The Arnold Indoor Rowing Challenge

  • Hosted By Greater Columbus Rowing Association
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, March 5, 2017
1 Womens Adaptive (AS + TA, no time handicap) 1000m
2
    Greater Columbus Rowing Association
K. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
K. Studebaker
 
2 Mens Adaptive (AS + TA, no time handicap) 1000m
2
    Greater Columbus Rowing Association
J. Wagner
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Fish
 
3 Womens Masters (21+ USRA time handicapped) 500m
4
    Greater Columbus Rowing Association
C. Koeneman
7.8 (52)
    Greater Columbus Rowing Association
D. Segor
5.5 (48)
    Unaffiliated (USA)
M. Smith
1.8 (39)
    Greater Columbus Rowing Association
d. martin
8.5 (53)
4 Mens Masters (21+ USRA time handicapped) 500m
5
    BS Gym
R. Barnhart
9.8 (55)
    Unaffiliated (USA)
J. Robertson
1.5 (38)
    Greater Columbus Rowing Association
B. May
22.1 (69)
    The Texas Highway Patrol
D. Peterson
0.6 (34)
    RowFit Chicago
H. Kurzawski
0.0 (59)
5 Womens Youth (age 14-18) 2000m
2
6 Womens Youth Lwt (age 14-18) 2000m
2
7 Mens Youth (age 14-18) 2000m
2
8 Mens Youth Ltwt 1x (age14-18) 2000m
2
9 Womens Masters (30-44) 2000m
0
10 Womens Masters Senior (45-59) 2000m
3
    Greater Columbus Rowing Association
j. plumley
 
    Westerville Rowing Club
S. Moran
 
    Greater Columbus Rowing Association
L. Gunzelman
 
11 Womens Masters Veteran (60+ USRA time handicapped) 2000m
1
12 Womens Masters Ltwt (30-44) 2000m
0
13 Womens Masters Ltwt Senior (45-59) 2000m
1
14 Womens Masters Ltwt Veteran (60+ USRA time handicapped) 2000m
0
15 Mixed Youth Relay 2000m
4
16 Womens Open 500m
13
    Unaffiliated (USA)
E. Brown
 
    Unaffiliated (USA)
R. Polacek
 
    Unaffiliated (USA)
S. Weiland
 
    Unaffiliated (USA)
J. Sanders
 
    Unaffiliated (USA)
J. Edwards
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carrier
 
    Unaffiliated (USA)
J. Semon
 
    Upper Arlington Crew, Inc.
M. Messinger/
 
    Unaffiliated (USA)
K. Sampson
 
    Westerville Rowing Club
L. Moulin
 
    Greater Columbus Rowing Association
C. Whitehouse
 
    Westerville Rowing Club
K. Higgins
 
    Greater Columbus Rowing Association
L. Odronic
 
17 Mens Open 500m
5
    Greater Columbus Rowing Association
N. Anik
 
    Parkersburg South HS Crew
D. Chapman
 
    Greater Columbus Rowing Association
S. Lopez
 
    The Texas Highway Patrol
D. Peterson
 
    Unaffiliated (USA)
A. Clayton
 
18 Mens Masters (30-44) 2000m
4
    Unaffiliated (USA)
C. Lofquist
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Waterfield
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Sanchez/
 
    The Texas Highway Patrol
D. Peterson
 
19 Mens Masters Senior (45-59) 2000m
5
    Greater Columbus Rowing Association
C. Gagliano
 
    Greater Columbus Rowing Association
K. Wesolek
 
    Kansas City Rowing Club
E. Smith
 
    Rudergemeinschaft Olympos Wuerzburg
H. Berthold
 
    RowFit Chicago
H. Kurzawski
 
20 Mens Masters Veteran (60+ - USRA time handicapped) 2000m
0
21 Mens Masters Ltwt (30-44) 2000m
0
22 Mens Masters Ltwt Senior (45-59) 2000m
0
23 Mens Masters Ltwt Veteran (60+ USRA time handicapped) 2000m
0
24 Womens Adaptive (LTA, no time handicap) 1000m
0
25 Mens Adaptive (LTA, no time handicap) 1000m
2
    Greater Columbus Rowing Association
D. Jakeway
 
    Greater Columbus Rowing Association
A. Zanko
 
26 Collegiate Womens 2000m
0
27 Collegiate Mens 2000m
0
28 Womens Open 1000m
4
    Greater Columbus Rowing Association
S. Stafford
 
    Westerville Rowing Club
M. Scholten
 
    Westerville Rowing Club
M. Fentress/
 
    Greater Columbus Rowing Association
L. Odronic
 
29 Mens Open 1000m
1
30 Womens Masters (USRA time handicapped) 1000m
2
    Greater Columbus Rowing Association
C. Koeneman
15.6 (52)
    Greater Columbus Rowing Association
d. martin
16.9 (53)
31 Mens Masters (USRA time handicapped) 1000m
4
    BS Gym
R. Barnhart
19.6 (55)
    Greater Columbus Rowing Association
T. Slater
8.1 (45)
    The Texas Highway Patrol
D. Peterson
1.2 (34)
    RowFit Chicago
H. Kurzawski
0.0 (59)
32 Womens Open 2000m
5
    Greater Columbus Rowing Association
C. Evans
 
    Greater Columbus Rowing Association
K. Sheppard
 
    Greater Columbus Rowing Association
E. Price
 
    Ro-Hio
B. Verdeyen
 
    Unaffiliated (USA)
K. Jones
 
33 Womens Open Ltwt 2000m
0
34 Mens Open 2000m
3
35 Mens Open Ltwt 2000m
1
36 Mixed Collegiate Relay 2000m
0
37 Womens Open Relay 2000m
5
    Greater Columbus Rowing Association
K. Tedesco/L. Dellinger/C. Koeneman/L. Price
 
    Greater Columbus Rowing Association
C. Whitehouse/L. Gunzelman/T. Filicko/M. xy
 
    Greater Columbus Rowing Association
j. plumley/b. hutchinson/J. Gilliom/d. martin
 
    Westerville Rowing Club
G. Klima/L. Lynskey/M. Heyes/G. Steele
 
    Greater Columbus Rowing Association
C. Evans/S. Stafford/L. Odronic/K. Sheppard
 
38 Mens Open Relay 2000m
7
    Donskov Strength and Conditioning
D. Anthony/D. Matt/C. Gagliano/H. Berthold
 
    Ohio State University Crew
M. Fisher/G. Fette/K. Gramila/B. Young
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Waterfield/S. Quinn/J. Smith/P. Sheppard
 
    Greater Columbus Rowing Association
E. Flecher/J. King/S. Lopez/T. Slater
 
    Westerville Rowing Club
E. Lane/T. Heft/K. Cook/J. Trybus/
 
    Westerville Rowing Club
Z. Thurston/A. Moran/N. Samson/S. Deegan/
 
    Upper Arlington Crew, Inc.
D. Reed/A. Martin/B. Skidmore/C. Hutchinson
 
39 Mixed Masters Relay (USRA time handicapped) 2000m
3
    Westerville Rowing Club
D. Kirwin/R. Kirwin/J. Klima/S. Moran
17.6 (48)
    Greater Columbus Rowing Association
H. Berthold/L. Odronic/E. Price/J. Waterfield
4.8 (38)
    Westerville Rowing Club
S. Clark/M. Rossi/M. Durbin/K. Mott
7.8 (41)
40 Mixed Open Relay 2000m
2
    Unaffiliated (USA)
C. Kovaleski/M. Verlage/C. Wee/N. Hemleben
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Cecil/L. Walker/B. Sparhawk/N. Anik
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change