy
 
    Minnesota Boat Club (A)
S. Gardner/G. Gardner/
 
    CRI- Row Boston (A)
N. Abdi/I. Maximo
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth /O. Herbstritt/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
M. Tonini/S. Gelber
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
S. Cliborne/L. Eisenberg/
 
    RowLA (A)
N. Viviani/G. Schumaker/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
    Craftsbury Sculling Center
H. McAdam
 
    Ottawa Rowing Club
M. Fournier/
 
    Riverside Boat Club
J. Georgeson
 
    Megunticook Rowing
M. O'Leary
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
s. madden
 
    Georgetown University
H. FORMOSO-MURIAS
 
    Ottawa Rowing Club
M. Bruce-Fuoco
 
    GMS Rowing Center
t. michelson
 
    Oklahoma City University Rowing
J. Francis
 
    University of Southern California
T. Beach
 
    Marist College Alumni
B. Mulvey
 
    Riverside Boat Club
J. Hanna
 
    Lake Washington Rowing Club
R. Meenk
 
    Riverside Boat Club
S. Hausmann
 
    Don Rowing Club
T. Pluzak/
 
    Oklahoma City University Rowing
M. Nelson
 
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince/
 
    Unaffiliated (USA)
C. Vernazza
 
    Southern California Scullers Club
K. Schiro/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Riverside Boat Club
M. Foster
 
    London Rowing Club
M. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
A. Couwenhoven
 
    ANA Rowing Club
H. Jansen
 
    Ottawa Rowing Club
J. Pelham
 
    Riverside Boat Club
A. Amos
 
    All American Rowing Camp, LLC
T. Wilson
 
    Vesper Boat Club
L. Euiler
 
    St. Catharines Rowing Club
E. Baturin/
 
    Argonaut Rowing Club
A. Meiklejohn/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
L. Hutchinson
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Taylor/
 
    Vesper Boat Club
H. Tompkins/
 
    Severn River Rowing Club
E. Carter/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. San Emeterio
 
    GMS Rowing Center
S. Brecht
 
    University of Tennessee Women
S. McAuliffe
 
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change