Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 6, 2007
Tent Space Tent Reservation ($100 sponsorship fee)
8
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S.
P. Stasaitis
 
    Community Rowing, Inc.
C. A
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
C. Briskey
 
    Northeastern University
J. Wilhelm
 
    Norwalk River Rowing Association
B. Ambrette
 
    Wesleyan University
Z. Alexander
 
    Maritime Rowing Club (..)
Y. Vengerovskiy
 
    Maritime Rowing Club (..)
O. Vengerovskaya
 
1A Mens Veteran 1x (60-69)
16
1B Mens Veteran 1x (70+)
4
1C Womens Veterans 1x (60-69)
7
1D Womens Veterans 1x (70+)
1
2A Mens Masters 1x (27-39)
17
2B Mens Masters 1x (40-49)
19
2C Mens Masters 1x (50-59)
23
3A Womens Open/Coll 1x - No Jr.
17
3B Womens Masters 1x (27-39)
9
3C Womens Masters 1x (40-49)
14
3D Womens Masters 1x (50-59)
8
4A Mens Open 2- (No Jr.)
6
4B Mens Masters 2-
5
4C Womens Open/Coll 2- (No Jr.)
1
4D Womens Masters 2-
0
5A Womens Collegiate (Div I) 4+
11
5B Womens Collegiate (non Div I) 4+
15
5C Womens Collegiate Novice 4+
12
5D Womens Open Ltwt 4+ (No Jr.)
5
5E Womens Masters 4+ (No Jr. cox)
10
6A Womens Open/Club 4+
6
6B Womens HS 4+
31
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Mazzola/A. Cohen/T. Cardosi/M. Holley/C. Devlin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Shaffer/A. Armstrong/P. Madden/C. Draper/K. Rivers (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Postulka/A. Knight/T. Wilson/L. Boudreau/C. Ehler (Cox)
 
    GMS Rowing Center (A)
M. McKellop/K. Hopewell/A. Kobayashi/J. Calder/A. Snowalter (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
K. Carrara/M. McGuire/C. Tjan/B. Coxe/K. Miller (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Stangl/E. O'Neil/K. Kranz/L. Aber/M. Levine (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kohl/B. Nilan/M. Coburn/L. Bragg/M. Freer (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
L. Norman-Gohn/M. Hack/M. Barclay/A. Debrowski/S. Groth (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Orlando/C. Morel/M. Scollan/E. Nash/K. Cartelli (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Karpowicz/K. Martin/E. Klein/C. Dillon/A. Acousta (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Droser/R. Williams/R. Rooney/A. Klint/E. Allen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Grinalds/R. Upton/N. Salamone/A. Evans/G. Hodes (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
K. Obrian/A. Kleczka/M. Hurley/K. Pentecoste/M. Connolly (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
M. Garlick/A. Murray/C. Robin/H. Nordstrom/E. Marchetti (Cox)
 
    The Winsor School (A)
R. Randall/K. Lucas/T. Afeyan/M. Reilly/M. Monteagudo (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
D. French/T. Saxton-Fox/H. Strong/L. Gaughan/C. Rapoport (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
K. Lee/M. Childs/E. Williams/A. Bollman/E. Kendall (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Stroke/T. C/T. A/B. C/C. Kiritsy (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
K. Jesaitis/L. Beyer/J. McKay/V. Allers/S. Digena (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
D. Albertson/N. Brunetti/J. Kara/H. Knox/L. Bednarczuk (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
G. G/H. H/I. I/J. J/F. F (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
A. Bill/H. Kegley/K. Watson/L. Norman-Goth/Z. Peppin (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
L. Rispoli/D. Nici/J. Kleitch/K. Lapinska/M. Jones (Cox)
 
    The Winsor School (B)
H. Tittmann/A. Edwards/L. Pratt/R. Willard/E. Driscoll (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
J. Zieff/M. Otis/A. Keery/H. Sieber/R. Mazzella (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. A/T. B/D. Four/T. Junior b/C. C (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
S. Hamilton/D. Thurston/R. Taylor burns/B. Crowder/T. Bjork (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (C)
S. Mailloux/C. Johnson/M. Labbe/L. Neely/M. Zavery (Cox)
 
    The Winsor School (C)
T. Ebsworth/R. Shaw/H. Yu/H. Galvin/H. Gendelman (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
R. Yih/A. Wiegand/C. Kussmaul/S. Gavell/A. Tanimoto (Cox)
 
6C Womens Novice 4+ (HS & Club)
9
6D Womens HS 4x
5
7 Mens HS 8+
31
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
M. Masci/T. Jackson/J. Mang/A. Lemieszewski/B. Clark/A. Merritt/J. Wetz/S. DeRico/M. Gioquinido (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
D. Skeehan/A. Newell/N. Iodice/T. Sheffels/K. Zadeh/J. Wynant/M. Paresky/D. Jens/J. Rubens (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
D. Giordano/C. Hatzis/N. Bortolussi/E. Sieczkowski/M. Kozlow/A. Koche/M. DiGregorio/N. Gambino/R. Devlin (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
J. Adams/B. Ames/J. Ando/J. Andrade/P. Augustinos/E. Bamberger/R. Barrett/S. Bowden/E. Abo (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
G. Rydevik/N. Hoffman/G. Ouheusden/A. Reswow/M. Lonski/G. Riddell/C. Sanden/A. Hagan/M. Hegarty (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Manley/J. Gravel/C. Valine/D. Valine/B. Ward/C. Delorenzo/C. Generalli/N. Petronchak/K. Erikson (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. A/B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/C. Cox (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Ippolito/C. Morel/C. Cutler/D. Ottavio/R. Heisel/G. Franlin/W. Wood/S. Spada/K. Colabella (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Acousta/J. Babcock/G. Mcghan/A. Upperton/C. Berner/C. Testa/D. Tran/M. Jacques/C. Dillon (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/P. Amadei/A. Brown/B. Carlson/M. Mayer/A. Vogt/G. Anderson/M. Meyer-Bosse/C. Homscheid (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
D. Zimmerman/K. Nephew/R. Milnarik/B. Malone/G. Gerfin/J. Bassett/J. Aram/J. Dworkin/K. Everitt (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Hawxhurst/P. Looney/J. Gallagher/N. Respoli/B. Kennedy/K. Wilkes/A. Perla/M. Gallardo/C. Sanches (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
A. 8c/A. 7c/A. 6c/A. 5c/A. 4c/A. 3c/A. 2c/A. 1c/B. Tenaglia (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
P. Duthy/T. Fullen/G. Sakaloglou/R. Perkins/A. Wyshogrod/D. Borque/N. Hill/I. Cherkas/D. Arbetter (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
C. Legocki/D. McCarthy/J. Winder/S. Freiberg/K. Donovan/A. Coburn/W. Purman/M. Bailey/A. Friedberg (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
C. Garnett/M. Kelly/J. Genova/J. Palmer/J. DiMino/C. Kevin/R. Chisena/M. Morenzi/J. Checca (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (B)
T. Burleson/M. Coughlin/A. Cunningham/E. Curcio/J. DeFrancesco/R. Dodge/S. Friedman/C. Happ/W. Brodersen (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
K. Kaneko/C. Parker/T. Risman/A. Sussman/M. Pluta/F. Rinaldi/A. Pugliese/Z. Wright/A. Pagnani (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. J/K. K/L. L/M. M/N. N/O. O/P. P/Q. Q/I. I (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Smith/P. Vanderslice/R. Homscheid/E. Sullivan/W. Twerskey/G. Jordan/K. Silver/A. Heald/N. Lomas (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (B)
C. Budrow/T. Coakley/G. Koski/G. Hardwick/T. Lemieur/C. Loonan/Y. Shi/T. Thorn/E. Bassett (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
A. Baranksy/M. Tibbets/P. Signorile/A. Drago/C. Ferrindino/D. Powers/M. Napolitano/J. Bloodgood/B. Horst (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
A. 1d/A. 2d/A. 3d/A. 4d/A. 5d/A. 6d/A. 7d/A. 8d/A. 1 (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (C)
C. Baim/L. Defren/J. Huckstepp/A. Idels/J. Pickard/J. Waxman/M. Wu/N. Vanscier/N. Kwan (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
F. Arland/J. Quigg/A. Lobato/G. Schiliro/F. Anthony/J. Sullivan/J. Ricca/E. Siems/D. Redmond (Cox)
 
    Fairfield Prep (C)
D. Oliver/C. Taborda/B. Sylvia/K. Kovtun/J. McKissick/K. Molina/P. Kokias/B. Hurd/C. O'Connor (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (C)
D. Logan/J. Morgan/Z. Moses/D. O'Brien/J. Poker/J. Spence/T. Summers/R. Watras/P. Kimball (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
E. Broadhurst/N. Stewart/M. Garnett/M. Lowe/L. Moskowitz/J. Blom/A. Johnson/A. Stocker/S. Lazar (Cox)
 
    Greenwich Crew (D)
P. Chew/F. Beltramino/C. Lycouris/S. Petell/M. Van Der Griend/J. Cassidy/O. Bashan/C. Johnson/L. Miller (Cox)
 
    Fairfield Prep (E)
T. DeMarco/E. Nesi/M. Kirk/J. LaFranchi/M. Ioli/E. Day/C. Babikian/V. Cefola/A. Hughes (Cox)
 
    Greenwich Crew (E)
S. Strateman/J. Finn/J. Urquiola/J. Schelz/C. Peake/A. Beinstein/B. Miller/D. Lewis/K. Gilder (Cox)
 
8A Mens Open/Collegiate 1x (No Jr.)
23
8B Mens Open Ltwt 1x (No Jr.)
7
8C Mens Masters Ltwt 1x
2
8D Womens Open Ltwt 1x (No Jr.)
5
8E Womens Masters Ltwt 1x
4
9A Mens HS/Jr 1x
14
9B Womens HS/Jr 1x
6
10A Mens Collegiate Hwt/Ltwt 8+ (IRA)
6
10B Mens Collegiate Hwt/Ltwt 8+ (non-IRA)
14
10C Mens Open 8+ (No Jr.)
2
10D Mens Masters 8+ (No Jr. Coxes)
13
    Bulldog Rowing Club (..)
S. Cutris/D. Johnson/T. Wiegand/J. Millar/E. Burke/G. Montgomery/C. Usher/J. McGlone/S. Bauer (Cox)
31.3 (46)
    Cambridge Boat Club (A)
N. Kurmakov/F. Schoch/C. Pieper/C. Hamlin/S. Bea/D. Walsh/C. Huntington/R. Borggaard/R. Grossman (Cox)
0.0 (0)
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Lovett/J. Mcdonnell/J. Ruiz/R. Mcgurrin/N. Huber/B. Bosl/P. Leis/P. Watkins/E. Hohmann (Cox)
3.1 (33)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Walker/J. Cooper/J. Jensen/P. Negus/N. Weinberger/W. Brady/B. Hawkey/T. Helmkamp/J. Josef (Cox)
0.0 (0)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Mosley/S. Becz/P. Fitzgerald/P. Krause/A. Wells/M. Nemeth/M. Keenan/M. Puckly/M. Dodenhoff (Cox)
14.7 (40)
    Riverside Boat Club (A)
F. O'Leary/R. Schreiber/C. Schultz/A. O'Brien/R. Allin/G. Gaines/J. Hanley/E. Frankenberry/S. Gibbons (Cox)
31.3 (46)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabins/M. Cronin/B. Weiners/A. Harnett/P. Klose/J. Devoe/T. Ryan/M. Brennan/M. Vermazen (Cox)
22.2 (43)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Cooper/M. Demko/T. Coffin/J. Traynor/T. Tarrant/J. Snedaker/D. Raila/S. Levenson/A. Baldwin (Cox)
22.2 (43)
    Union Boat Club (A)
O. Scholle/S. McKiernan/J. Besser/J. Abele/S. Brooks/P. Brown/T. Needham/P. Rufo/C. Hein (Cox)
0.0 (0)
    Wesleyan University (A)
M. Nuttle/M. Mclarney/G. Hagan/C. Witherspoon/D. Cody/n. graf/V. Conor/s. tomich/a. nickolich (Cox)
0.0 (0)
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/G. Piantedosi/E. Salley/D. Bakinowski/P. Flack/M. Hyde/j. arm/B. Staby/M. Bell (Cox)
58.7 (53)
    Narragansett Boat Club (B)
R. Street/P. Evans/J. Balletto/S. David/D. Loftus/S. Mamber/R. Mulligan/R. Richards/E. Marchetti (Cox)
0.0 (0)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
C. Cadiz/R. Brown/E. Vincent/L. Haberman/E. Seyler/J. Mead/R. Griffith/I. Hazelton/K. Ruppar (Cox)
54.2 (52)
11 Men/Women HS 8x
3
12A Womens Collegiate 8+ (Div I)
14
12B Womens Collegiate 8+ (non-Div I)
13
12C Womens Open 8+ (No Jr)
3
12D Womens Masters 8+ (No Jr. Coxes)
12
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Seymour/D. Olivier/L. Strange/L. Fischetti/M. Shellaby/P. Lofberg/F. Chouinard/B. Hogan/.. Coxswain (Cox)
38.3 (48)
    Community Rowing, Inc. (A)
L. McCain/C. Egan/C. Crosby/A. Eisenmenger/Y. Taskor/D. Grinnell/S. Hatfield/S. Mulderig/L. Rothman (Cox)
54.2 (52)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. King/R. Fall/G. Emigh/S. Beaudry/S. Herman/R. Soltes/W. Higgins/S. Conger/S. Hotrovich (Cox)
42.0 (49)
    Maritime Rowing Club (A)
F. Pearson/J. Hackett/F. Wilson/P. Hawkey/G. Tibbets/J. Boero/C. Liljeqvist/J. Lade/P. Ellett (Cox)
63.3 (54)
    Narragansett Boat Club (A)
R. Gross/C. Krause/R. Duke/J. Brush/A. Fleet/A. Daniels/K. Leski/C. Browning/C. Zezza (Cox)
31.3 (46)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Lysobey/L. Case/K. O'Brien/S. Hedges/J. Caird/W. Russell/J. Brocki/B. Zucker/J. Josef (Cox)
0.0 (0)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
V. Fales/T. Patten/B. Buch/K. Morley/B. Hack/L. Hook/M. Nappi/M. Shepatin/D. Silver (Cox)
58.7 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Bowie/A. Robinson/P. Reese/I. Van Wyngaarden/Z. LaCava/S. Katz/M. Flavin/L. Turner/E. Radu (Cox)
54.2 (52)
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Stahl/J. Liebers/T. Barlock/E. Mastrianni/E. Swab/C. Reid/R. Mahoney/H. Smith/S. Tucci (Cox)
22.2 (43)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Taggart/M. Mello/N. Sirianni/B. Dembek/J. Clark/N. Shalaby/P. Wayne/K. Byers/S. Lamprey (Cox)
7.0 (36)
    Narragansett Boat Club (B)
N. Burnside/S. Erkinnen/L. Evans/K. Carse/F. O'Donnell/K. Torrens/G. Schiffman/A. Lee/A. Rickey (Cox)
45.9 (50)
    Skidmore Community Rowing (B)
R. Belsky/B. Corbett/K. Sisk/J. Spinelli/L. Norris/C. Halse/K. Stalter/K. Doetzer/R. Sanchez (Cox)
34.7 (47)
13A Mens Open/Collegiate 2x (No Jr.)
6
13B Mens Masters 2x
17
13C Womens Open/Collegiate 2x (No Jr.)
6
13D Womens Masters 2x
17
13E Mixed Open/Masters 2x
7
14 Womens HS 8+
34
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
D. Abrams/M. Forrest/R. Buchanan/B. Schurko/J. Smyth/A. Vincitore/N. Washburn/H. Solomon/A. Accardi (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Shaffer/C. Draper/P. Madden/A. Armstrong/S. Murphy/M. Chelstowa/K. Ruderman/J. Englander/K. Rivers (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
C. Considine/P. Terry/M. Forester/L. Pietronuto/K. Southwick/K. Foley/L. Carr/L. Walsh/E. Wilson (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Postulka/A. Knight/T. Wilson/L. Beyer/J. McKay/V. Allers/K. Jesaitis/L. Boudreau/L. Neely (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
M. Baker/K. Bedard/L. Blinn/L. Bransfield/K. Byrne/S. Callahan/E. Campbell/G. Capreol/K. Abo (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
C. Brisson/C. Kiechel/K. McCarty/M. Moscati/A. Ball/N. Kreuter/H. Singer/P. Abbhi/S. McCord (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
T. Cooke/I. Goossens/L. Huebner/P. Lees/K. Lunder/J. Lupo/P. Susquilanda/O. Cloonan/A. Higbee (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Belancik/K. Erikson/C. Murray/D. Richtmeyer/J. Tyler/B. Reardon/M. Holmes/O. Samantha/E. Scirica (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kohl/L. Bragg/M. Coburn/B. Nilan/A. Musky-Goldwyn/N. King/L. Effron/Q. Werner/J. Friedman (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Griffin/T. Potter/L. Bagley/J. Rosa/A. Stevenson/A. Glatthorn/C. Reiss/M. Sweeney/J. DeMarco (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
U. Leone/J. McGrath/G. Curcio/M. Santangelo/J. Meranda/J. Canace/F. Bastone/E. Abeshouse/V. Costa (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Pilkington/A. Thomas/A. Pate/L. Cagney/A. Kosch/R. Cariddi/A. Caton/M. Vermazin/R. Gautreau (Cox)
 
    Row Boston (A)
R. Rooney/C. Droser/S. DeSantis/A. Klint/R. Williams/O. Sathapornchaist/A. Sathapornchaisi/C. Gay/H. Rooney (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Romero/C. Lawrence/B. Bass/K. Galante/A. Zadravec/K. Taylor/D. Duggan/L. McMann/A. St. John (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
C. Chenot/S. June/S. Rivenburg/A. Urquhart/E. Czupil/A. Colquhoun/J. Niles/M. Brannigan/B. Hilton (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
N. Peltier/N. McDonnell/B. Hally/C. Novotny/A. Helenic/L. Guba/M. McDonald/M. Polechronis/B. Swedberg (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
T. Cannon/G. Buffolino/J. Kleitsch/S. Scheld/N. Zolla/K. Pentecoste/L. Rispoli/E. Carbone/E. Allen (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
M. Thomsen/M. Mackie/F. Gallonio/L. Laboissonniere/T. Formicola/D. Riggin/J. Holtz/C. Gill/E. Marchetti (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Saba/H. Sacra/B. Paresky/M. Hochberger/A. Hill/M. Yu/A. Diehl/S. Cunningham/S. Testa (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (B)
K. Guerra/K. Mansfield/R. Yoanidis/S. Siegel/A. Kuklinski/K. Linkstrom/A. Betros/E. Lukaitis/J. Santiago (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. O'Connor/C. Higgins/M. Seldin/L. Douglas/D. Thurston/M. Sprague/A. Carrol/E. Obrien/C. Kiritsy (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (B)
J. Cavedon/C. Curreri/M. Cuva/J. Ghergurovich/S. Gorski/M. Hesler/M. Holland/N. Holland/A. Carey (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
L. Galliano/R. Johnson/D. Finley/M. Lenihan/E. Cauley/M. Kim/A. Rhodes/H. Johnson/H. Brock (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (B)
S. Carpenter/L. Borg/W. Miller/E. Tompkins/J. Gibb/M. Magaldi/A. Martin/J. Macdonald/D. Dichter (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (B)
J. Mele/L. Kirst/K. Donovan/M. Nilan/G. Preston/N. Babchak/L. Beardsley/J. Hornung/M. Freer (Cox)
 
    Row Boston (B)
J. Cartwright/J. Ramirez/S. Coleman/P. Holmes/E. Gillespie/R. Sanabria/J. Taibi/M. Salas/J. Cardoso (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (B)
K. Francis/M. Urquhart/H. Cameron/K. Gruenberg/K. Miecznikowski/M. Grenier/A. Marsh/H. Bryk/C. Huang (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (B)
L. Lavin/M. Allen/C. Conlin/C. Comeau/K. Hill/J. Foley/S. Hopkins/G. Demac/N. Shah (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
B. Crowder/M. Murphy/A. Davis/A. Davis/J. Bruce/C. Schatz/S. Burns/T. Lockberg/T. Bjork (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (C)
E. Jessen/V. Korns/B. Koshmerl/R. Levsky/T. Maye/N. McDermott/F. Meixell/L. Mills/M. James (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
L. Wolfe/D. Petsagourakis/N. Wolansky/K. Cody/C. Kelly/M. Infante/K. McCabe/B. Garnett/J. Collamar (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
J. Stockwood/E. Cedar/T. Ruderman/B. Baumgartner/N. Maleh/K. Hunter/M. Zucker/K. Fiori/S. Tadiri (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (D)
A. Rice/A. Smith/C. Peck/J. Claire/J. Prior/J. Sit/K. Soule/K. Stenger/M. Morande (Cox)
 
15A Mens Collegiate Hwt/Ltwt 4+ (IRA)
3
15B Mens Collegiate Hwt/Ltwt 4+ (non-IRA)
17
15C Mens Masters 4+ (No Jr. coxes)
11
16A Mens Open/Club 4+
5
16B Mens HS 4x
11
16C Mens HS 4+
21
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
K. Peabody/J. Olson/C. Radens/K. MacFarland/M. Mano (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
C. Baim/A. Coburn/D. Cohen/L. Defren/M. Bailey (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Myslinski/C. Finnigan/D. Hartig/I. Christie/C. Devlin (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
J. Penzi/A. Thompson/B. Rogers/L. Simione/P. Monahan (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Callen/I. Fisher/P. Lyden/M. Zavery/S. Digena (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
D. Sutcliff/G. Incorvaia/J. Jordan/G. Smith/S. Hartmann (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Kegley/D. Burnblum/G. Geist/L. Paul/A. Winter (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Ippolito/C. Cutler/C. Morel/D. Ottavio/K. Colabella (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Hawxhurst/K. Wilkes/B. Kennedy/M. Gallardo/C. Sanches (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Van Dyck/C. Massey/J. Tracey/C. Rich/K. Howerton (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
S. Friedberg/J. Huckstepp/A. Idels/N. Iodice/A. Frieberg (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
C. Ehler/J. Leach/P. Ballantyne/J. Benway/M. Labbe (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
J. Kaufmann/A. Rose/M. Floryan/K. Moy/E. Briskey (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
G. G/H. H/I. I/J. J/F. F (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
J. Spina/A. Hack/M. Russell/I. Dunn/Z. Peppin (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
A. Baranksy/A. Drago/P. Signorile/J. Bloodgood/B. Horst (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (C)
N. Kwan/C. Legocki/D. McCarthy/A. Newell/D. Jens (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
L. L/M. M/N. N/O. O/K. K (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (C)
M. Alex/T. Kowalski/R. Massina/D. Maganusson/M. Hurley (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (D)
J. Pickard/D. Skeehan/T. Sheffels/J. Rubens/M. Paresky (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (D)
C. D/E. F/G. H/A. B/B. Russell (Cox)
 
16D Mens Novice 4+ (HS & Club)
7
17A Mens Open 4x (No Jr)
0
17B Mens Masters 4x
11
17C Womens Open 4x (No Jr.)
3
17D Womens Masters 4x
6
18A Mens Collegiate Novice 8+
13
18B Mens Club Novice 8+ (No Jr. coxes)
0
18C Womens Collegiate Novice 8+
13
18D Womens Club Novice 8+
0
19A Mixed 8+
8
19B Mens HS Novice 8+
24
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Blackwell/S. Ginouves/R. Andrews/N. Koetsch/S. Carlson/E. Johnson/B. Wilmot/D. Dean/R. Fagan (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
R. Barakat/M. Bellesheim/D. Bellissimo/T. Cole/C. Coletta/S. Curasi/M. Dignam/S. Dvorak/A. Checca (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
J. Whitney/Z. Tarlow/D. Lam/F. Persico/P. Renehan/J. Reisner/B. LaChance/P. Hirt/M. DeVito (Cox)
 
    Community Rowing, Inc.- Youth Program (A)
K. Holmes/B. Bates/N. Kania/N. Fulwiler/B. Mahoney/E. Gold/S. Wilson/G. Fish/T. Doe (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
P. Quinn/A. Strada/A. Chimblo/A. Kowalski/J. Gale/C. Bauman/R. Licalzi/G. Sgammatto/S. Keane (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
C. Seild/M. Torrisi/M. Felthousen/A. Loy/M. Weinberg/R. Paulson/C. Hartman/I. Colploys/T. Brousseau (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
B. Mills/J. Cofer/M. Gray/S. Hagan/T. Smith/P. Cooke/J. Hodkinson/R. Schantz/M. Thai (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Ringquist/M. Hart/M. Schoerner/D. Dest/I. Ward/J. Wyse/J. Costa/E. Higey/R. Schubert (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Kegley/D. Burnbahm/G. Geist/N. Russell/I. Dunn/H. Berggren/P. Hayden/C. Todd/Z. Peppin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Barrett/B. Degil/J. Diaz/C. Bergen/J. Powell/L. Rodriguez/W. Grady/A. Dolin/E. Karpowicz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Bass/A. Yormark/G. Marchese/M. Malec/A. Bub/M. Kalmans/P. Chopra/P. Chopra/J. Kristofik (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
A. B/C. D/E. F/G. H/I. J/K. L/M. N/P. P/T. Cannon (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
E. Fay/S. Mullen/K. Zamora/D. Johnson/R. Carranci/A. Hawkesworth/M. Simmerno/A. Sakaloglou/D. Arbetter (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
P. Flynn/C. Fraser/M. Gianfalla/G. Hegermiller/A. Mistron/C. Murphy/F. Palumbo/J. Raphael/T. Werring (Cox)
 
    Community Rowing, Inc.- Youth Program (B)
J. Woodard/K. Sparrow/E. Bjornson/S. Hershey/C. Taylor/J. Haley/J. Piccirilli/C. Kisiday/H. Cox (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
R. Hammond/I. Connell/J. Jowdy/C. Walsh/R. Wright/S. Dumulin/A. Michalowskij/P. Flynn/C. Hughes (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
W. Grady/D. Bridges/M. Sullivan/D. Samules/K. Thompson/M. Gallagher/J. Poindexter/C. Pepes/K. Myles (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
J. Vanderberg/W. King/C. Wesoly/N. Prevete/T. Schulze/A. Cotton/P. Kammerer/J. Camperlango/R. Skinner (Cox)
 
    Community Rowing, Inc.- Youth Program (C)
C. Hull/J. Nam/Z. Vassos/B. Dallas/J. Park/B. Moses/B. Schedlbauer/K. Jung/K. Falb (Cox)
 
    Fairfield Prep (D)
C. Mott/W. Gaughan/A. Burns/D. Kerrisk/R. Wallace/P. Morris/K. Forgette/N. Hilton/C. Hughes (Cox)
 
    Fairfield Prep (E)
B. Conners/T. Nosemzo/M. Sweeney/B. Duran/B. Quigley/J. Catalfano/T. Granath/W. Barlow/M. Carillo (Cox)
 
    Fairfield Prep (F)
C. Byrne/Z. Haughn/T. Seiler/T. Stirling/M. Zaccarro/J. Hubert/M. Rein/O. Ayer/K. Black (Cox)
 
    Fairfield Prep (G)
S. Lawless/A. Passarelli/N. Awad/B. Lowden/C. McGovern/A. Miklave/J. Burns/B. Wilcock/B. Kalker (Cox)
 
19C Womens HS Novice 8+
14
    Choate Rosemary Hall (A)
M. Broder/A. Hinckley/C. Kelly/M. Inuzuka/E. Erin/M. Spivack/E. True/C. Riley/I. Aguirre (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
J. Traver/M. Bellamy/A. Salzman/T. Porter/O. Eckert/B. Dizon/M. Moran/N. Andriano/T. Cochran (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
O. Huffman/Z. Zavery/L. Atkinson/E. Bell/C. Furjanic/S. Dandaraw/A. Nealon/R. Nash/S. Charbonneau (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
A. Young/L. Lamont/C. Candland/S. Jasson/K. Duarte/L. Wells/S. Chen/H. Miller/K. Alisberg (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Sussman/H. Lees/M. Lycouris/A. Frey/H. Oudheusden/Z. Lupo/L. Tiramani/A. Pluta/G. Paiva (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
M. Geist/L. Norman-Goth/M. Hack/M. Barclay/A. Zebrowski/H. Nochera/J. Ruth/S. Groth/C. Todd (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Matske/C. Dillon/E. Karpowicz/M. Persig/K. Martin/A. Morrison/H. Flanigan/G. Schierberl/A. Acousta (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. Tomaszewski/A. Tang/M. Esksuzyan/B. Verzillo/C. Dulmaine/T. Lewis/E. Tucker/D. Martel/C. LaPlant (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Bb/C. Cc/D. Dd/E. Ff/G. Gg/H. Hh/I. Ii/J. Jj/A. Aa (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (B)
D. Naylor/S. Borenstein/R. Jenness/S. St. Germain/K. Lynch/K. MacGlauflin/J. Reyes/A. Noonan/J. DeMalia (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
N. N/O. O/P. P/Q. Q/R. R/S. S/T. T/U. U/M. M (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
D. D/D. D/D. D/D. D/D. D/D. D/D. D/D. D/D. D (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change