8th Annual New England Junior & High School Regional Championship Regatta
- Oct 8, 2017
- head
- Lake Quinsigamond
- Worcester, MA (USA)
- Hosted By: Lake Quinsigamond Community Rowing, Shrewsbury High School Crew
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 8, 2017 | |||||
break | 7:15 AM | Coxswains Meeting | |||
1 | 8:20 AM | Mens Jr/HS 8x | 3 |
||
2 | 8:30 AM | MU154x+ | Mens Jr/HS U15 4x+ | 1 |
|
3 | 8:40 AM | Mens Jr/HS 4x | 7 |
||
3b | 8:40 AM | Mens Jr/HS 4x+ (HOCR) | 5 |
||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
W. Tingle/K. Yu/D. Fairchild/C. Clark/A. Zhu (Cox)
|
|
|||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
|
||||
Hollis Brookline Cavaliers Crew (A) |
B. Frothingham/K. Hallerman/B. Dudley/R. Farquhar/T. Lewis (Cox)
|
|
|||
Medford High School (A) |
J. Intoppa/J. Chiarenza/P. DiPlacido/J. D'Orazio/T. Lwanga (Cox)
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
J. Silver/A. Dolce/A. Lee/A. Novis/D. PEDRO (Cox)/
|
|
|||
4 | 8:45 AM | Womens Jr/HS 4x | 6 |
||
4b | 8:45 AM | Womens Jr/HS 4x+ (HOCR) | 0 |
||
5 | 8:55 AM | Mens Jr/HS 2x | 18 |
||
6 | 9:00 AM | Womens Jr/HS 2x | 20 |
||
Berkshire School (A) |
C. Kittredge/D. Thompson
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
Z. Flanzer/T. Tracey
|
|
|||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
|
||||
Eagle Hill School (A) |
|
||||
Great Bay Rowing (A) |
E. Guerrette/O. Pomeroy
|
|
|||
Lake Quinsigamond Community Rowing (A) |
J. Woodward/A. Comcowich
|
|
|||
Maine Coast Rowing Association (A) |
E. Swan/s. skinner
|
|
|||
Manchester Rowing Alliance (A) |
A. Dodge/J. Brockney
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. (A) |
S. Priebe/S. Beebe
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Paquette/A. Jewett
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
G. Nobile/H. Stevens
|
|
|||
Vermont Academy (A) |
D. Echanis/A. Hill
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (B) |
H. Minar/S. Defoe
|
|
|||
Great Bay Rowing (B) |
E. Rockwell/O. Sirles
|
|
|||
Lake Quinsigamond Community Rowing (B) |
D. Belger/A. Dewal
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
E. Dolan/A. DeShaw/
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
M. Sheahan/A. Lesnik
|
|
|||
Narragansett Boat Club (C) |
L. Handy/K. Healy/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (D) |
E. Vieten/M. Czech/
|
|
|||
7 | 9:10 AM | Mens Jr/HS 1x | 26 |
||
Berkshire School (A) |
C. Tuckerman
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
J. Walsh
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Abu Amara
|
|
|||
Dublin School Crew (A) |
E. Stanhope
|
|
|||
Lake Quinsigamond Community Rowing (A) |
L. Martin
|
|
|||
Maine Coast Rowing Association (A) |
Q. Solberg
|
|
|||
Manchester Rowing Alliance (A) |
W. Brunet
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
J. Greenberg/
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
C. Aboody
|
|
|||
Berkshire School (B) |
B. Davis
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (B) |
d. shlimak
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
C. Ackerman
|
|
|||
Coventry Lake Community Rowing Inc. (B) |
C. Dubiel/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
J. Stone/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
L. Swindell
|
|
|||
Narragansett Boat Club (C) |
M. Kiselev/
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (C) |
B. Moss
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (D) |
J. Hodge
|
|
|||
Narragansett Boat Club (D) |
J. Fay/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (E) |
J. Carey
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (F) |
N. Schwartz
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (G) |
D. Unobskey
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (H) |
S. Aarestad
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (I) |
N. Sharma
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (J) |
a. johnson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (K) |
m. gonzalez
|
|
|||
8 | 9:20 AM | Womens Jr/HS 1x | 11 |
||
9 | 9:30 AM | WU154x+ | Womens Jr/HS U15 4x+ | 2 |
|
10 | 9:45 AM | Womens Jr/HS 8x | 3 |
||
break | Break | ||||
11 | 10:00 AM | Mens Jr/HS 1st Novice 8+ | 27 |
||
12 | 10:10 AM | Mens Jr/HS 2nd/3rd Novice 8+ | 12 |
||
13 | 10:20 AM | Womens Jr/HS 1st Novice 8+ | 26 |
||
14 | 10:30 AM | Womens Jr/HS 2nd/3rd Novice 8+ | 10 |
||
15 | 10:40 AM | Mens Jr/HS 1st Novice 4+ | 19 |
||
16 | 10:50 AM | Womens Jr/HS 1st Novice 4+ | 13 |
||
break | Break to Change Distance (Start) | ||||
break | 12:00 PM | Novice & Sculling Awards (Pickup) | |||
17 | 12:15 PM | Womens Jr 1st Varsity 4+ | 12 |
||
18 | 12:15 PM | Womens HS 1st Varsity 4+ | 14 |
||
19 | 12:25 PM | Womens Jr 2nd Varsity 4+ | 7 |
||
20 | 12:25 PM | Womens HS 2nd Varsity 4+ | 5 |
||
21 | 12:35 PM | Womens Jr 3rd/4th Varsity 4+ | 5 |
||
22 | 12:35 PM | Womens HS 3rd/4th Varsity 4+ | 5 |
||
23 | 12:50 PM | Mens Jr 1st Varsity 4+ | 11 |
||
24 | 12:50 PM | Mens HS 1st Varsity 4+ | 15 |
||
25 | 1:00 PM | Mens Jr 2nd Varsity 4+ | 7 |
||
26 | 1:00 PM | Mens HS 2nd Varsity 4+ | 9 |
||
27 | 1:10 PM | Mens Jr 3rd/4th Varsity 4+ | 2 |
||
28 | 1:10 PM | Mens HS 3rd/4th Varsity 4+ | 5 |
||
29 | 1:25 PM | Womens Jr 1st Varsity 8+ | 10 |
||
Arlington Belmont Crew (A) |
K. Houston/J. Cha/L. Sama/S. Roberts/A. O'Brien/A. Assimakopoulos/N. McElhoe/L. Curtis/E. Steinitz (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
S. Maxwell/G. White/Z. Flanzer/A. Bull/F. Carrez/V. Bulpin/A. Pope/A. Kong/R. Shrives (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
East Bay Rowing, Inc (A) |
|
||||
East Lyme Rowing Association (A) |
|
||||
Narragansett Boat Club (A) |
E. Vieten/K. Healy/G. Ferrara/F. Eves/Z. Tadmoury/H. Glucksman/J. Freiman/C. Esposito/A. Brousseau (Cox)/
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
M. Eriksen/Z. Bunk Sizer/L. Kimball/R. Lussier/S. Harper/A. Albro-Fisher/A. Smiarowski/A. Weinbaum/S. Fahey (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
R. Cheney/T. Allen/G. Nobile/H. Stevens/R. Kuhn/J. Fuentes/m. vansteenbergen/T. LeMay/C. Mergy (Cox)
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
|
||||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
D. Michaels/A. Capone/S. Lienau/A. Horton/V. Carpenter/R. Becker/L. Kovalski/E. pinckney/O. Dumeer (Cox)
|
|
|||
30 | 1:25 PM | Womens HS 1st Varsity 8+ | 12 |
||
31 | 1:35 PM | Womens Jr 2nd Varsity 8+ | 5 |
||
32 | 1:35 PM | Womens HS 2nd Varsity 8+ | 9 |
||
33 | 1:45 PM | Womens Jr 3rd/4th Varsity 8+ | 5 |
||
34 | 1:45 PM | Womens HS 3rd/4th Varsity 8+ | 6 |
||
35 | 2:00 PM | Mens Jr 1st Varsity 8+ | 6 |
||
36 | 2:00 PM | Mens HS 1st Varsity 8+ | 14 |
||
37 | 2:10 PM | Mens Jr 2nd Varsity 8+ | 6 |
||
38 | 2:10 PM | Mens HS 2nd Varsity 8+ | 13 |
||
39 | 2:20 PM | Mens Jr 3rd/4th Varsity 8+ | 7 |
||
40 | 2:20 PM | Mens HS 3rd/4th Varsity 8+ | 14 |
||
break | 3:15 PM | TEAM TROPHIES AWARDED |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change