USRowing Youth National Championships
- Jun 6, 2024 To Jun 9, 2024
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- USRowing Owned
- 853
Entries
- 224
Clubs
- Registration Closed
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, June 6, 2024 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 30 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 27 |
|||
Brighton Rowing Club, Inc. |
M. Torres-Panzer/
|
|
|||
California Yacht Club |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Cleveland Foundry Juniors |
|
||||
Episcopal School of Dallas |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Harpeth Hall Crew |
G. Williams/
|
|
|||
JFW Rowing |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club |
E. Gusick/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew |
|
||||
Miami International RowHouse |
E. Alfi/
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Navesink River Rowing |
A. Mazurczyk/
|
|
|||
Newport Rowing Club |
G. Moore/
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
S. Breimer/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Pioneer Valley Riverfront Club |
E. Plosky/
|
|
|||
Putney School |
S. Bell/
|
|
|||
Rogue Rowing |
A. REQUEJO/
|
|
|||
Seattle Scullers |
S. Thompson/
|
|
|||
Star Rowing Center LLC |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
The Academy of the Holy Names Rowing Club, Inc. |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
R. McGeary/
|
|
|||
Triangle Rowing Club |
A. Hahl/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
H. McMahan/
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club |
L. Ormseth/
|
|
|||
Waterford Crew |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
S. Foad/
|
|
|||
3 | Mens Youth 2- | 25 |
|||
4 | Womens Youth 2- | 24 |
|||
5 | Mens Youth 2x | 24 |
|||
California Yacht Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
CRI- Row Boston (A) |
C. Grabiel Butler/J. Lanfer/
|
|
|||
Eastside Preparatory School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
S. Feezor/T. Power/
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
M. Wyszkowski Allain/J. Lesniak/
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Northview High School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
|
||||
Steel City Rowing Club (A) |
A. Caruso/H. McComb/
|
|
|||
The Port Jefferson Rowing Club (A) |
A. Simoni/A. Smith/
|
|
|||
Waterford Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
|
||||
Cambridge Boat Club (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (B) |
|
||||
6 | Womens Youth 2x | 24 |
|||
7 | Mens Youth 4+ | 29 |
|||
8 | Womens Youth 4+ | 27 |
|||
9 | Mens Youth 2V 4x | 25 |
|||
10 | Womens Youth 2V 4x | 19 |
|||
11 | Mens Youth 4x | 30 |
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
E. Kent/B. Supino/I. Marfatia/S. Beleshi/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
J. Diamonti/G. Caron/E. Berg/B. Fernald/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
J. Foltz/R. Miller/C. Boldt/K. Coddens/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
D. Lasso/L. Shetler/K. Brown/A. Roberts/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
L. Andrews/M. Weimann/J. Berg/L. Freshwater/
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
|
||||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Team Tampa Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
TriStar Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
West Olympia Rowing Club (A) |
R. Greenaway/E. Sandberg/R. Glatthaar/N. Gjertsen/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
|
||||
12 | Womens Youth 4x | 31 |
|||
13 | Mens Youth 4- | 30 |
|||
14 | Womens Youth 4- | 25 |
|||
15 | Mens Youth 2V 8+ | 26 |
|||
16 | Womens Youth 2V 8+ | 26 |
|||
17 | Mens Youth 8+ | 30 |
|||
18 | Womens Youth 8+ | 31 |
|||
19 | Open Gender Youth 2x | 4 |
|||
20 | Mens U15 4x+ | 15 |
|||
21 | Womens U15 4x+ | 9 |
|||
22 | Mens U16 4x+ | 25 |
|||
23 | Womens U16 4x+ | 21 |
|||
24 | Mens U16 8+ | 17 |
|||
25 | Womens U16 8+ | 16 |
|||
26 | Mens U17 1x | 27 |
|||
27 | Womens U17 1x | 25 |
|||
28 | Mens U17 2x | 23 |
|||
29 | Womens U17 2x | 25 |
|||
30 | Mens U17 4+ | 24 |
|||
31 | Womens U17 4+ | 27 |
|||
32 | Mens U17 4x | 23 |
|||
33 | Womens U17 4x | 28 |
|||
34 | Mens U17 8+ | 26 |
|||
35 | Womens U17 8+ | 25 |
|||
36 | Mens Youth PR1 1x | 0 |
|||
37 | Womens Youth PR1 1x | 0 |
|||
38 | Mens Youth PR2 1x | 1 |
|||
39 | Womens Youth PR2 1x | 1 |
|||
40 | Mixed Youth PR2 2x | 0 |
|||
41 | Mixed Youth PR3 2x | 1 |
|||
42 | Mixed Youth Inclusive PR3 4+ | 1 |
|||
43 | Mens Youth Inclusive 2x | 4 |
|||
44 | Womens Youth Inclusive 2x | 2 |
|||
45 | Mixed Youth Inclusive 2x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change