51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Cambridge Boat Club
m. zezza
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Calm Waters Rowing
c. hollings
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    South End Rowing Club
D. Davis
 
    Amoskeag Rowing Club
C. Curran
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair
 
    Washington Rowing School
T. Walters
 
    San Diego Rowing Club
L. Roth
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dorna
 
    Lansing Rowing Club
D. DeLuca/
 
    Unaffiliated (USA)
K. Klinger
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
V. Bialas/
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
K. Acciari
 
    Lake Washington Rowing Club
J. Walker
 
    Potomac Boat Club
B. Ryan
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Don Rowing Club
H. MacDonald/
 
    New Haven Rowing Club
D. Davies
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Purcell
 
    Unaffiliated (UKR)
O. Titushyna
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Davis
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Detroit Women's Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
    Unaffiliated (USA)
L. Skibo
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital
C. Flowers
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
L. van tartwijk
 
    Willamette Rowing Club
B. Kronick
 
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/G. Wilkins/A. Balogh/C. Boit (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
R. Sundquist/W. Kilfoyle/M. Paiva/R. Osborn/W. Powell (Cox)/
 
    1980 Rowing Club (A)
W. Purdy/P. Stekl/M. Totta/A. Cook/K. Snyder (Cox)
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
S. Williams/L. Nelson/J. Crawford/M. Monplaisir/M. Strom (Cox)/
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Lodmill/M. Stormberg/H. Graves/G. Quizon (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Poole/A. Stockly/T. Clements/C. Thomas/C. Coughlan (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
M. McGinn/R. Wertz/p. paradis/P. Bennett/E. Cooper (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Barnes/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/R. Gillis (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Sievers/E. Hagberg/A. Craft/W. Zempsky/S. Quraishi (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Barton/K. Hansen/M. McGinnis/S. Winter/D. Snook (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/C. Fox/D. Lill/D. Spencer/A. Herman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Saxelby/T. Fulham/S. Hamilton/J. Lambert/M. Smith (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Skrivan/S. Ellmann/J. Massmann/M. Bolender (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
G. Rinehart/B. Kelly/S. Johnson/C. Ellis/P. Addison (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
L. Floyd/M. Rademacher/J. Floyd/J. O'Neil/K. DEANGULO (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
 
    Resilient Rowing Club (A)
E. Hudspeth/D. Becker/D. Becker/R. Haines/D. Zimmerman (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
D. Silvera/C. Parker/M. McCarthy/T. Waldron/J. Tolentino (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
M. Welch/C. Campbell/B. Patz/G. Finnell/L. Rak (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Reynolds/C. Gamble/E. Williams/I. Duthie/S. Schofield (Cox)/
 
    Mohawk River Boat Club (A)
C. Hirschler/F. Schaefer/R. Cecil/M. Furgueson/P. Hirschler (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
D. Kroeger/W. Pitlick/J. McLaughlin/B. Woodman/D. Wright-Lonheim (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
R. Baney/B. Rubin/J. Myjak/E. Dow/P. Mende (Cox)
 
    Marist College Alumni (A)
J. Shaeffer/S. Sepe/J. Boyle/B. Creedon/C. cassidy (Cox)
 
    Central Connecticut Rowing (A)
J. Rugh/R. McLennand/D. Smith/F. Jackson/L. Carignan (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Nelson/M. Rishel/S. Valenti/C. Pascale/M. Sherry (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. MacLean/C. Vaughn-Martel/M. Lesburg/T. Diorio/A. Derosa (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
P. Ventre/K. Kuehnel/g. finch/S. Westra/A. Smith (Cox)
 
    Tyrian Club (A)
G. Faultless/J. Page/W. Downing/J. Michalitsianos/J. McGhee (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
D. Worthington/S. Merritt/S. Oien/D. Walker/L. Caldwell (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Tattersall's Rowing Club (A)
P. Camphin/M. Sparksman/W. Bridgeford/G. Clarke/K. Nieman (Cox)
 
    Tideway Scullers School (A)
T. Sanders/C. Mallon/D. Hickey/D. Bannenberg/A. Hriber (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/R. Constable/S. Humphrey/A. Rubbo/T. Dougherty (Cox)
 
    Marin Rowing Association (C)
N. wickliffe/J. Thorp/S. McHugh/J. Davis/G. DOty (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/I. Kolar/W. Anderson/D. Ingham/E. Fishback (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Cooper/C. Otis/B. Smith/J. Byrd (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
D. Loomis/P. Foley/D. Sullivan/F. Smith/C. Magarian (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/R. Holcomb/F. Mraz/M. Peters/H. Brooks (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
R. Poole/J. Frohnmayer/J. Elder/K. Ahearn/B. augeri (Cox)
 
    Oakton Masters Rowing Club (A)
S. DeTeresa/T. Bennett/F. Driscoll/D. Danowski/W. Smith (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Mahon/D. Hoxie/W. Plage/T. Quigley/A. Socha (Cox)
 
    Hartford Barge Club (A)
L. Haberman/C. Miller/E. Seyler/H. Culver/S. Gromek (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
    Cambridge Boat Club
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
C. Reynolds/T. Glover
 
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
H. Kerner/C. Coffman
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: Capital, Occoquan
R. Hollins/C. Dinion
 
    Ridley Graduate Boat Club
N. Storrs/L. Dundas
 
    College Club Seattle
L. Schwefel/K. Sabo/
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Composite: Cambridge, College Club Seattle
N. Andreadis/B. Mooney
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins/E. Picard
 
    Whitemarsh Boat Club
 
    ZLAC Rowing Club, LTD
J. Bloomquist/B. Brumet/
 
    Three Rivers Rowing Association
Z. Matouskova/T. Yanowitz
 
    V-Sculls
B. Douglas/M. Hegarty Colombo/
 
    Pocock Rowing Center
S. Foster/H. Powell/
 
    Union Boat Club
P. Chang/S. Donahue
 
    Don Rowing Club
J. Breitman/G. Wainwright/
 
    Cambridge Boat Club
L. Adams/M. Conron
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc.
J. Fitzwater/S. Kelly
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell/A. Sanders-Fleming
 
    St Georges Rowing Club
M. Devoy/A. Tucker
 
    Martha's Moms Rowing Club
T. Laughlin Taylor/E. Runde
 
    Community Rowing, Inc.
L. Salmonsen/J. Nash
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Composite: Rocket City, St. Catharines
D. Winters/L. Krahulec
 
    Composite: Cambridge, Maritime Rowing Club
A. Faber/P. Hoffnung
 
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Parenti/M. Mark
 
    Vesper Boat Club
E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: CRI, Rivanna
A. Cann/A. Warner
 
    Baltimore Rowing Club
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Minnesota Boat Club
S. Whicher/L. Randazzo
 
    RowAmerica St. Charles
K. schultz/A. Seebeck
 
    Ottawa Rowing Club
R. Gal/M. Lefebvre/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Williams/K. Huber
 
    Duxbury Bay Maritime School
L. MCCARTHY/S. Sarles
 
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman/
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
M. Brown
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Wherley
 
    Union Boat Club
W. Rowe
 
    Carolina Masters Crew Club
R. Kyle
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc.
J. Hay/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins/
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron
 
    Koninklijke Roei en Zeilvereniging Het Spaarne
A. de Vries/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
G. Joseph
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
S. Festin/
 
    Union Boat Club
B. Mannino
 
    Narragansett Boat Club
S. Whitney
 
    Vesper Boat Club
g. kaplan
 
    Aberdeen Boat Club
J. Arthur
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
W. Greene
 
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
    Lansing Rowing Club
L. Weise
 
    Riverside Boat Club
T. Vandersteel
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Bullock
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Siems Flanders
 
    North Cascades Crew
J. Huffman/
 
    Reading Rowing Club
S. Pollok-Morris
 
    Don Rowing Club
A. Oke
 
    Carnegie Lake Rowing Association
V. Oomen
 
    Capital Rowing Club
S. Acerra
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Leatherlips Yacht Club
K. McIntyre
 
    Unaffiliated (USA)
A. Moquin
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
G. Zaharek/
 
    Vesper Boat Club
M. Tranel
 
    Occoquan Boat Club
G. Koloszyc/
 
    Maine Rowing Association
B. Beretich
 
    Unaffiliated (USA)
S. Ashton
 
    Dolphin Club
R. Perry
 
    Maine Rowing Association
S. Younger
 
    Harvard Sculling Club
C. Graves
 
    Cambridge Boat Club
R. Turri Vise
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca
 
    612endurance Racing
S. Anderson/
 
    Minnesota Boat Club
S. Risser
 
    Riverside Boat Club
K. Schultz
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
D. Cenit
 
    Unaffiliated (USA)
W. Tripician
 
    Maritime Rowing Club
J. Sherman
 
    Union Boat Club
C. McCarthy
 
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Potomac Boat Club
W. Cowles/S. Stitt/
 
    The Catholic University of America
V. Principe/E. Logsdail
 
    Crescent Boat Club
T. Judge/J. Wellein
 
    Trent University Rowing
G. Peeters/T. Jones/
 
    Florida Institute of Technology
K. Coyle/N. Selakovic
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
J. Wegman/R. Pedersen
 
    Fairmount Rowing Association
P. Morgan/J. Gooch/
 
    University of Rhode Island Rowing Club
 
    Steel City Rowing Club
Z. Petronic/T. Charley/
 
    Southern California Scullers Club
B. Henderson/W. Young/
 
    Lausanne-Sports Aviron
R. Loup/V. Giorgis
 
    Composite: Riverside, Vesper
J. Kirkegaard/E. Bailey
 
    Gordon College Rowing Club
E. Hallenbeck/D. Fauber/
 
    Danske Studenters Roklub
R. Christiansen/M. Rasmussen
 
    Wichita State University Rowing Team
E. Gordon/Z. Davis
 
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
    Composite: ORCA, Proteus
C. Achterberg/I. Janssen
 
    Composite: K.S.R.V. Njord, Skoll
C. Bouw/N. Beukers
 
    Danske Studenters Roklub
A. Thomsen/J. Rasmussen
 
    Burnaby Lake Rowing Club
L. Hancock/R. Baxter/
 
    Roforeningen KVIK
M. Noll Nielsen/N. Juul-Hindsgaul
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Mosier/K. Propst
 
    Composite: Potomac, GMS Rowing
M. Copenhaver/M. McGovern/
 
    Riverside Boat Club
K. Beall/M. Hamrick/
 
    1927 Cambridge
C. Seeliger/V. Futoryanova
 
    Vesper Boat Club
S. Imsdahl/N. Ritchie
 
    Syracuse University
C. Habjan/Y. Hemida
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
E. Barnett/M. Gradek
 
    Sarasota Crew
M. Whitehouse/R. Kemp
 
    University of Massachusetts Crew
K. Menks/A. Rubi-Mooney/
 
    Ithaca College Crew
L. Russell/E. Greene
 
    Gordon College Rowing Club
M. Hopkins/E. David/
 
    University of Tulsa Women's Rowing
M. Catalanotto/E. Seto/
 
    Maritime Rowing Club
Y. Chagina/A. Cherednikova
 
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
    Cambridge Boat Club
A. Campbell
 
    West End Rowing Club
M. Drysdale
 
    Cuban Rowing Federation
A. Rodriguez
 
    Craftsbury Sculling Center
B. Dann
 
    Vesper Boat Club
B. DelBarba
 
    Vesper Boat Club
L. Futterman
 
    Western University (UWO)
A. Rabalski
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Graves
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Frid
 
    Argonauten Ruderclub Meppen
S. Tieben/
 
    D.S.R. Proteus-Eretes
M. van Blokland/
 
    Community Rowing, Inc.
L. Wilhelm
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dietz
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen
 
    Community Rowing, Inc.
A. Randall
 
    Penn A.C. Rowing Association
C. Reich
 
    Community Rowing, Inc.
D. Ringham
 
    Craftsbury Sculling Center
P. Washburn
 
    Marin Rowing Association
M. Brown
 
    Union Boat Club
E. Hovey/
 
    Unaffiliated (USA)
B. Davison
 
    Craftsbury Sculling Center
A. Reed
 
    Potomac Boat Club
C. Buesser/
 
    University of Washington
J. Markovc
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah
 
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Unaffiliated (USA)
K. Bertko
 
    Roforeningen KVIK
A. Andersen
 
    Koninklijke roeivereniging sport gent
E. Peleman
 
    California Rowing Club
K. Hedstrom
 
    Vesper Boat Club
L. Meyer
 
    Vesper Boat Club
M. Maginnis
 
    Riverside Boat Club
E. Sonshine/
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fellows
 
    Vesper Boat Club
K. McFetridge/
 
    Vesper Boat Club
M. Jones
 
    Riverside Boat Club
E. Roberts
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Lips
 
    Stanford University Women's Crew
E. Sharis
 
    Unaffiliated (USA)
K. Ashton
 
    Vesper Boat Club
J. Chapman
 
    Unaffiliated (USA)
F. Richardson
 
    California Rowing Club
A. Holmes
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Jorgensen
 
    Riverside Boat Club
M. McAuliffe/
 
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
P. Jones
 
    Union Boat Club
A. Taggart
 
    Unaffiliated (USA)
M. Deja
 
    Maritime Rowing Club
M. Hurley
 
    Unaffiliated (USA)
R. Krajewski
 
    Maritime Rowing Club
M. Campbell
 
    Community Rowing, Inc.
C. Sheehan
 
    New World Rowing, Inc.
E. Caffee/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Farrar
 
    University of Massachusetts Crew
S. Kolovson
 
    Austin Rowing Club
G. Johnson/
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Minc
 
    Longmont Sculling Club
J. Watson-Capps
 
    Duxbury Bay Maritime School
M. Streitfield
 
    South End Rowing Club
K. Pross
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Durrant
 
    Unaffiliated (USA)
H. Walters
 
    New York Athletic Club
L. Healy
 
    Vesper Boat Club
J. Lonchar
 
    Cambridge Boat Club
C. Gross
 
    GMS Rowing Center
K. Melendez
 
    Georgian Bay Rowing Club
T. Rusch
 
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
    University of Virginia Rowing Association
A. Neils
 
    Riverside Boat Club
M. Farry
 
    Community Rowing, Inc.
D. Tennant
 
    Upper Thames Rowing Club
T. Carter
 
    Riverside Boat Club
N. Kuronen
 
    Peterborough Rowing Club
M. McCarthy
 
    New York Athletic Club
R. Montgomery
 
    Riverside Boat Club
I. Belakovskiy
 
    Union Boat Club
J. Toto/
 
    Delta Deas Rowing Club
A. Reid
 
    Riverside Boat Club
a. hashway
 
    Union Boat Club
C. Storm
 
    Potomac Boat Club
J. Higley
 
    Peterborough Rowing Club
R. Gordon
 
    Club Atletico Rosario Central
J. Sanchez/
 
    Vesper Boat Club
S. Clarke
 
    Unaffiliated (USA)
J. Beasley
 
    Union Boat Club
D. Krockmalnic
 
    The Milwaukee Rowing Club
Z. Savage
 
    Community Rowing, Inc.
D. Snowdon
 
    Capital Rowing Club
R. Best
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Wilhelm
 
    Unaffiliated (USA)
M. Skey
 
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince/
 
    Unaffiliated (USA)
C. Vernazza
 
    Southern California Scullers Club
K. Schiro/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Riverside Boat Club
M. Foster
 
    London Rowing Club
M. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
A. Couwenhoven
 
    ANA Rowing Club
H. Jansen
 
    Ottawa Rowing Club
J. Pelham
 
    Riverside Boat Club
A. Amos
 
    All American Rowing Camp, LLC
T. Wilson
 
    Vesper Boat Club
L. Euiler
 
    St. Catharines Rowing Club
E. Baturin/
 
    Argonaut Rowing Club
A. Meiklejohn/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
L. Hutchinson
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Taylor/
 
    Vesper Boat Club
H. Tompkins/
 
    Severn River Rowing Club
E. Carter/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. San Emeterio
 
    GMS Rowing Center
S. Brecht
 
    University of Tennessee Women
S. McAuliffe
 
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
    Beat Cancer Boat Club (A)
M. Nielsen/M. Sivigny/L. Criado/B. Tryon
0.0 (39)
    Union Boat Club (B)
D. Krockmalnic/S. Donahue/H. Oatis/N. Carter
0.0 (46)
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Harriman/S. Faber/B. Whitehead/F. Tuite
0.0 (54)
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Mulvey/C. Dyke/K. Broderick/E. Diamond
0.0 (29)
    Potomac Boat Club (A)
P. Bogden/E. Caudron/E. Stieve-Caldwell/O. Huxley
0.0 (47)
    New York Athletic Club (A)
K. Bertko/G. Stone/S. Gault/J. Koven
0.0 (34)
    New World Rowing, Inc. (A)
S. Wright/D. Wilmes/E. Caffee/C. Wood/
0.0 (38)
    Composite: Boulder, Willamette RC, Greenwich Crew (A)
J. Withycombe/R. Whidden/R. Slocum/B. Byrd
0.0 (57)
    Composite: BIAC, Cincinnati RC (A)
D. Roberts/A. Chow/A. Hardy/T. Dryer
0.0 (47)
    Composite: Unaff. (USA), Rule One (A)
R. Schofield/G. Dent/S. Warner/L. Lauriat
0.0 (26)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Cooley/C. Cooley/K. Kinnaman/J. Miller
0.0 (31)
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/T. Hornick/K. Hornick/K. Phillips
0.0 (41)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
L. Detlefsen/S. Connell/A. Chavez/E. Barnett
0.0 (27)
    U.S. Merchant Marine Academy (A)
G. Marsan/C. Hyland/M. DuBois/G. Narcisco/
0.0 (18)
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McKenna/J. Bernblum/R. Martinez/Y. Marts/
0.0 (36)
    Akamai (A)
A. Blasiak/D. Amenhauser/M. Stevens/J. Bers
0.0 (39)
    Composite: Treasure Coast, Ridley Graduate (A)
B. Eldridge/L. Freed/J. Pauls/L. Merk-Gould
0.0 (62)
    Composite: Riverside, Undine, Cincinnati RC, Rockford (A)
R. Nichols/R. Anderson/M. Sarbanis/M. Brundage
0.0 (48)
    Upper Merion Boat Club (A)
C. Goodnow/H. Bodek/A. Lawrence/B. Vanderslice
0.0 (58)
    Narragansett Boat Club (B)
0.0 (44)
    Union Boat Club (A)
0.0 (44)
    Community Rowing, Inc. (I)
J. Hochschild/L. Ashcroft/S. Yohalem/D. Teichholtz
0.0 (64)
    Composite: Capital, Potomac (A)
M. Nance/D. Spencer/R. Nance/V. Bryant
0.0 (46)
    Composite: New York AC, Unaff. (USA) (B)
H. Wyss/R. O'Meara/j. kaufman/J. Archibald
0.0 (51)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Perry/M. Dougherty/A. Nord/J. Cheesebro
0.0 (60)
    Composite: Wichita, Vesper, Kansas City (A)
C. Van Sickle/W. Van Sickle/E. Smith/A. Couwenhoven
0.0 (58)
    New Trier Masters (A)
P. Lanphier/T. Lanphier/S. Noyes/J. Noyes
0.0 (38)
    Composite: Delta Deas, College Club Seattle (A)
L. Yaffe/J. Gardner/S. Gauvin/J. Norris
0.0 (61)
    Avalon Rowing Club (A)
R. McClure/G. Teborek/R. Dyer/E. Sweet
0.0 (70)
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change