USRowing Youth National Championships
- Jun 6, 2024 To Jun 9, 2024
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- USRowing Owned
- 853
Entries
- 224
Clubs
- Registration Closed
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, June 6, 2024 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 30 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 27 |
|||
3 | Mens Youth 2- | 25 |
|||
4 | Womens Youth 2- | 24 |
|||
5 | Mens Youth 2x | 24 |
|||
6 | Womens Youth 2x | 24 |
|||
7 | Mens Youth 4+ | 29 |
|||
8 | Womens Youth 4+ | 27 |
|||
9 | Mens Youth 2V 4x | 25 |
|||
10 | Womens Youth 2V 4x | 19 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
K. Garvey/E. LeQuire/S. Ting/L. LeQuire/
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
|
||||
The Hockaday School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
11 | Mens Youth 4x | 30 |
|||
12 | Womens Youth 4x | 31 |
|||
Atomic Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Cleveland Foundry Juniors (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
M. Burt/C. Calabrese/A. Hinton/E. Daniel/
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
|
||||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Northville Rowing Club (A) |
A. Phillips/M. Gibbons/M. Lauster/M. Grobben/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
S. Breimer/S. Ritchie/I. Lue/E. Cuoco/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
C. Goforth/S. Hubka/M. Odegaard/J. Marti/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
A. Holm/M. Kietselaer/J. Washnieski/A. Bartucz/
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
|
||||
South Jersey Rowing Club (A) |
E. Jenkins/A. Worton/S. Steele/E. Coffman/
|
|
|||
Space Coast Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Utah Crew (A) |
E. Hilker/N. Stehlik/R. Khor-Brogan/E. Maughan/
|
|
|||
13 | Mens Youth 4- | 30 |
|||
14 | Womens Youth 4- | 25 |
|||
15 | Mens Youth 2V 8+ | 26 |
|||
16 | Womens Youth 2V 8+ | 26 |
|||
17 | Mens Youth 8+ | 30 |
|||
18 | Womens Youth 8+ | 31 |
|||
19 | Open Gender Youth 2x | 4 |
|||
20 | Mens U15 4x+ | 15 |
|||
21 | Womens U15 4x+ | 9 |
|||
22 | Mens U16 4x+ | 25 |
|||
23 | Womens U16 4x+ | 21 |
|||
24 | Mens U16 8+ | 17 |
|||
25 | Womens U16 8+ | 16 |
|||
26 | Mens U17 1x | 27 |
|||
27 | Womens U17 1x | 25 |
|||
28 | Mens U17 2x | 23 |
|||
29 | Womens U17 2x | 25 |
|||
30 | Mens U17 4+ | 24 |
|||
31 | Womens U17 4+ | 27 |
|||
32 | Mens U17 4x | 23 |
|||
33 | Womens U17 4x | 28 |
|||
Brookline High School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Elizabeth City Rowing Club (A) |
E. Mayer/E. Brown/E. McFadden/K. Rodgers/
|
|
|||
Eugene Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
M. Rasmussen/O. Ru/M. DeFord/L. Campbell/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Quoma/A. Meier/C. Murphy/L. Belulkar/
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
|
||||
South Jersey Rowing Club (A) |
Z. Kocher/G. Ayscue/K. Kouser/C. Robinson/
|
|
|||
Team Tampa Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
TriStar Rowing (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
G. Ranney/R. Ely/Y. Hu/E. Odegard/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Trudden/R. Kiwala/E. Vaughan/B. Walston/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
I. Yarbrough/I. Sels/Z. Satterfield/K. Fitzpatrick/
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
Line-up available on 6/6/24
more info
|
|
|||
34 | Mens U17 8+ | 26 |
|||
35 | Womens U17 8+ | 25 |
|||
36 | Mens Youth PR1 1x | 0 |
|||
37 | Womens Youth PR1 1x | 0 |
|||
38 | Mens Youth PR2 1x | 1 |
|||
39 | Womens Youth PR2 1x | 1 |
|||
40 | Mixed Youth PR2 2x | 0 |
|||
41 | Mixed Youth PR3 2x | 1 |
|||
42 | Mixed Youth Inclusive PR3 4+ | 1 |
|||
43 | Mens Youth Inclusive 2x | 4 |
|||
44 | Womens Youth Inclusive 2x | 2 |
|||
45 | Mixed Youth Inclusive 2x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change