USRowing Youth National Championships
- Jun 6, 2024 To Jun 9, 2024
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- USRowing Owned
- 853
Entries
- 224
Clubs
- Registration Closed
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, June 6, 2024 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 30 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 27 |
|||
3 | Mens Youth 2- | 25 |
|||
4 | Womens Youth 2- | 24 |
|||
5 | Mens Youth 2x | 24 |
|||
6 | Womens Youth 2x | 24 |
|||
7 | Mens Youth 4+ | 29 |
|||
8 | Womens Youth 4+ | 27 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
K. Huse/O. Huse/M. Swick/L. Lindblom/C. Eacker (Cox)/
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Blair Academy Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Brooks School Crew (A) |
K. Clark/L. DuBarry/S. Marks/C. Casey/C. St. John (Cox)/
|
|
|||
Capital Crew (A) |
|
||||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Inglemoor High School (A) |
|
||||
Lakeside School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Middlesex School (A) |
S. Rogers/C. Davis-Jeffers/A. Green/C. Ripsteen/M. Nuki (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Port Rowing (A) |
|
||||
Row New York - Manhattan (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
P. Gonor/A. Moe/G. Steinmeier/A. King/L. Rumel (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Space Coast Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
The Bolles School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
9 | Mens Youth 2V 4x | 25 |
|||
10 | Womens Youth 2V 4x | 19 |
|||
11 | Mens Youth 4x | 30 |
|||
12 | Womens Youth 4x | 31 |
|||
13 | Mens Youth 4- | 30 |
|||
14 | Womens Youth 4- | 25 |
|||
Atomic Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
City Island Rowing (A) |
E. Bregman/C. Weppler/M. Caiola/B. Renzulli/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Row New Jersey (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
The Winsor School (A) |
A. Renthal/T. Manda/B. Noury-Ello/Y. Choi/
|
|
|||
TriStar Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Vero Beach Rowing, Inc (A) |
S. Sturgell/L. Carter/Z. Diniz/L. Elliott/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
S. Batista/J. Stjernfeldt/L. Kazlas/N. Serov/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
|
||||
RowAmerica Rye (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
15 | Mens Youth 2V 8+ | 26 |
|||
16 | Womens Youth 2V 8+ | 26 |
|||
17 | Mens Youth 8+ | 30 |
|||
18 | Womens Youth 8+ | 31 |
|||
19 | Open Gender Youth 2x | 4 |
|||
20 | Mens U15 4x+ | 15 |
|||
21 | Womens U15 4x+ | 9 |
|||
22 | Mens U16 4x+ | 25 |
|||
23 | Womens U16 4x+ | 21 |
|||
24 | Mens U16 8+ | 17 |
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
E. Ho/A. Dajani/H. Etten/N. Zettelmeyer/R. McSpedon/F. Stolar/F. Babb/M. Zhao/A. Smith (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Row New Jersey (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Space Coast Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
25 | Womens U16 8+ | 16 |
|||
26 | Mens U17 1x | 27 |
|||
Brophy College Preparatory Crew |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Brunswick School Boat Club |
G. Kapp/
|
|
|||
Burton Beach Rowing Club |
|
||||
Channel Islands Rowing Club |
I. Moos/
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc |
J. Andros/
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club |
P. Collins/
|
|
|||
Greenwich Country Day School |
A. Simko/
|
|
|||
Lake Phalen Rowing |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Lake Phalen Rowing |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
|
||||
Long Lake Rowing Crew |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association |
C. Penny/
|
|
|||
Newport Rowing Club |
H. Davis/
|
|
|||
North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center |
S. Isaacson/
|
|
|||
Orlando City Boat Club |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pacific Rowing Club |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
G. Kokas/
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
C. Mackie/
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
South Orlando Rowing Association |
|
||||
The Port Jefferson Rowing Club |
H. MacDonald/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
G. Matlock/
|
|
|||
27 | Womens U17 1x | 25 |
|||
28 | Mens U17 2x | 23 |
|||
29 | Womens U17 2x | 25 |
|||
30 | Mens U17 4+ | 24 |
|||
Atomic Rowing (A) |
D. Rodabaugh/T. Hodge/H. Shanafield/G. Christian/M. Frazier (Cox)/
|
|
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
L. Smith/G. Johnston/L. Browning/D. Boyce/A. Layman (Cox)/
|
|
|||
Boston Latin School Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Brookline High School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Lakeside School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oyster Bay Community Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Port Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
TBC Racing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Team Tampa Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
TriStar Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
31 | Womens U17 4+ | 27 |
|||
32 | Mens U17 4x | 23 |
|||
33 | Womens U17 4x | 28 |
|||
34 | Mens U17 8+ | 26 |
|||
35 | Womens U17 8+ | 25 |
|||
36 | Mens Youth PR1 1x | 0 |
|||
37 | Womens Youth PR1 1x | 0 |
|||
38 | Mens Youth PR2 1x | 1 |
|||
39 | Womens Youth PR2 1x | 1 |
|||
40 | Mixed Youth PR2 2x | 0 |
|||
41 | Mixed Youth PR3 2x | 1 |
|||
42 | Mixed Youth Inclusive PR3 4+ | 1 |
|||
43 | Mens Youth Inclusive 2x | 4 |
|||
44 | Womens Youth Inclusive 2x | 2 |
|||
45 | Mixed Youth Inclusive 2x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change