54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/N. Dynan/H. Friel/M. Scully/D. Noonan/J. Lancaster/K. Hurd/C. Graubard/S. Puddicombe (Cox)
 
    BMA Boat Club (A)
A. Thies/S. Dupcak/D. Kemper/J. Hathaway/J. Dickson/E. Mastrianni/S. VanderMeer/S. Edmunds/C. Bassler (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
E. Shanower/M. Laugen/E. McDowell/A. McBride/J. Spiro/S. Mathison/S. Keller/F. Smith/J. Gesch (Cox)
 
    College Club Seattle (A)
C. Scull/K. Stoddard/J. Huffman/B. Hills/M. Coffren-Barton/M. Yount/L. De Leuw/M. Anderson/T. Ultican (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
B. Seaton/J. Powers/M. Goodlett/K. Skanderup/D. Klein/S. Smith/K. Johnson/T. Vagen/I. Pearce (Cox)/
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/S. Copeland/K. Wojda/P. Shen/M. Westermeyer/M. Gamburd/L. Mand/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Crisler/T. Stevens/C. Keller/L. Moser/J. Rayl/T. Neider/N. Johnston/P. Mazzuca/A. Shotwell (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
C. Gruver/Z. Macomber/E. Lanske/S. Eden/A. Bogaard/N. Martinsen/L. Heffernan/S. DeWalt/L. Huggenvik (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. Farwell/M. LaForme/C. Simms/C. Strachan/M. Dunlop/L. Soucy-Fraser/V. Faccani-von Buren/G. Bin/J. Mckernan (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Kellogg/E. Goodman/M. Butler/P. Watson/G. Schiffman/M. Haronian/J. Hubbard/L. Curtis/L. Rinaldi (Cox)/
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
E. Butler/D. McClanahan/K. Saitelbach/M. Corboy/P. Lanphier/K. Hayley/J. Bowe/M. Troy/M. Rane (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
E. Hamann/C. Bower/H. Metcalf/K. Thorsness/J. Marshall/N. Storrs/C. Brown/P. Bailey/H. Hatton (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
S. Mahan/C. Han/D. Henry/R. Hyson/E. Kryder-Reid/A. Pugh/V. Lang/E. Wilder/R. Millman (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/D. Barnes/C. Hamilton/L. Hafner/L. Hoffman/T. Capozzola/L. Cianfarani/C. Holland/M. Hart (Cox)/
 
    1980 Rowing Club (A)
S. Hooten/A. Jonik/S. Hingley/N. Vespoli/E. Miles/J. Geer/E. Kent/C. Geer/K. Smith (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
T. VanderVeldt/T. Walhart/L. Weidner/K. Boyd/P. Scott/J. Panko/R. Lenczowski/J. Vanneman/A. Hubbell (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Brown/S. Kendall/A. James/L. Detlefsen/R. Sudduth/N. Streeter/N. Butterfield/K. Fowks/E. Driscoll (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
N. Blake/S. Linowski/L. Hannum/K. Elinevsky/L. glading-dilorenzo/M. Sanderson/W. Bernstein/G. DiFulvio/E. Kazimer (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
P. Kelling/E. O'Rourke/V. Sesler/S. Woods/c. derrico/J. Carmody/S. Sales/D. Orlando/J. Howard (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
B. Balenger/K. Juhlin/C. Pope/M. Chambers/J. Watson/N. Jarvis/M. Shepatin/B. Smith/S. Specht (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
P. Trimmer/S. Fichtner/R. Jackson/L. Gaines/K. Waters/H. Smith/C. Holdorf/J. Salwasser/S. O'Connor (Cox)/
 
    Sydney Harbour Stars (A)
G. O'Malley/J. Pollett/R. Ijpma/C. Macdonald/L. Nisbett/K. Liljeqvist/J. Pendleton/S. O'Malley/P. Titterton (Cox)/
 
    Commercial RC (A)
J. Kelly/A. Hoppner/L. Dwan/V. Leary/J. Cook/M. Fenn/L. Street/K. Parker/P. Dixon (Cox)
 
    Victoria City Rowing Club (A)
J. Walinga/J. Platt/s. corley/m. mcbean/k. worthington/c. miller/B. Taylor/K. Barnes/k. mcqueen (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Recovery on Water, Inc. (A)
T. Hoffmann/J. Neal/S. Donovan/J. Brown/L. McNally/K. Anderson/l. atterberry/N. Clark/M. Bernardo (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Katz/S. Berry-Gorelli/M. Woodrow/T. Scherpbier/K. Sheep/M. Morris/R. Cahill/L. Chisholm/J. Tachau (Cox)
 
    Putney Town Rowing Club (A)
C. Auty-Jacklin/C. Allen/M. Mortimer/S. Frehe/L. Parker/C. Hitchen/S. Pictor/H. Macpherson/I. Senthilnathan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. McKenna/C. Forrester/L. Van Orden-Rudberg/T. Diab/D. Simek/C. Martini/M. Mance/P. Robinson/A. Taus (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Janusz/J. Osterwisch/E. Psarouthakis/M. Perrett/J. Hutton/G. Lam/L. Thompson/K. Cook/E. Kurcz (Cox)
 
    Long Beach Rowing Association (B)
V. Miller/C. Phelps/K. Duggan/T. Bickford/T. Luther/A. Parsons/V. Wegener/J. Martin/T. Glidden (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Appelget/R. Johnston-Zimmer/C. Cohen/c. spicer/C. Baldino/T. Gruber McDonough/N. Gajewski/E. Tormey/L. Glogoff (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
H. McFie-Simone/A. Franklin/A. Lawrence/A. Hurwitz/G. Kaufman/I. Greenberg/F. Papandrew/N. Dormans/D. Culhane (Cox)
 
    Cotting Company (A)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
G. Malacrida/H. Frykman/R. Alexander/D. Birch/J. Pendleton/J. Snyder/A. Strobridge/M. PERROT/A. Chacon (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
K. Ray/V. Kehlenbeck/J. Udove/J. Demers/A. Gray/b. oneill/M. Dowd/P. Cotting Kitty/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Tribesmen (A)
A. Lockwood/A. Gormley/G. Carolan/R. Bell/M. Wells/B. Gregersen/C. Buchanan/S. Herron/K. Carolan (Cox)
 
    Downing College Boat Club (A)
C. Winter/K. Panter/E. Nelson/M. Hood/E. Bostock/S. Hubbard/H. Arnold/K. Bowman/K. Woolterton (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Safranek/R. Atkinson/S. Beshlian/L. Illingworth/A. Dalrymple/A. Phillips/M. Maxwell/A. Wells/M. Rutherford (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/K. Malcolm/C. McHugh/C. Battani/L. Thoron/Y. Taskor/W. Dietrich/C. Stockly/K. Anderson (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Sullivan/P. Sims/A. Maloney/B. Hay/S. O'Toole/S. Davis/R. Russo/K. Acciari/K. Barnett (Cox)/
 
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
    Unaffiliated (USA)
H. McAdam
 
    ARION
M. Landuyt
 
    Tiberias Rowing Club
A. Mussa
 
    Keble College Boat Club
M. O'Leary
 
    Minnesota Boat Club
P. Ragland
 
    Riverside Boat Club
J. Hanna
 
    Penn A.C. Rowing Association
S. Del Vecchio
 
    Narragansett Boat Club
A. Tresansky
 
    Chocolate Lab Boat Club
M. Akita
 
    Instituto Politecnico Nacional
K. Rasmussen Mendez/
 
    Community Rowing, Inc.
N. Losurdo
 
    Victoria City Rowing Club
a. Watson
 
    University of Rhode Island Rowing Club
J. Mannion
 
    North Star Rowing Club
A. Todd/
 
    Community Rowing, Inc.
M. Bension
 
    Unaffiliated (USA)
W. Anderson
 
    Texas Rowing Center
 
    Belmont Hill School
R. Parejo
 
    Old Collegians Boat Club
S. Toland
 
    Hanlan Boat Club
 
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
    Potomac Boat Club
W. Meeker
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Tideway Scullers School
S. Anderson
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
C. Bowen
 
    Weld Scullers
W. Rafey
 
    Florida Institute of Technology
J. Moore
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla
 
    Texas Rowing Center
K. Kimber/
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Hallenbeck
 
    Nassau Rowing Club
W. Stanhope
 
    Riverside Boat Club
G. Calloway
 
    Narragansett Boat Club
J. krupnick/
 
    Riverside Boat Club
C. Brooks/
 
    Community Rowing, Inc.
A. Sayles
 
    Tideway Scullers School
N. O'Reilly
 
    Wyandotte Boat Club
A. Pappas
 
    Union Boat Club
C. Fish
 
    Seattle Rowing Center
P. Buchanan/
 
    612endurance Racing
G. Torvik/
 
    Burnaby Lake Rowing Club
P. Whitmore/
 
    Potomac Boat Club
W. Massimini
 
    Maritime Rowing Club
R. Tucker
 
    Cambridge Boat Club
M. Wilson
 
    University of Colorado Alumn
R. Sammartno
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal
 
    Victoria City Rowing Club
S. Macdonald/
 
    Amoskeag Rowing Club
D. Forget
 
    Green Mountain Rowing Club
S. Abbott/
 
    Union Boat Club
B. Wettach
 
    Potomac Boat Club
P. Sheppard/
 
    Potomac Boat Club
J. Herron
 
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change