Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 6, 2007
Tent Space Tent Reservation ($100 sponsorship fee)
8
1A Mens Veteran 1x (60-69)
16
1B Mens Veteran 1x (70+)
4
1C Womens Veterans 1x (60-69)
7
1D Womens Veterans 1x (70+)
1
2A Mens Masters 1x (27-39)
17
    Unaffiliated (USA) (..)
B. Patterson
 
    Amherst College Rowing Association (A)
D. Thomas
 
    Bantam Boat Club (A)
B. Tryon
 
    Boston College High School (A)
S. McKiernan
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Flynn
 
    Deerfield Academy Crew (A)
O. Rosenbladt
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
R. Burda
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Mulligan
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Brunelle
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Jackson
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Wagner
 
    Salisbury Boat Club (A)
W. Muecke
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
K. Borchardt
 
    Union Boat Club (A)
D. DeBonis
 
    Union Boat Club (B)
R. Mannino
 
2B Mens Masters 1x (40-49)
19
    Unaffiliated (USA) (..)
B. McGee
 
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Tunnicliffe
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Y. Kuban
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
J. Divan
 
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Platt
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Oleary
 
    Greenwich Crew (A)
D. Durkovic
 
    Lincoln Sculls (A)
J. Cotter
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Johnston
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Benz
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Scinta
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
P. Guida
 
    Riverside Boat Club (A)
D. Konstantopoulos
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. McGaffigan
 
    Buckingham Browne & Nichols (B)
T. Wike
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
R. Hall
 
    GMS Rowing Center (B)
S. Killen
 
    Riverside Boat Club (B)
T. De Koekkoek
 
    Chase Collegiate School (C)
L. Turner
 
2C Mens Masters 1x (50-59)
23
3A Womens Open/Coll 1x - No Jr.
17
3B Womens Masters 1x (27-39)
9
3C Womens Masters 1x (40-49)
14
3D Womens Masters 1x (50-59)
8
4A Mens Open 2- (No Jr.)
6
4B Mens Masters 2-
5
4C Womens Open/Coll 2- (No Jr.)
1
4D Womens Masters 2-
0
5A Womens Collegiate (Div I) 4+
11
5B Womens Collegiate (non Div I) 4+
15
5C Womens Collegiate Novice 4+
12
5D Womens Open Ltwt 4+ (No Jr.)
5
5E Womens Masters 4+ (No Jr. cox)
10
6A Womens Open/Club 4+
6
6B Womens HS 4+
31
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Mazzola/A. Cohen/T. Cardosi/M. Holley/C. Devlin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Shaffer/A. Armstrong/P. Madden/C. Draper/K. Rivers (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Postulka/A. Knight/T. Wilson/L. Boudreau/C. Ehler (Cox)
 
    GMS Rowing Center (A)
M. McKellop/K. Hopewell/A. Kobayashi/J. Calder/A. Snowalter (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
K. Carrara/M. McGuire/C. Tjan/B. Coxe/K. Miller (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Stangl/E. O'Neil/K. Kranz/L. Aber/M. Levine (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kohl/B. Nilan/M. Coburn/L. Bragg/M. Freer (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
L. Norman-Gohn/M. Hack/M. Barclay/A. Debrowski/S. Groth (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Orlando/C. Morel/M. Scollan/E. Nash/K. Cartelli (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Karpowicz/K. Martin/E. Klein/C. Dillon/A. Acousta (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Droser/R. Williams/R. Rooney/A. Klint/E. Allen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Grinalds/R. Upton/N. Salamone/A. Evans/G. Hodes (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
K. Obrian/A. Kleczka/M. Hurley/K. Pentecoste/M. Connolly (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
M. Garlick/A. Murray/C. Robin/H. Nordstrom/E. Marchetti (Cox)
 
    The Winsor School (A)
R. Randall/K. Lucas/T. Afeyan/M. Reilly/M. Monteagudo (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
D. French/T. Saxton-Fox/H. Strong/L. Gaughan/C. Rapoport (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
K. Lee/M. Childs/E. Williams/A. Bollman/E. Kendall (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Stroke/T. C/T. A/B. C/C. Kiritsy (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
K. Jesaitis/L. Beyer/J. McKay/V. Allers/S. Digena (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
D. Albertson/N. Brunetti/J. Kara/H. Knox/L. Bednarczuk (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
G. G/H. H/I. I/J. J/F. F (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
A. Bill/H. Kegley/K. Watson/L. Norman-Goth/Z. Peppin (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
L. Rispoli/D. Nici/J. Kleitch/K. Lapinska/M. Jones (Cox)
 
    The Winsor School (B)
H. Tittmann/A. Edwards/L. Pratt/R. Willard/E. Driscoll (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
J. Zieff/M. Otis/A. Keery/H. Sieber/R. Mazzella (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. A/T. B/D. Four/T. Junior b/C. C (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. Hamilton/D. Thurston/R. Taylor burns/B. Crowder/T. Bjork (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (C)
S. Mailloux/C. Johnson/M. Labbe/L. Neely/M. Zavery (Cox)
 
    The Winsor School (C)
T. Ebsworth/R. Shaw/H. Yu/H. Galvin/H. Gendelman (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
R. Yih/A. Wiegand/C. Kussmaul/S. Gavell/A. Tanimoto (Cox)
 
6C Womens Novice 4+ (HS & Club)
9
6D Womens HS 4x
5
7 Mens HS 8+
31
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
M. Masci/T. Jackson/J. Mang/A. Lemieszewski/B. Clark/A. Merritt/J. Wetz/S. DeRico/M. Gioquinido (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
D. Skeehan/A. Newell/N. Iodice/T. Sheffels/K. Zadeh/J. Wynant/M. Paresky/D. Jens/J. Rubens (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
D. Giordano/C. Hatzis/N. Bortolussi/E. Sieczkowski/M. Kozlow/A. Koche/M. DiGregorio/N. Gambino/R. Devlin (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
J. Adams/B. Ames/J. Ando/J. Andrade/P. Augustinos/E. Bamberger/R. Barrett/S. Bowden/E. Abo (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
G. Rydevik/N. Hoffman/G. Ouheusden/A. Reswow/M. Lonski/G. Riddell/C. Sanden/A. Hagan/M. Hegarty (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Manley/J. Gravel/C. Valine/D. Valine/B. Ward/C. Delorenzo/C. Generalli/N. Petronchak/K. Erikson (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. A/B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/C. Cox (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Ippolito/C. Morel/C. Cutler/D. Ottavio/R. Heisel/G. Franlin/W. Wood/S. Spada/K. Colabella (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Acousta/J. Babcock/G. Mcghan/A. Upperton/C. Berner/C. Testa/D. Tran/M. Jacques/C. Dillon (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/P. Amadei/A. Brown/B. Carlson/M. Mayer/A. Vogt/G. Anderson/M. Meyer-Bosse/C. Homscheid (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
D. Zimmerman/K. Nephew/R. Milnarik/B. Malone/G. Gerfin/J. Bassett/J. Aram/J. Dworkin/K. Everitt (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Hawxhurst/P. Looney/J. Gallagher/N. Respoli/B. Kennedy/K. Wilkes/A. Perla/M. Gallardo/C. Sanches (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
A. 8c/A. 7c/A. 6c/A. 5c/A. 4c/A. 3c/A. 2c/A. 1c/B. Tenaglia (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
P. Duthy/T. Fullen/G. Sakaloglou/R. Perkins/A. Wyshogrod/D. Borque/N. Hill/I. Cherkas/D. Arbetter (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
C. Legocki/D. McCarthy/J. Winder/S. Freiberg/K. Donovan/A. Coburn/W. Purman/M. Bailey/A. Friedberg (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
C. Garnett/M. Kelly/J. Genova/J. Palmer/J. DiMino/C. Kevin/R. Chisena/M. Morenzi/J. Checca (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (B)
T. Burleson/M. Coughlin/A. Cunningham/E. Curcio/J. DeFrancesco/R. Dodge/S. Friedman/C. Happ/W. Brodersen (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
K. Kaneko/C. Parker/T. Risman/A. Sussman/M. Pluta/F. Rinaldi/A. Pugliese/Z. Wright/A. Pagnani (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. J/K. K/L. L/M. M/N. N/O. O/P. P/Q. Q/I. I (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Smith/P. Vanderslice/R. Homscheid/E. Sullivan/W. Twerskey/G. Jordan/K. Silver/A. Heald/N. Lomas (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (B)
C. Budrow/T. Coakley/G. Koski/G. Hardwick/T. Lemieur/C. Loonan/Y. Shi/T. Thorn/E. Bassett (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
A. Baranksy/M. Tibbets/P. Signorile/A. Drago/C. Ferrindino/D. Powers/M. Napolitano/J. Bloodgood/B. Horst (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
A. 1d/A. 2d/A. 3d/A. 4d/A. 5d/A. 6d/A. 7d/A. 8d/A. 1 (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (C)
C. Baim/L. Defren/J. Huckstepp/A. Idels/J. Pickard/J. Waxman/M. Wu/N. Vanscier/N. Kwan (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
F. Arland/J. Quigg/A. Lobato/G. Schiliro/F. Anthony/J. Sullivan/J. Ricca/E. Siems/D. Redmond (Cox)
 
    Fairfield Prep (C)
D. Oliver/C. Taborda/B. Sylvia/K. Kovtun/J. McKissick/K. Molina/P. Kokias/B. Hurd/C. O'Connor (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (C)
D. Logan/J. Morgan/Z. Moses/D. O'Brien/J. Poker/J. Spence/T. Summers/R. Watras/P. Kimball (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
E. Broadhurst/N. Stewart/M. Garnett/M. Lowe/L. Moskowitz/J. Blom/A. Johnson/A. Stocker/S. Lazar (Cox)
 
    Greenwich Crew (D)
P. Chew/F. Beltramino/C. Lycouris/S. Petell/M. Van Der Griend/J. Cassidy/O. Bashan/C. Johnson/L. Miller (Cox)
 
    Fairfield Prep (E)
T. DeMarco/E. Nesi/M. Kirk/J. LaFranchi/M. Ioli/E. Day/C. Babikian/V. Cefola/A. Hughes (Cox)
 
    Greenwich Crew (E)
S. Strateman/J. Finn/J. Urquiola/J. Schelz/C. Peake/A. Beinstein/B. Miller/D. Lewis/K. Gilder (Cox)
 
8A Mens Open/Collegiate 1x (No Jr.)
23
8B Mens Open Ltwt 1x (No Jr.)
7
8C Mens Masters Ltwt 1x
2
8D Womens Open Ltwt 1x (No Jr.)
5
8E Womens Masters Ltwt 1x
4
9A Mens HS/Jr 1x
14
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould
 
    GMS Rowing Center (A)
H. Rouse
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Dann
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Schultze
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Cleveland
 
    New York Athletic Club (A)
B. Murphy
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Morel
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer
 
    Worcester Public High Schools (A)
J. Thomas
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
P. Conlan
 
    Maritime Rowing Club (B)
C. Aronson
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Ryan
 
    New Canaan High School Crew (B)
R. Stone
 
    Maritime Rowing Club (C)
S. Freedgood
 
9B Womens HS/Jr 1x
6
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Bernardo
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
A. Bill
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
R. Henriquez
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. D'Arcy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
K. Watson
 
10A Mens Collegiate Hwt/Ltwt 8+ (IRA)
6
10B Mens Collegiate Hwt/Ltwt 8+ (non-IRA)
14
10C Mens Open 8+ (No Jr.)
2
10D Mens Masters 8+ (No Jr. Coxes)
13
11 Men/Women HS 8x
3
12A Womens Collegiate 8+ (Div I)
14
12B Womens Collegiate 8+ (non-Div I)
13
12C Womens Open 8+ (No Jr)
3
12D Womens Masters 8+ (No Jr. Coxes)
12
13A Mens Open/Collegiate 2x (No Jr.)
6
13B Mens Masters 2x
17
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
P. Goodbody/A. Inglis
114.8 (62)
    Cambridge Boat Club (A)
C. Pieper/R. Slocum
96.0 (59)
    Fairport Crew Club Inc. (A)
R. Kendall/D. McSween
181.5 (71)
    GMS Rowing Center (A)
T. Burchill/M. Oleary
24.0 (43)
    Maritime Rowing Club (A)
H. Ellett/E. Zerdy
102.1 (60)
    Mid Hudson Rowing Association (A)
W. Buhler/M. Griffin
108.4 (61)
    Narragansett Boat Club (A)
D. Gorriaran/S. Roop
41.3 (48)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
F. Schaefer/G. Freimarck
41.3 (48)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/A. Rubbo
21.1 (42)
    Pettipaug YC Rowing (A)
J. Laundon/P. Flory
121.5 (63)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway
58.6 (52)
    Virginia Boat Club (A)
J. Rife/F. Derf
33.8 (46)
    West Lake Sculling Club (A)
C. Buckhout/D. Reed
45.4 (49)
    Community Rowing, Inc. (B)
H. Scott/D. Besser
108.4 (61)
    Narragansett Boat Club (B)
B. Prichett/A. Washburn
78.8 (56)
    Pelham Community Rowing Association (B)
G. Lewis/M. Durand
63.4 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
V. Petrecca/B. Pasternack
150.0 (67)
13C Womens Open/Collegiate 2x (No Jr.)
6
13D Womens Masters 2x
17
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Gaynor/H. Evans
9.4 (37)
    Buckingham Browne & Nichols (A)
A. Rosenstock/J. Young
54.0 (51)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
63.4 (53)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Cantele/D. Roberts
15.8 (40)
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt/L. Douglas
54.0 (51)
    Narragansett Boat Club (A)
T. Glover/R. Bowie
27.1 (44)
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Staargaard Dikk/L. Stirton Aust
54.0 (51)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/P. Raila
30.4 (45)
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Eichner/P. Ellett
58.6 (52)
    West Lake Sculling Club (A)
L. Moriarty/K. Ballway
45.4 (49)
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Navia/E. Crump
58.6 (52)
    Community Rowing, Inc. (B)
H. Power/J. Nash
41.3 (48)
    Maritime Rowing Club (B)
M. Collins/M. Bourque
24.0 (43)
    Pelham Community Rowing Association (B)
M. Durand/I. Ghitelman
54.0 (51)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Kalb/C. Purcell
41.3 (48)
    Maritime Rowing Club (C)
M. Flahert-Cramm/M. Dowd
108.4 (61)
    Norwalk Leander Rowing Club (F)
A. Faber/L. Merk-Gould
90.1 (58)
13E Mixed Open/Masters 2x
7
14 Womens HS 8+
34
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
D. Abrams/M. Forrest/R. Buchanan/B. Schurko/J. Smyth/A. Vincitore/N. Washburn/H. Solomon/A. Accardi (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Shaffer/C. Draper/P. Madden/A. Armstrong/S. Murphy/M. Chelstowa/K. Ruderman/J. Englander/K. Rivers (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
C. Considine/P. Terry/M. Forester/L. Pietronuto/K. Southwick/K. Foley/L. Carr/L. Walsh/E. Wilson (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Postulka/A. Knight/T. Wilson/L. Beyer/J. McKay/V. Allers/K. Jesaitis/L. Boudreau/L. Neely (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
M. Baker/K. Bedard/L. Blinn/L. Bransfield/K. Byrne/S. Callahan/E. Campbell/G. Capreol/K. Abo (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
C. Brisson/C. Kiechel/K. McCarty/M. Moscati/A. Ball/N. Kreuter/H. Singer/P. Abbhi/S. McCord (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
T. Cooke/I. Goossens/L. Huebner/P. Lees/K. Lunder/J. Lupo/P. Susquilanda/O. Cloonan/A. Higbee (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Belancik/K. Erikson/C. Murray/D. Richtmeyer/J. Tyler/B. Reardon/M. Holmes/O. Samantha/E. Scirica (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kohl/L. Bragg/M. Coburn/B. Nilan/A. Musky-Goldwyn/N. King/L. Effron/Q. Werner/J. Friedman (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Griffin/T. Potter/L. Bagley/J. Rosa/A. Stevenson/A. Glatthorn/C. Reiss/M. Sweeney/J. DeMarco (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
U. Leone/J. McGrath/G. Curcio/M. Santangelo/J. Meranda/J. Canace/F. Bastone/E. Abeshouse/V. Costa (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Pilkington/A. Thomas/A. Pate/L. Cagney/A. Kosch/R. Cariddi/A. Caton/M. Vermazin/R. Gautreau (Cox)
 
    Row Boston (A)
R. Rooney/C. Droser/S. DeSantis/A. Klint/R. Williams/O. Sathapornchaist/A. Sathapornchaisi/C. Gay/H. Rooney (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Romero/C. Lawrence/B. Bass/K. Galante/A. Zadravec/K. Taylor/D. Duggan/L. McMann/A. St. John (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
C. Chenot/S. June/S. Rivenburg/A. Urquhart/E. Czupil/A. Colquhoun/J. Niles/M. Brannigan/B. Hilton (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
N. Peltier/N. McDonnell/B. Hally/C. Novotny/A. Helenic/L. Guba/M. McDonald/M. Polechronis/B. Swedberg (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
T. Cannon/G. Buffolino/J. Kleitsch/S. Scheld/N. Zolla/K. Pentecoste/L. Rispoli/E. Carbone/E. Allen (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
M. Thomsen/M. Mackie/F. Gallonio/L. Laboissonniere/T. Formicola/D. Riggin/J. Holtz/C. Gill/E. Marchetti (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Saba/H. Sacra/B. Paresky/M. Hochberger/A. Hill/M. Yu/A. Diehl/S. Cunningham/S. Testa (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (B)
K. Guerra/K. Mansfield/R. Yoanidis/S. Siegel/A. Kuklinski/K. Linkstrom/A. Betros/E. Lukaitis/J. Santiago (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. O'Connor/C. Higgins/M. Seldin/L. Douglas/D. Thurston/M. Sprague/A. Carrol/E. Obrien/C. Kiritsy (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (B)
J. Cavedon/C. Curreri/M. Cuva/J. Ghergurovich/S. Gorski/M. Hesler/M. Holland/N. Holland/A. Carey (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
L. Galliano/R. Johnson/D. Finley/M. Lenihan/E. Cauley/M. Kim/A. Rhodes/H. Johnson/H. Brock (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (B)
S. Carpenter/L. Borg/W. Miller/E. Tompkins/J. Gibb/M. Magaldi/A. Martin/J. Macdonald/D. Dichter (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (B)
J. Mele/L. Kirst/K. Donovan/M. Nilan/G. Preston/N. Babchak/L. Beardsley/J. Hornung/M. Freer (Cox)
 
    Row Boston (B)
J. Cartwright/J. Ramirez/S. Coleman/P. Holmes/E. Gillespie/R. Sanabria/J. Taibi/M. Salas/J. Cardoso (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (B)
K. Francis/M. Urquhart/H. Cameron/K. Gruenberg/K. Miecznikowski/M. Grenier/A. Marsh/H. Bryk/C. Huang (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (B)
L. Lavin/M. Allen/C. Conlin/C. Comeau/K. Hill/J. Foley/S. Hopkins/G. Demac/N. Shah (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
B. Crowder/M. Murphy/A. Davis/A. Davis/J. Bruce/C. Schatz/S. Burns/T. Lockberg/T. Bjork (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (C)
E. Jessen/V. Korns/B. Koshmerl/R. Levsky/T. Maye/N. McDermott/F. Meixell/L. Mills/M. James (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
L. Wolfe/D. Petsagourakis/N. Wolansky/K. Cody/C. Kelly/M. Infante/K. McCabe/B. Garnett/J. Collamar (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
J. Stockwood/E. Cedar/T. Ruderman/B. Baumgartner/N. Maleh/K. Hunter/M. Zucker/K. Fiori/S. Tadiri (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (D)
A. Rice/A. Smith/C. Peck/J. Claire/J. Prior/J. Sit/K. Soule/K. Stenger/M. Morande (Cox)
 
15A Mens Collegiate Hwt/Ltwt 4+ (IRA)
3
15B Mens Collegiate Hwt/Ltwt 4+ (non-IRA)
17
15C Mens Masters 4+ (No Jr. coxes)
11
16A Mens Open/Club 4+
5
16B Mens HS 4x
11
16C Mens HS 4+
21
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
K. Peabody/J. Olson/C. Radens/K. MacFarland/M. Mano (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
C. Baim/A. Coburn/D. Cohen/L. Defren/M. Bailey (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Myslinski/C. Finnigan/D. Hartig/I. Christie/C. Devlin (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
J. Penzi/A. Thompson/B. Rogers/L. Simione/P. Monahan (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Callen/I. Fisher/P. Lyden/M. Zavery/S. Digena (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
D. Sutcliff/G. Incorvaia/J. Jordan/G. Smith/S. Hartmann (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Kegley/D. Burnblum/G. Geist/L. Paul/A. Winter (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Ippolito/C. Cutler/C. Morel/D. Ottavio/K. Colabella (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Hawxhurst/K. Wilkes/B. Kennedy/M. Gallardo/C. Sanches (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Van Dyck/C. Massey/J. Tracey/C. Rich/K. Howerton (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
S. Friedberg/J. Huckstepp/A. Idels/N. Iodice/A. Frieberg (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
C. Ehler/J. Leach/P. Ballantyne/J. Benway/M. Labbe (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
J. Kaufmann/A. Rose/M. Floryan/K. Moy/E. Briskey (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
G. G/H. H/I. I/J. J/F. F (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
J. Spina/A. Hack/M. Russell/I. Dunn/Z. Peppin (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
A. Baranksy/A. Drago/P. Signorile/J. Bloodgood/B. Horst (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (C)
N. Kwan/C. Legocki/D. McCarthy/A. Newell/D. Jens (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
L. L/M. M/N. N/O. O/K. K (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (C)
M. Alex/T. Kowalski/R. Massina/D. Maganusson/M. Hurley (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (D)
J. Pickard/D. Skeehan/T. Sheffels/J. Rubens/M. Paresky (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (D)
C. D/E. F/G. H/A. B/B. Russell (Cox)
 
16D Mens Novice 4+ (HS & Club)
7
17A Mens Open 4x (No Jr)
0
17B Mens Masters 4x
11
    Holyoke Rows (A)
M. Kurber/C. Boyd/K. Lonergan/F. Decker
38.3 (48)
    Maritime Rowing Club (A)
B. Stadel/F. Krupp/J. Fogarty/J. Sweitzer
83.4 (58)
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop/B. Prichett/D. Gorriaran
54.2 (52)
    New Haven Rowing Club (A)
B. Wetmore/J. Paris/B. Beckner/R. Slocum
83.4 (58)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. McCawley/R. Conniff/G. Hack/P. Chomet
42.0 (49)
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Cherico/C. Hendericks/D. Dikkers/M. Carmody
50.0 (51)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassal/V. Petrecca/B. Pasternak/D. Schley
100.3 (61)
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi/J. Gandy/A. Molteni/B. Gilston
54.2 (52)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (B)
C. King/D. Hall/R. Oberle/D. Roche
31.3 (46)
    Maritime Rowing Club (B)
B. Russell/A. Campbell/J. Robson/K. Campbell
78.1 (57)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
P. Derow/M. Kammert/R. Letzler/J. Everett
94.5 (60)
17C Womens Open 4x (No Jr.)
3
17D Womens Masters 4x
6
    Buckingham Browne & Nichols (A)
H. Parkhurt/B. Muenzen/C. Delsavio/R. Harrison
19.5 (42)
    Maritime Rowing Club (A)
D. Gorman/J. Fredericks/K. Liffman/C. Shoen
50.0 (51)
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Carmody/P. Wakeham/D. Von Mol/D. Orlando
54.2 (52)
    Maritime Rowing Club (B)
M. Ames/K. Brown/I. Lysenko/J. Whiting
25.1 (44)
    Buckingham Browne & Nichols (C)
S. Morris/K. Hopper/B. Oneill/J. Lawton
0.0 (0)
    Buckingham Browne & Nichols (D)
C. Fountain/G. Gifford/E. Puskar/D. Ponzek
78.1 (57)
18A Mens Collegiate Novice 8+
13
18B Mens Club Novice 8+ (No Jr. coxes)
0
18C Womens Collegiate Novice 8+
13
18D Womens Club Novice 8+
0
19A Mixed 8+
8
19B Mens HS Novice 8+
24
19C Womens HS Novice 8+
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change