USRowing Northwest Masters Regional Championships
- Jun 21, 2024 To Jun 23, 2024
- sprint
- Dexter Lake
- Lowell, OR (USA)
- Hosted By: USRowing
- USRowing Owned
- 682
Entries
- 38
Clubs
- Registration Closed
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 21, 2024 | |||||
1 | Mixed PR 2 2x | 0 |
|||
2 | Womens F 4x | 13 |
|||
3 | Mens AA-B Novice 1x | 3 |
|||
4 | Mixed PR3 4+ | 0 |
|||
5 | Mixed PR3 2x | 0 |
|||
6 | Mens E-F Ltwt 1x | 1 |
|||
7 | Mixed F+ 4+ | 6 |
|||
8 | Mixed C 4x | 10 |
|||
9 | Womens A+ Ltwt 2- | 1 |
|||
10 | Mens F 2x | 9 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
L. Cock/D. Lund
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
m. kimble/P. Daggett
|
|
|||
Composite: Maple Bay, Gorge Narrows (A) |
T. Britton-Foster/P. Hardy
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
|
||||
Vancouver Rowing Club (A) |
J. Metras/M. Uhlenbruck
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
F. Miller/S. Waldron/
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
|
|||
Ancient Mariners Rowing Club (B) |
J. Laband/R. Mangel
|
|
|||
11 | Mens AA+ Ltwt 2x | 2 |
|||
12 | Womens C+ Novice 1x | 6 |
|||
13 | Mens B 1x | 2 |
|||
14 | Mixed D 4x | 5 |
|||
15 | Womens B 2- | 5 |
|||
16 | Mens A+ Novice 4+ | 2 |
|||
17 | Womens C-D Ltwt 1x | 3 |
|||
18 | Womens E 4x | 11 |
|||
19 | Womens H+ 4x | 1 |
|||
20 | Mens A+ Ltwt 2- | 0 |
|||
21 | Womens A+ Novice 4+ | 7 |
|||
22 | Mens E 4+ | 4 |
|||
23 | Mixed AA-B 4x | 8 |
|||
24 | Mens G-H Ltwt 1x | 4 |
|||
25 | Mens C+ Novice 1x | 4 |
|||
26 | Mens AA-A 2x | 4 |
|||
27 | Womens F+ 4+ | 10 |
|||
28 | Mens C 2x | 7 |
|||
29 | Mens E 1x | 12 |
|||
30 | Mens A+ Ltwt 4x | 0 |
|||
31 | Mixed B 4+ | 4 |
|||
32 | Mens D 4x | 0 |
|||
33 | Womens D 4+ | 12 |
|||
34 | Mens C-D 2- | 5 |
|||
35 | Womens B 1x | 7 |
|||
36 | Womens C Ltwt 2x | 0 |
|||
37 | Mixed AA-A 8+ | 4 |
|||
38 | Womens D+ Ltwt 8+ | 1 |
|||
39 | Womens G 4x | 9 |
|||
Composite: Maple Bay, Gorge Narrows (A) |
C. Dibert/R. Rutledge/O. Luinenburg/K. Britton-Foster
|
28.9 (65)
|
|||
Montlake Rowing Club (A) |
32.0 (67)
|
||||
Pocock Rowing Club (A) |
S. Foster/S. Beshlian/S. Read/H. Powell/
|
32.0 (67)
|
|||
River City Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
28.9 (65)
|
|||
Composite: Rocky Mountain, Olympia Area, S.A.C. (A) |
P. Pinkerton/K. Pauly/C. Flowers/K. Reith
|
30.4 (66)
|
|||
Composite: Rocky Mountain, Long Beach, S.A.C. (A) |
28.9 (65)
|
||||
Rogue Rowing (A) |
C. Byers/J. Hirsch/A. Segura/A. Martinez
|
23.1 (61)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
28.9 (65)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
28.9 (65)
|
|||
40 | Mens H+ 1x | 8 |
|||
Green Lake Crew |
P. MCVICKER
|
46.2 (70)
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association |
P. Daggett
|
46.2 (70)
|
|||
Maple Bay Rowing Club |
M. Bates/
|
60.0 (76)
|
|||
Mill Town Rowing |
W. Jaquette
|
75.6 (82)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
D. Bryant
|
48.4 (71)
|
|||
Tempe Town Lake Rowing |
P. Wagstaff
|
55.2 (74)
|
|||
Vancouver Rowing Club |
L. Crowley
|
50.6 (72)
|
|||
Willamette Rowing Club |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
55.2 (74)
|
|||
41 | Mixed E 4+ | 5 |
|||
Saturday, June 22, 2024 | |||||
42 | Mens G+ 4x | 4 |
|||
43 | Mens I-K Ltwt 1x | 0 |
|||
44 | Womens AA-A 2x | 7 |
|||
45 | Mens PR1 1x | 0 |
|||
46 | Womens PR1 1x | 0 |
|||
47 | Mens E 4x | 3 |
|||
48 | Womens E 2- | 7 |
|||
49 | Mens C 4+ | 4 |
|||
50 | Womens C 4x | 9 |
|||
51 | Womens AA-A Novice 1x | 3 |
|||
52 | Womens B Novice 1x | 5 |
|||
53 | Mixed F 2x | 10 |
|||
54 | Womens D Ltwt 2x | 1 |
|||
55 | Mens F 4x | 3 |
|||
56 | Mens B 2x | 6 |
|||
57 | Womens AA-A 8+ | 1 |
|||
58 | Mens D 8+ | 3 |
|||
59 | Womens D 2x | 12 |
|||
60 | Womens AA+ Ltwt 4+ | 0 |
|||
61 | Mixed AA 2x | 3 |
|||
62 | Womens B 4+ | 9 |
|||
63 | Mens G 1x | 3 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
J. Christiansen
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
P. Crowell
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
T. Britton-Foster/
|
|
|||
64 | Mens E+ 2- | 5 |
|||
65 | Womens AA-B Ltwt 1x | 3 |
|||
66 | Womens E 1x | 7 |
|||
67 | Open Gender 2x | 0 |
|||
68 | Mixed B 8+ | 6 |
|||
69 | Mens C 1x | 7 |
|||
70 | Mixed G+ 2x | 7 |
|||
Composite: Ancient Mariners, Montlake Rowing (A) |
R. Atkinson/J. Knudson
|
47.7 (74)
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
E. Carlson/P. Daggett
|
34.6 (67)
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
T. Britton-Foster/K. Britton-Foster/
|
31.2 (65)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
R. Peterson/K. Reith
|
43.7 (72)
|
|||
Pocock Rowing Club (A) |
K. Beshlian/S. Beshlian/
|
32.8 (66)
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (B) |
J. Mc Inerney/S. Traphagen
|
38.1 (69)
|
|||
Maple Bay Rowing Club (B) |
R. Rutledge/M. Bates
|
51.9 (76)
|
|||
71 | Mens AA-A 4+ | 1 |
|||
72 | Mens F 1x | 3 |
|||
73 | Womens C 2- | 6 |
|||
74 | Mens AA+ Ltwt 4+ | 0 |
|||
75 | Womens E Ltwt 2x | 3 |
|||
76 | Womens AA-A 4x | 2 |
|||
77 | Womens F+ 2- | 4 |
|||
78 | Womens D+ Ltwt 4x | 4 |
|||
79 | Mixed D 8+ | 3 |
|||
80 | Mixed C 8+ | 6 |
|||
81 | Womens F 1x | 6 |
|||
Maple Bay Rowing Club |
O. Luinenburg/
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club |
K. Britton-Foster/
|
|
|||
Marin Rowing Association |
L. McCarty/
|
|
|||
Pocock Rowing Club |
S. Beshlian/
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital |
C. Flowers
|
|
|||
Station L Rowing Club |
|
||||
82 | Womens G+ 1x | 5 |
|||
Maple Bay Rowing Club |
R. Rutledge/
|
60.0 (76)
|
|||
Oregon Association of Rowers |
A. Wopat
|
48.4 (71)
|
|||
Pocock Rowing Club |
S. Read/
|
40.0 (67)
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital |
P. Pinkerton
|
52.9 (73)
|
|||
Station L Rowing Club |
81.2 (84)
|
||||
83 | Mens D 2x | 4 |
|||
84 | Mens H+ 2x | 8 |
|||
85 | Womens D 8+ | 8 |
|||
86 | Mens AA-B 8+ | 1 |
|||
87 | Womens F+ Ltwt 2x | 5 |
|||
88 | Womens B 2x | 10 |
|||
89 | Mixed C 4+ | 2 |
|||
90 | Womens E 4+ | 8 |
|||
91 | Mens AA-B 2- | 4 |
|||
92 | Womens C 1x | 3 |
|||
93 | Mixed E 2x | 10 |
|||
94 | Mens A 1x | 3 |
|||
95 | Womens AA-A 2- | 3 |
|||
96 | Mens D 4+ | 2 |
|||
97 | Womens D 4x | 6 |
|||
98 | Mixed B 2x | 8 |
|||
99 | Mixed AA-A 4+ | 1 |
|||
100 | Womens C 8+ | 11 |
|||
101 | Mens PR2 1x | 0 |
|||
102 | Womens PR2 1x | 0 |
|||
103 | Womens E Ltwt 1x | 1 |
|||
104 | Mixed E+ 8+ | 8 |
|||
Sunday, June 23, 2024 | |||||
105 | Womens F+ 8+ | 5 |
|||
106 | Womens B 8+ | 2 |
|||
107 | Womens H+Ltwt 1x | 2 |
|||
108 | Mens G 2x | 7 |
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
m. kimble/P. Daggett
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
P. Crowell/J. Skene
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
T. Britton-Foster/M. Bates/
|
|
|||
Mill Town Rowing (A) |
W. Jaquette/R. Wallace
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
A. Pittman/L. Sherr
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
T. Patterson/R. Yaw
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (B) |
P. Kouba/R. Good
|
|
|||
109 | Womens F 2x | 10 |
|||
110 | Mens E 8+ | 3 |
|||
111 | Womens A-C Ltwt 2x | 2 |
|||
112 | Womens E 2x | 13 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
|
||||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
L. Weise/E. Carlson
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
|
||||
Composite: Maple Bay, Gorge Narrows (A) |
C. Dibert/O. Luinenburg
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
J. Panko/K. Boyd/
|
|
|||
Mill Town Rowing (A) |
T. Hausmann/T. Stemler
|
|
|||
Montlake Rowing Club (A) |
|
||||
Pocock Rowing Club (A) |
R. Hoch/S. Spaulding/
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
C. Jung/S. Campau
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (B) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
|
|||
Pocock Rowing Club (B) |
L. Retelny/L. Oswald
|
|
|||
113 | Mixed D 4+ | 5 |
|||
114 | Mixed A 2x | 6 |
|||
115 | Mens B-C 4x | 7 |
|||
116 | Womens C 4+ | 11 |
|||
117 | Mixed G+ 4x | 3 |
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
C. Dadd/J. Mc Inerney/S. Traphagen/L. Dillon
|
35.3 (69)
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
C. Rimberg/J. Skene/L. Chicoine/P. Crowell
|
28.9 (65)
|
|||
Composite: Maple Bay, Gorge Narrows (A) |
P. Hardy/R. Rutledge/K. Britton-Foster/M. Bates
|
37.0 (70)
|
|||
118 | Mixed D 2x | 8 |
|||
119 | Mixed C 2x | 12 |
|||
120 | Mens F+ 8+ | 4 |
|||
121 | Womens AA-A 1x | 2 |
|||
122 | Mens AA 1x | 3 |
|||
123 | Womens A+ Novice 8+ | 5 |
|||
124 | Mens A+ Novice 8+ | 1 |
|||
125 | Mens D 1x | 0 |
|||
126 | Womens G+ 2x | 15 |
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
E. Carlson/K. Sack
|
32.8 (66)
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
S. Traphagen/L. Dillon
|
47.7 (74)
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
R. Rutledge/K. Britton-Foster/
|
39.9 (70)
|
|||
Montlake Rowing Club (A) |
31.2 (65)
|
||||
Montlake Rowing Club (A) |
36.3 (68)
|
||||
Composite: Olympia Area, S.A.C. (A) |
K. Reith/P. Pinkerton
|
39.9 (70)
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
A. Wopat/M. McCauley
|
38.1 (69)
|
|||
Pocock Rowing Club (A) |
31.2 (65)
|
||||
Pocock Rowing Club (A) |
S. Foster/H. Powell/
|
36.3 (68)
|
|||
River City Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
38.1 (69)
|
|||
Rogue Rowing (A) |
C. Byers/A. Martinez
|
47.7 (74)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
D. Evans/P. Marsh
|
39.9 (70)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Rayl/K. Winter
|
31.2 (65)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
43.7 (72)
|
||||
Oregon Association of Rowers (B) |
l. shepard/A. Walker
|
43.7 (72)
|
|||
127 | Womens D 2- | 3 |
|||
128 | Mens B 4+ | 4 |
|||
129 | Mens F 4+ | 2 |
|||
130 | Womens F-G Ltwt 1x | 1 |
|||
131 | Womens B 4x | 9 |
|||
132 | Mens E 2x | 5 |
|||
133 | Womens E 8+ | 10 |
|||
134 | Womens A-C Ltwt 8+ | 0 |
|||
135 | Mens C 8+ | 3 |
|||
136 | Mens A+ Ltwt 8+ | 0 |
|||
137 | Mixed E 4x | 6 |
|||
138 | Womens AA-A 4+ | 4 |
|||
139 | Womens C 2x | 13 |
|||
140 | Womens A-C Ltwt 4x | 0 |
|||
141 | Womens D 1x | 4 |
|||
142 | Mens AA-D Ltwt 1x | 4 |
|||
143 | Mens AA-A 4x | 4 |
|||
144 | Mens G+ 4+ | 6 |
|||
145 | Mixed F 4x | 6 |
|||
Composite: Ancient Mariners, Pocock Rowing Club (A) |
H. Powell/S. Foster/L. Cock/T. Leslie/
|
21.8 (60)
|
|||
Composite: Maple Bay, Gorge Narrows (A) |
T. Britton-Foster/O. Luinenburg/C. Dibert/P. Hardy
|
24.5 (62)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Aylsworth/S. Cameron/P. Dodd/P. Colvin
|
21.8 (60)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
23.1 (61)
|
||||
Willamette Rowing Club (A) |
Line-up available on 6/21/24
more info
|
21.8 (60)
|
|||
Pocock Rowing Club (B) |
K. Beshlian/S. Beshlian/M. Meuleman/R. Hoch/
|
23.1 (61)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change