MidAtlantic Erg Sprints
- Feb 4, 2017
- indoor
- TC Williams High School
- Alexandria, VA (USA)
- Hosted By: Alexandria Crew Boosters Club, Inc.
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, February 4, 2017 | |||||
Event times will be posted Wednesday, February 1st. | |||||
HERE | |||||
8:00 AM | JUNIOR 20-MINUTE EVENTS | ||||
3 | Junior Men 20-Minute Row | 108 |
|||
4 | Junior Women 20-Minute Row | 142 |
|||
1 | Junior Lightweight Men 20-Minute Row (155 lbs) | 57 |
|||
2 | Junior Lightweight Women 20-Minute Row (135 lbs) | 42 |
|||
9:40 AM | 30-MINUTE EVENTS | ||||
11 | College Men 30-Minute Row | 2 |
|||
12 | College Women 30-Minute Row | 1 |
|||
13 | Open Men 30-Minute Row | 2 |
|||
14 | Open Women 30-Minute Row | 4 |
|||
21 | Master (age 30-39) Men 30-Minute Row | 3 |
|||
22 | Master (age 30-39) Women 30-Minute Row | 2 |
|||
23 | Senior (age 40-49) Men 30-Minute Row | 6 |
|||
24 | Senior (age 40-49) Women 30-Minute Row | 2 |
|||
25 | Veteran A (age 50-54) Men 30-Minute Row | 6 |
|||
26 | Veteran A (age 50-54) Women 30-Minute Row | 4 |
|||
27 | Veteran B (age 55-59) Men 30-Minute Row | 11 |
|||
28 | Veteran B (age 55-59) Women 30-Minute Row | 2 |
|||
29 | Veteran C (age 60-64) Men 30-Minute Row | 9 |
|||
30 | Veteran C (age 60-64) Women 30-Minute Row | 3 |
|||
31 | Veteran D+ (age 65+) Men 30-Minute Row | 6 |
|||
32 | Veteran D+ (age 65+) Women 30-Minute Row | 0 |
|||
10:10 AM | VETERAN, SENIOR & MASTER 2,000 METER EVENTS | ||||
101 | Veteran G+ (age 80+) Men 2000M | 2 |
|||
102 | Veteran G+ (age 80+) Women 2000M | 0 |
|||
103 | Veteran F (age 75-79) Men 2000M | 2 |
|||
104 | Veteran F (age 75-79) Women 2000M | 0 |
|||
105 | Veteran E (age 70-74) Men 2000M | 5 |
|||
106 | Veteran E (age 70-74) Women 2000M | 1 |
|||
107 | Veteran D (age 65-69) Men 2000M | 4 |
|||
108 | Veteran D (age 65-69) Women 2000M | 3 |
|||
109 | Veteran C (age 60-64) Men 2000M | 12 |
|||
110 | Veteran C (age 60-64) Women 2000M | 7 |
|||
111 | Veteran B (age 55-59) Men 2000M | 18 |
|||
112 | Veteran B (age 55-59) Women 2000M | 6 |
|||
113 | Veteran A (age 50-54) Men 2000M | 13 |
|||
114 | Veteran A (age 50-54) Women 2000M | 4 |
|||
115 | Senior (age 40-49) Men 2000M | 15 |
|||
116 | Senior (age 40-49) Women 2000M | 7 |
|||
117 | Master (age 30-39) Men 2000M | 10 |
|||
118 | Master (age 30-39) Women 2000M | 4 |
|||
121 | Fitness Club Challenge Men 2000M | 2 |
|||
122 | Fitness Club Challenge Women 2000M | 0 |
|||
11:00 AM | JUNIOR 1,000 - 2,000 METER EVENTS | ||||
131 | Junior (age 13) Men 1000M | 14 |
|||
132 | Junior (age 13) Women 1000M | 30 |
|||
133 | Junior (age 14) Men 1000M | 68 |
|||
B-CC High School Crew Boosters |
R. Healy/
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
S. von Elten
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
G. Belling
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
N. Lindley
|
|
|||
D.C. Strokes Rowing Club |
D. Hall
|
|
|||
Forest Park Crew |
D. Hunt/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
H. Sullivan
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
N. Peot
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
D. Kelley
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
O. McKearn/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
S. Alswang
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Bijeau
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Scott/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
N. Antrim
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
J. Paul
|
|
|||
JEB Stuart High School |
B. Tran/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
T. Dunfee
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
N. Hallam
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
R. Burgess
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Wimmer
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
A. Garcia
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
L. A'Hearn
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
E. Chamberlayne
|
|
|||
St. John's College High School |
J. Quinn
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
J. Torres
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Schaller
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
H. Olson/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
R. Odenwelder
|
|
|||
Yorktown High School |
T. Lezla
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Martinez
|
|
|||
Yorktown High School |
K. Neff
|
|
|||
Yorktown High School |
M. Rosen
|
|
|||
Yorktown High School |
C. Snyder
|
|
|||
Yorktown High School |
B. Nishi
|
|
|||
Yorktown High School |
H. Beesley-Gilman
|
|
|||
Yorktown High School |
R. Jones
|
|
|||
Yorktown High School |
H. Hubbard
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
L. Gill Crouter
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
J. MacCormack/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
A. Perkins
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
E. McClintock
|
|
|||
Triangle Rowing Club |
S. McGuinness/
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) |
R. Coulter
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
N. Liston
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
J. Fox/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
B. McKaig
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
C. Chan
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
Z. Klebes
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
Z. Friedman/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Elacqua/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
M. Hughes
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
G. Holmes
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
W. Durban
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
L. Lambropoulos
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
Z. Musick-Williams/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
E. Roggen
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
M. Socolovsky
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
J. Danegger
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
Z. Bowers
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
J. Mazin
|
|
|||
Alexandria City HS |
D. Wright
|
|
|||
Capital Rowing Club |
J. Hickman
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
K. Turker/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
A. O'Brien/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
D. Stella
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
C. Heiche/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
A. Bayz
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
H. Ryan
|
|
|||
134 | Junior (age 14) Women 1000M | 53 |
|||
Alexandria City HS |
A. Elkins
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
M. Henderson
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
L. Hansen
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
M. Grinnell
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
D. Crotteau
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
E. Ward
|
|
|||
Choate Rosemary Hall |
E. Quinn
|
|
|||
D.C. Strokes Rowing Club |
N. Awad
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
S. Rooney
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Lederer
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Diop/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Bertsch
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Stanton
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
L. Martin
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
C. Durr
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
S. Ludgin
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
M. Durfee
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Dunn
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
P. Morley
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
E. Petri
|
|
|||
Oakton High School |
E. Machi
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Bess
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Gustafson
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Henriquez
|
|
|||
Yorktown High School |
M. Gartner
|
|
|||
Yorktown High School |
M. Edinger
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Price
|
|
|||
Yorktown High School |
G. Wagner/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
H. Varghese/
|
|
|||
Potomac Boat Club |
A. Wrenn-Walz
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
L. Bernero
|
|
|||
Triad United Rowing Association |
M. Hilemn/
|
|
|||
Navesink Indoor Rowing |
A. Malek/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
E. Walsh
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
T. Green
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
E. Frank/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
O. Mergler/
|
|
|||
River City Crew |
S. Raber/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
J. Long/
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
B. Wilson/
|
|
|||
Navesink Indoor Rowing |
J. Malek/
|
|
|||
Forest Park Crew |
A. Michelsen
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Selden
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
D. Liddell/
|
|
|||
Yorktown High School |
K. Lewis
|
|
|||
Yorktown High School |
K. Menna
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
A. Culko/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
R. Meroney
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
M. Gagliardo
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
L. Jackson
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
L. Field
|
|
|||
Capital Rowing Club |
A. Porter
|
|
|||
Alexandria City HS |
W. Snyder
|
|
|||
135 | Junior (age 15) Lightweight Men 1500M (155 lbs) | 71 |
|||
136 | Junior (age 15) Lightweight Women 1500M (135 lbs) | 48 |
|||
137 | Junior (age 15) Men 1500M | 49 |
|||
Beaver Creek Sculling |
V. Burguener
|
|
|||
DeMatha Catholic High School |
M. Sloan
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
W. Varnell/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
A. Sanin/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Knutsen
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
L. Colella
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
C. Gray
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
G. Ogilvie-Russell
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
B. Gilmore/
|
|
|||
Ready Set Row, LLC |
J. Haskell/
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
c. matias/
|
|
|||
Yorktown High School |
b. ashby
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
B. Rutherford
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
I. Conway/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Prince/
|
|
|||
First Colonial Crew Club Auxiliary, Inc./ Patriot Rowing Club |
J. Belluga
|
|
|||
Oakton High School |
N. Ginsburg/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
E. Tobey
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
N. Olson/
|
|
|||
Freedom Rowers |
S. Feldman
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
R. Stevens
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
D. Gwadz/
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. |
E. Tulun/
|
|
|||
Forest Park Crew |
R. Stankovich/
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
t. ryals
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
D. Martorella
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
J. Fleischer
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
T. Aly
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
R. Hagerty/
|
|
|||
DeMatha Catholic High School |
C. Lucian
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
S. Murrell
|
|
|||
South County Crew Club |
R. Renner/
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
A. Gagarin
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
O. Malone
|
|
|||
Alexandria City HS |
C. Rex
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. |
M. Lane
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
J. Williamson/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
R. Carroll
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
J. White
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
J. Bannon
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
R. Kaczynski
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. |
R. Ghalayini
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
S. Bacas
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
N. Toth
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
T. Scherer
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Gibson
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
R. Valliere/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. DiGruttolo
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
J. Ryan
|
|
|||
138 | Junior (age 15) Women 1500M | 46 |
|||
139 | Junior (age 16) Lightweight Men 1500M (155 lbs) | 52 |
|||
Gonzaga College High School Crew |
Z. Graham
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Calogero/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
M. LesStrang
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Rourke
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
M. Berengaut
|
|
|||
James River High School |
m. johnson
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
D. Andrews
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
K. Juneau
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
E. Walker
|
|
|||
Washington Rowing School |
C. Martin
|
|
|||
Yorktown High School |
L. Miller
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Mehring
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
N. pehrson
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
A. DeMarco
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
J. Emanuel/
|
|
|||
Alexandria City HS |
W. Snyder/
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
A. Prusky
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
G. kirk/
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. |
C. Mollencop
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
E. Donohoe
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
A. Khlopin
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
M. McGhee/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
E. Karush
|
|
|||
Triad United Rowing Association |
J. Bryant
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Creskoff
|
|
|||
Forest Park Crew |
R. Koos/
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
M. Primmer/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
S. Gollner/
|
|
|||
Yorktown High School |
A. silbermann
|
|
|||
Yorktown High School |
S. Larsen
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
A. McWhinney
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
G. Elliott/
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
N. Feder
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
M. Pagliara
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
D. Conrad/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
M. Liddell/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
H. McCarthy
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
J. Sauter
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
C. Donnelly
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
L. Samamreh/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Hilliard
|
|
|||
Capital Rowing Club |
A. Mahr
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. |
Z. Khin
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
S. perez
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
S. Gibbons
|
|
|||
Forest Park Crew |
J. Downey/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
E. Feng
|
|
|||
Capital Rowing Club |
C. Bi
|
|
|||
Churchill Crew |
C. Rush
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
D. Robinson/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
J. Min
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
K. Engborg/
|
|
|||
140 | Junior (age 16) Lightweight Women 1500M (135 lbs) | 27 |
|||
141 | Junior (age 16) Men 1500M | 51 |
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
J. Nichols
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
S. Matlock
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
E. Schacht
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
J. Harris
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
H. Alexander
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
B. Clarke
|
|
|||
Oakton High School |
T. Wilson/
|
|
|||
Yorktown High School |
C. Snyder
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Klein
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
R. Johnston
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
J. McCargo/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
A. Sweet/
|
|
|||
Forest Park Crew |
R. Romano/
|
|
|||
Oakton High School |
E. Waple/
|
|
|||
Ready Set Row, LLC |
M. Sanguily/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
R. Wright/
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. |
J. Bachmann
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
S. Morrow/
|
|
|||
JEB Stuart High School |
S. Mullane
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
m. sobelman
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
S. Kendrick/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
J. Livingston
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
z. sobelman
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
c. mccarthy
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
G. Holland
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
D. Villalobos
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. |
C. Heilman
|
|
|||
Yorktown High School |
N. Gartner
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
R. Thomas/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Telep
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
L. Kelly
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
L. Phifer
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
A. Harris/
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
R. SANDERS
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
A. Rosenfeld
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
J. Prettyman
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
C. Cochran
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Duncan
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
A. Marjanovich
|
|
|||
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters |
R. Capitan
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
C. Dent
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
K. Mergler/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
P. Fabrycky
|
|
|||
Forest Park Crew |
S. Sherwood/
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Cooper
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
A. Pirus
|
|
|||
Alexandria Crew Boosters Club, Inc. |
Z. Krieger/
|
|
|||
Capital Rowing Club |
Y. Li
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
N. Dunn
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
D. Young
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
L. Arnold
|
|
|||
142 | Junior (age 16) Women 1500M | 64 |
|||
Beaver Creek Sculling |
H. Carter
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
P. Petersen
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
S. Young
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
M. Gaffney
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
C. Beckhorn
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
R. Anqueira
|
|
|||
Freedom Rowers |
P. Fisher
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
E. Serrano
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
M. Cahill
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
S. Benmhend
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
P. Pelfrey
|
|
|||
The Academy of the Holy Cross |
S. Miller/
|
|
|||
The Academy of the Holy Cross |
M. Ryan/
|
|
|||
Yorktown High School |
C. Donahue
|
|
|||
Yorktown High School |
N. Close
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Price
|
|
|||
Yorktown High School |
S. O'Brien
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Clough
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Lynch
|
|
|||
Yorktown High School |
K. Gulbranson
|
|
|||
Yorktown High School |
S. Hogue
|
|
|||
Yorktown High School |
M. Edinger
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Gustafson
|
|
|||
Yorktown High School |
S. Asinugo
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
S. Silva/
|
|
|||
River City Crew |
Q. Edwards/
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
A. Hinton
|
|
|||
Colgan High School - Colgan Crew Association, Inc. |
N. Michelsen
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
K. Price-Kaleikini
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
Z. Brown
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
B. Brindle
|
|
|||
Forest Park Crew |
Y. Nam/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
C. Posner/
|
|
|||
Freedom Rowers |
S. Bruce
|
|
|||
Forest Park Crew |
E. Nguyen-Lambert/
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Newman
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
Z. Lynes
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Kazanci/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
M. Nolan
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
J. Holtmann
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
B. Knight/
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Francis
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
C. Moore/
|
|
|||
Loudoun County High School Crew Club |
I. Suttie/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
E. Powell/
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
S. Kang
|
|
|||
Ready Set Row, LLC |
A. Jordan
|
|
|||
Yorktown High School |
K. Menna
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
T. Kuligowski/
|
|
|||
Triad United Rowing Association |
J. Ognovich
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
E. Elkas/
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
S. Weissel
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
C. Field/
|
|
|||
Ready Set Row, LLC |
S. Niles/
|
|
|||
Yorktown High School |
L. Hecmanczuk
|
|
|||
South County Crew Club |
S. Dodds/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
K. Rupinen
|
|
|||
Capital Rowing Club |
E. Fenzel
|
|
|||
Capital Rowing Club |
T. Herring
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
L. Rothaermel
|
|
|||
Oakton High School |
S. Tillet
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
A. Cooper
|
|
|||
Capital Rowing Club |
A. Diop
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
E. Frayser/
|
|
|||
143 | Junior (age 17) Lightweight Men 2000M (155 lbs) | 39 |
|||
144 | Junior (age 17) Lightweight Women 2000M (135 lbs) | 42 |
|||
145 | Junior (age 17) Men 2000M | 74 |
|||
Beaver Creek Sculling |
C. DeVito
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
L. Kidd
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
P. Dister
|
|
|||
Beaver Creek Sculling |
B. Burroughs
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
C. Lakso/
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
E. Schacht
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club |
V. Kiridena/
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
C. Riegle/
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
N. Sousa
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
K. Krueger
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Johnson
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
H. Bellew
|
|
|||
Albemarle High School |
C. Benham/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
B. Creed/
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
Z. harkness
|
|
|||
Thomas Jefferson High School Crew Boosters, Inc. |
P. Hwang
|
|
|||
Briar Woods Crew Club |
R. Lewis/
|
|
|||
Oakton High School |
M. Becker/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
A. Berry/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
M. Boyle
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
T. Twomey
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
J. Theodore
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
N. Charles/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
K. Agoglia
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
J. Lechmanik/
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
E. Williams/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
R. Sarratt/
|
|
|||
Alexandria City HS |
J. Yemelyanov/
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
E. Riegle/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
A. Oudkirk
|
|
|||
Loudoun County High School Crew Club |
D. Vallejos
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
A. Shank
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
J. Palomino
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
L. O'Brien
|
|
|||
Albemarle High School |
W. Monroe/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
C. Tabash
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
C. Kiyonaga
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
R. Smith/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
J. Ning
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
D. Pratt
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
P. Gorka
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
T. Roque
|
|
|||
Alexandria City HS |
J. Depeyrot/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
N. Stankey/
|
|
|||
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters |
B. Wierzbanowski/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
T. Lowery/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
A. Saintsing
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
B. Guertler
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
R. Reddix/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
L. Bailey
|
|
|||
Alexandria City HS |
J. Souza
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
Z. Williams
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
J. Raha
|
|
|||
St. Pauls School for Boys |
R. Milchling
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
E. Kutia
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
R. Bellack
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Hesslink
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
D. Wieland
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
S. Madden/
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. |
L. Butler/
|
|
|||
Yorktown High School |
J. Lacey
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
J. Hutson
|
|
|||
St. Pauls School for Boys |
D. Bartlett
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Schmidt
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club |
A. Calpin/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
W. Noto-Koon
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
E. Coulianidis
|
|
|||
Oakton High School |
A. Sullivan
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
J. Kirikian
|
|
|||
Forest Park Crew |
N. Phillips/
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
J. Robb/
|
|
|||
Yorktown High School |
E. Kim
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
R. Carney/
|
|
|||
Rock Ridge Rowing |
B. Matias/
|
|
|||
146 | Junior (age 17) Women 2000M | 74 |
|||
147 | Junior (age 18-19) Lightweight Men 2000M (155 lbs) | 9 |
|||
148 | Junior (age 18-19) Lightweight Women 2000M (135 lbs) | 9 |
|||
149 | Junior (age 18-19) Men 2000M | 14 |
|||
150 | Junior (age 18-19) Women 2000M | 17 |
|||
2:40 PM | COLLEGE & OPEN 2,000 METER EVENTS | ||||
161 | College Freshmen Men 2000M | 12 |
|||
162 | College Freshmen Women 2000M | 12 |
|||
163 | College Lightweight Men 2000M (165 lbs) | 2 |
|||
164 | College Lightweight Women 2000M (135 lbs) | 4 |
|||
165 | College Men 2000M | 18 |
|||
166 | College Women 2000M | 16 |
|||
167 | Open Lightweight Men 2000M (165 lbs) | 5 |
|||
168 | Open Lightweight Women 2000M (135 lbs) | 2 |
|||
169 | Open Men 2000M | 17 |
|||
170 | Open Women 2000M | 9 |
|||
3:10 PM | KIDS & PARENTS | ||||
201 | Kids (age 5-12) 500M - FREE | 7 |
|||
202 | Parent/Child Mixed 500M Dash (250M each) | 12 |
|||
203 | Parent/Child Men 500M Dash (250M each) | 15 |
|||
James River High School |
M. Johnson/m. johnson
|
|
|||
JEB Stuart High School |
B. Tran/A. Tran
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
C. Metcalf/D. Metcalf
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
P. Fabrycky/R. Fabrycky
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
J. Lampal/G. Lampal
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
R. Ducnan/M. Duncan
|
|
|||
Washington Rowing School |
C. Martin/P. Martin
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
B. Creed/S. Creed
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. |
J. Davis/K. Davis
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
C. Heimberg/P. Heimberg
|
|
|||
Forest Park Crew |
S. Sherwood/S. Sr
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
|
||||
Yorktown High School |
T. Hesslink/J. Hesslink
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
J. White/T. White
|
|
|||
Yorktown High School |
R. Ferguson/G. Ferguson
|
|
|||
204 | Parent/Child Women 500M Dash (250M each) | 7 |
|||
3:20 PM | ADAPTIVE EVENTS | ||||
211 | Adaptive Men Physically Disabled (Arms/Shoulder) | 6 |
|||
212 | Adaptive Women Physically Disabled (Arms/Shoulder) | 1 |
|||
213 | Adaptive Men Physically Disabled (Trunk/Arms) | 3 |
|||
214 | Adaptive Women Physically Disabled (Trunk/Arms) | 2 |
|||
215 | Adaptive Men Physically Disabled (Legs/Trunk/Arms) | 3 |
|||
216 | Adaptive Women Physically Disabled (Legs/Trunk/Arms) | 1 |
|||
217 | Adaptive Men Intellectually Disabled (Legs/Trunk/Arms) | 10 |
|||
218 | Adaptive Women Intellectually Disabled (Legs/Trunk/Arms) | 3 |
|||
219 | Adaptive Men Visually Impaired (Legs/Trunk/Arms) | 3 |
|||
220 | Adaptive Women Visually Impaired (Legs/Trunk/Arms) | 0 |
|||
221 | Adaptive Men Above the Knee Amputee (Legs/Trunk/Arms) | 0 |
|||
222 | Adaptive Women Above the Knee Amputee (Legs/Trunk/Arms) | 0 |
|||
223 | Adaptive Men 50+ Physically Disabled (Legs/Trunk/Arms) | 1 |
|||
224 | Adaptive Women 50+ Physically Disabled (Legs/Trunk/Arms) | 0 |
|||
3:30 PM | 500 METER & RELAY EVENTS | ||||
231 | Junior Coxswains Men 500M | 15 |
|||
232 | Junior Coxswains Women 500M | 15 |
|||
233 | College Coxswains Men 500M | 1 |
|||
234 | College Coxswains Women 500M | 7 |
|||
241 | Junior Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500m each) | 4 |
|||
242 | College Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500m each) | 2 |
|||
243 | Open Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500m each) | 4 |
|||
244 | Master (age 30-39) Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500M each) | 2 |
|||
245 | Fitness Club Mixed (2M/2W) 2000M Relay (500M each) | 2 |
|||
251 | Junior Men 500M Sprint Championship | 17 |
|||
252 | Junior Women 500M Sprint Championship | 29 |
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
D. Woody
|
|
|||
Choate Rosemary Hall |
E. Quinn
|
|
|||
Freedom Rowers |
S. Wiseley
|
|
|||
Freedom Rowers |
S. Bruce
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Patterson
|
|
|||
Oakton High School |
K. Yu
|
|
|||
Oakton High School |
K. Yu
|
|
|||
Oakton High School |
M. Tuli/
|
|
|||
The Academy of the Holy Cross |
E. Hicks/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
J. Naworol
|
|
|||
Briar Woods Crew Club |
H. Herbstritt
|
|
|||
Oakton High School |
H. Ahmad/
|
|
|||
Colgan High School - Colgan Crew Association, Inc. |
N. Michelsen
|
|
|||
Yorktown High School |
S. Ebanks/
|
|
|||
Colgan High School - Colgan Crew Association, Inc. |
E. Hall
|
|
|||
Yorktown High School |
C. Cooke
|
|
|||
Forest Park Crew |
A. Michelsen
|
|
|||
Washington Rowing School |
J. Lee/
|
|
|||
Oakton High School |
J. Salhab
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
N. Trader
|
|
|||
James River High School |
P. Badura
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
A. Krobot
|
|
|||
Oakton High School |
A. Martschenko
|
|
|||
Catholic High School |
R. Schindler
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
E. Hartman
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
T. Wenberg
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Love
|
|
|||
Montgomery Boat Club |
A. Murjikneli
|
|
|||
Yorktown High School |
D. McCauley
|
|
|||
253 | College Men 500M Sprint Championship | 8 |
|||
254 | College Women 500M Sprint Championship | 3 |
|||
255 | Open Men 500M Sprint Championship | 7 |
|||
256 | Open Women 500M Sprint Championship | 4 |
|||
257 | Master (age 30-39) Men 500M Sprint Championship | 3 |
|||
258 | Master (age 30-39) Women 500M Sprint Championship | 1 |
|||
259 | Senior (age 40-49) Men 500M Sprint Championship | 3 |
|||
260 | Senior (age 40-49) Women 500M Sprint Championship | 3 |
|||
261 | Veteran A (age 50-54) Men 500M Sprint Championship | 7 |
|||
262 | Veteran A (age 50-54) Women 500M Sprint Championship | 1 |
|||
263 | Veteran B (age 55-59) Men 500M Sprint Championship | 4 |
|||
264 | Veteran B (age 55-59) Women 500M Sprint Championship | 3 |
|||
265 | Veteran C (age 60-64) Men 500M Sprint Championship | 6 |
|||
266 | Veteran C (age 60-64) Women 500M Sprint Championship | 2 |
|||
267 | Veteran D (age 65-69) Men 500M Sprint Championship | 4 |
|||
268 | Veteran D (age 65-69) Women 500M Sprint Championship | 0 |
|||
QUAD & DOUBLE SLIDES (10 AM - 3 PM) | |||||
301 | Junior Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 18 |
|||
302 | Junior Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 17 |
|||
303 | College Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 5 |
|||
304 | College Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 1 |
|||
305 | Open Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 4 |
|||
306 | Open women 3-Minute Crash (Double Slide) | 1 |
|||
307 | Master (age 30-39) Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 0 |
|||
308 | Master (age 30-39) Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 0 |
|||
309 | Senior (age 40-49) Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
310 | Senior (age 40-49) Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
311 | Veteran A+ (age 50+) Men 3-Minute Crash (Double Slide) | 2 |
|||
312 | Veteran A+ (age 50+) Women 3-Minute Crash (Double Slide) | 1 |
|||
321 | Junior Men 5-Minute Quad Slide | 6 |
|||
322 | Junior Women 5-Minute Quad Slide | 3 |
|||
323 | College Men 5-Minute Quad Slide | 2 |
|||
324 | College Women 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
325 | Open Men 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
326 | Open Women 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
327 | Master (age 30-39) Men 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
328 | Master (age 30-39) Women 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
329 | Senior (age 40-49) Men 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
330 | Senior (age 40-49) Women 5-Minute Quad Slide | 0 |
|||
331 | Veteran A+ (age 50+) Men 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
332 | Veteran A+ (age 50+) Women 5-Minute Quad Slide | 1 |
|||
8:00 AM | MARATHON EVENTS | ||||
351 | Open Men Erg Marathon (42,195M) | 8 |
|||
352 | Open Women Erg Marathon (42,195M) | 2 |
|||
353 | Open Men Erg Half Marathon (21,097M) | 9 |
|||
354 | Open Women Erg Half Marathon (21,097M) | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change