Pumpkinhead - Head of the Colorado
- Oct 29, 2023
- head
- Colorado River
- Austin, TX (USA)
- Hosted By: Austin Rowing Club
- USRowing Sanctioned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 29, 2023 | |||||
1 | 8:15 AM | MxM8+ | Mixed Masters 8+ | 6 |
|
Austin Rowing Club (A) |
S. Factor/J. Ollmann/S. Brew/B. Cockrill/A. Hnatow/A. Pearce/E. Gentry/S. Davidson/S. Mintz (Cox)
|
23.1 (44)
|
|||
Composite: Ft. Worth, Texas Christian (A) |
J. Goodrich/M. Freeman/A. Lau/K. Warren/C. Ramsey/J. Fernandez/S. Barnes/A. Vu/L. Matte (Cox)
|
2.0 (32)
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
A. Hartung/K. Jones/P. Anderson/N. Griffin/K. Mahan/J. Soll/M. Caraher/T. Foy/V. Perez III (Cox)
|
42.3 (50)
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
J. Yu/S. Evans/M. Timbs/S. Gogineni/D. Bardon/J. Sunnygard/L. Farmer/B. Gibson/C. Brickner (Cox)
|
23.1 (44)
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
T. Calliham/K. Sharp/J. Graham/J. Bartlett/D. Luebbert/H. Hudson/T. Lichtenstein/T. Shetron/S. Arden (Cox)
|
58.3 (54)
|
|||
Austin Rowing Club (F) |
P. Bloom/L. McNeil/K. Jackson/T. Elrod/C. Kittila/C. KRAMER/A. Popp/L. Austin/S. Mintz (Cox)
|
9.7 (38)
|
|||
2 | 8:25 AM | MM1x | Mens Masters 1x | 29 |
|
Austin Rowing Club (A) |
D. Schnepp
|
19.6 (41)
|
|||
Fort Worth Rowing Club (A) |
P. McDonough
|
90.0 (57)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
P. Collins
|
44.1 (48)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
R. Hearn
|
48.4 (49)
|
|||
OKC Riversport (A) |
W. Massimini
|
2.5 (32)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
T. Howell
|
84.1 (56)
|
|||
Texas Christian University Crew (A) |
J. Mejia
|
0.0 (21)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
T. Hite
|
0.0 (26)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
W. DuBois
|
0.0 (20)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Winston
|
0.0 (23)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Brown
|
3.6 (33)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Gates
|
136.9 (64)
|
|||
Tulane University Rowing Association (A) |
J. Huppi
|
4.9 (34)
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
T. Carr
|
90.0 (57)
|
|||
Wichita Rowing Association (A) |
M. Larvie
|
0.0 (25)
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
M. Weickert/
|
0.9 (30)
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
D. Chan/
|
0.0 (27)
|
|||
Fort Worth Rowing Club (B) |
C. Archer
|
52.9 (50)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (B) |
D. DeSnyder
|
48.4 (49)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
C. Dixon
|
78.4 (55)
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Bolton
|
67.6 (53)
|
|||
Wichita Rowing Association (B) |
E. Gonders
|
0.1 (28)
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
J. Sanz-Robinson
|
6.4 (35)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (C) |
L. Machado
|
22.5 (42)
|
|||
Austin Rowing Club (D) |
W. Mayo/
|
10.0 (37)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (D) |
J. Muschenheim
|
144.4 (65)
|
|||
Austin Rowing Club (E) |
W. McRae
|
168.1 (68)
|
|||
Austin Rowing Club (F) |
M. ALLEY/
|
168.1 (68)
|
|||
Texas Rowing Center (F) |
D. Jackson
|
8.1 (36)
|
|||
3 | 8:35 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 12 |
|
Austin Rowing Club (A) |
L. Murphy
|
25.6 (43)
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
C. Petticrew
|
129.6 (63)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
K. Kline
|
6.4 (35)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
J. Evans
|
16.9 (40)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
L. Kuehster
|
0.1 (28)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
C. Rizzo
|
4.9 (34)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Pendleton
|
36.1 (46)
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
J. Spreen
|
12.1 (38)
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Morse
|
62.5 (52)
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
M. Ream
|
57.6 (51)
|
|||
Texas Rowing Center (E) |
B. Vu
|
14.4 (39)
|
|||
Texas Rowing Center (G) |
A. Caldas
|
72.9 (54)
|
|||
4 | 8:45 AM | Mens Jr Novice 4x | 10 |
||
5 | 8:55 AM | Womens Jr Novice 4x | 6 |
||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Dallas Rowing Club (A) |
L. Sells/K. Miller/S. Santellana/N. Flores/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
C. Butts/C. McKenna/K. Winslow/P. Yartym
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
E. Godin/R. Reinhardt/A. Szynal/C. Krathaus
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Schibi/I. Rivas/B. Benke/E. Ruebush
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
B. Peterson/P. Camarillo/G. Vice/A. Reichenberg
|
|
|||
6 | 9:05 AM | MC8+ | Mens Collegiate 8+ | 4 |
|
7 | 9:15 AM | WC8+ | Womens Collegiate 8+ | 4 |
|
8 | 9:25 AM | MJr2x | Mens Jr 2x | 23 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
CLUB DE REMO SANTIAGO NL (A) |
J. González/L. Nava Munguia
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
K. McElhinney/C. McClymont
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
W. Edwards/A. Brock-Utne/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Lovitt/C. Frederiksen
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
M. Hearn/P. Collins
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
R. Szarzynski/J. Rosales
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
S. Gonzales/D. Zavala
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
S. Crum/C. Veal
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
P. McKenna/J. Kirk
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
E. Bebak/N. Langkamp
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
L. Casanova/E. Barbosa
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
D. Shaheen/A. Manrique
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
E. Yi/C. Han
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
F. May/H. Mankey
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
C. Spence/B. Osterstock
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
B. Elton/H. Vesper
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (B) |
M. Freeman/P. Ghafar
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (C) |
W. Curtis/J. Maddox
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (C) |
H. Lance/N. Wilson
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
J. Cone/P. Gentile
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
C. Rhodes/C. Vardell
|
|
|||
Texas Rowing Center (E) |
J. Jones/A. Mayekar
|
|
|||
9 | 9:35 AM | WJr4+ | Womens Jr 4+ | 20 |
|
Austin Rowing Club (A) |
A. Bliven/K. McBride/K. Milner/M. Brew/A. Belov (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Glover/J. James/B. Blackwell/J. Veal/A. Duggan (Cox)
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
J. Bohn/A. Andrews/A. Santacruz/S. Powell/A. Nair (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Maycotte/J. Ream/J. Barnard/A. Williams/S. Morse (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
C. Martin/C. Lober/C. Mahaney/K. Jarrett-Dean/A. Nunez (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Rosenthal/A. Holmes/C. Bowden/C. Bohannon/M. Harlow (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
L. Segrest/I. Ueber/M. Meehan/O. Branch/K. Metteauer (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
G. bednarz/U. Mata Ponce/P. Dunnington/A. Jaboin/G. Hardy (Cox)
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
L. Harrell/K. Havens/A. Bennett/R. Adams/J. Ramírez (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
A. Schneeman/M. Stromberger/L. Buerger/v. Stillman/M. Gothard (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
K. Casey/E. Strommen/E. Bright/G. Moore/Z. Chenault (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
R. Grant/M. Wright/K. Crum/C. Roueche/A. Gonzales (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
A. Moyer/E. Donahue/L. Jones/B. Castaneda/E. Moseley (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
J. Poage/A. Rodriguez/V. Strama/I. Burghart/L. Lester (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (C) |
Z. Leffel/N. Longhorn/L. Aljumaily/M. Mikes/N. Curran (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
S. Bohn/R. Hissey/E. Brotman/L. Pearson/A. Nanda (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (C) |
L. Ezell/S. Moyse/V. Gay/S. Bailey/E. Pampel (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (D) |
L. Ervin/E. Lilly/C. Cowden/A. FREEDMAN/T. McIlvain (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (D) |
L. Longhorn/A. Toll/L. Webster/K. Harrington/D. Nations (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (E) |
A. Dyer/A. Elton/C. Marcacci/M. Clark/M. Harding (Cox)
|
|
|||
10 | 9:45 AM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 2 |
|
Austin Rowing Club (A) |
T. Elrod/C. KRAMER/P. Bloom/J. Hatch/C. Graham/y. tazi/H. Aslam/G. Roeling/P. Guerrero (Cox)
|
2.0 (32)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
W. Ward/R. Hallock/D. Garcia/N. Griffin/N. Ivanecky/E. Peh/S. Rajendran/J. Nicot/S. Chang (Cox)
|
15.7 (41)
|
|||
11 | 9:55 AM | WM8+ | Womens Masters 8+ | 5 |
|
Austin Rowing Club (A) |
0.3 (29)
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
N. De Santis/A. Marcinkus/R. Brown/D. Anders/K. Wilson/I. Hawley/V. Scheer/M. Urbanic/S. Morse (Cox)
|
3.9 (34)
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
C. Reeves/A. Myers/S. Hundley/M. FRIST/R. Trousdale/S. Levinson/A. McClish/J. Lord/V. Perez III (Cox)
|
25.9 (45)
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. Wassenaar/T. Erlinger Carls/E. Breston/R. McCord/S. Doerre/E. Liedeker/G. Lee/L. Thomas/S. Rappold (Cox)
|
87.1 (60)
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
J. Hopkins/L. McGee/H. Boisseau/G. Thompson/H. Rodriguez/K. Weinberg/R. Chavez-Riley/J. Hyde/L. Kuehster (Cox)
|
72.0 (57)
|
|||
12 | 10:05 AM | MJr4x | Mens Jr 4x | 9 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Episcopal School of Dallas (A) |
B. Massoud/C. Inglis/B. Guerriero/S. Stuelpe
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
A. Deora/A. Iwanaka/F. Lofstad/D. Yang
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
L. Barnes/H. Godin/K. Zolotarev/M. Gomez Medrano
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
I. McGowan/E. Kraus/K. Mostafavipour/L. Lee
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
C. Collins/J. GRIFFIN/A. Lohle/E. Yang
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (B) |
M. Jordan/J. Tholking/A. Dunbar/R. Panchbhaya
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
W. Marvin/J. Holoubek/J. Savage/F. Ellis
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
H. Haselwood/M. Rincon/Z. Boykin/T. Helmbrecht
|
|
|||
13 | 10:15 AM | WJr1x | Womens Jr 1x | 18 |
|
14 | 10:25 AM | MC4+ | Mens Collegiate 4+ | 8 |
|
15 | 10:35 AM | MJrNov2x | Mens Jr Novice 2x | 16 |
|
16 | 10:45 AM | Womens Jr Novice 4x+ | 1 |
||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
17 | 10:55 AM | WM4x | Womens Masters 4x | 7 |
|
Austin Rowing Club (A) |
20.5 (43)
|
||||
Dallas Rowing Club (A) |
T. Searles/A. Dorheim/J. Riggins/C. Petticrew
|
103.7 (63)
|
|||
Texas Christian University Crew (A) |
J. Goodrich/L. Skrnich/S. Woodring/A. Vu
|
0.0 (26)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Schmidt/J. Reilly/L. Cassidy/T. Woodhart
|
11.5 (39)
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. Baker/N. Younts/D. Fuller Knight/R. Berman
|
20.5 (43)
|
|||
Dallas Rowing Club (C) |
J. Mills/A. Shcherbakova/M. Juarez/J. Freeman
|
42.3 (50)
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
D. Lafferty/M. Robinson/S. Morse/T. Falkenthal
|
50.0 (52)
|
|||
18 | 11:05 AM | MxM2x | Mixed Masters 2x | 7 |
|
Dallas Rowing Club (A) |
W. Bonewell/E. Franco
|
0.0 (25)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Borchelt/J. Pendleton
|
25.0 (44)
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
B. Parkerson/A. Robidou
|
5.5 (35)
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
M. Joseph/B. Deschenes
|
138.2 (67)
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
C. Graham/C. Kittila
|
0.0 (23)
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
G. Roeling/A. Schaefer
|
0.0 (24)
|
|||
Austin Rowing Club (D) |
R. Edwards/K. Jackson
|
41.8 (49)
|
|||
19 | 11:15 AM | MJr8+ | Mens Jr 8+ | 13 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
R. Szarzynski/K. Pack/S. Gonzales/J. Rosales/M. Firley/D. Zavala/J. Davis/B. Gonzales/A. Wilkes (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
E. Pendley/S. Mossman/S. Crum/B. Elton/C. Veal/H. Vesper/M. Cano/B. Cassel/N. Curran (Cox)
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
L. Barnes/K. Zolotarev/H. Godin/E. Bebak/N. Langkamp/G. McCoy/L. Casanova/M. Gomez Medrano/A. Rodricks (Cox)/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
E. Yang/C. Collins/J. GRIFFIN/F. Ellis/J. Holoubek/J. Savage/T. Helmbrecht/A. Lohle/A. Nevarez (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
L. McCavit/E. Mallinson/D. Yildirim/L. Cooper/J. Fenlaw/H. Cortez/L. D'Orso/W. Seifert/C. Moore (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
|
||||
OKC Riversport (B) |
C. Burnham/J. Blackwell/W. Corbin/J. Norwood/E. Olivares/C. Dorris/D. Hylton/J. Nichols/D. Nations (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
W. Marvin/M. Rincon/H. Haselwood/C. Mounce/F. May/F. Grantham/H. Mankey/S. Gurd/S. Cunningham (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
P. Reynolds/A. Moyer/K. McLaughlin/R. Nijhawan/L. Tristan/J. Huerta/K. Love-Jones/W. Stanley/A. Pamurthy (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
C. Rhodes/B. Ronk/Z. Boykin/J. Farley/O. Bednar/R. Hill/J. Cone/P. Gentile/A. Morgan (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (C) |
A. Delgado/O. LaFleur/B. Lewis/R. Dumas/J. Berend/H. LaFleur/Z. Turner/T. Buckland/G. Witherel (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
J. Jones/C. Vardell/C. Peters/E. Smith/M. Holliday/A. Rappaport/N. Ayala/G. Norman/A. Nanda (Cox)
|
|
|||
20 | 11:25 AM | A4x | Adaptive 4x | 0 |
|
21 | 11:30 AM | A2x | Adaptive 2x | 0 |
|
22 | 11:35 AM | MxA2x | Mixed Adaptive 2x | 0 |
|
23 | 11:40 AM | A1x | Adaptive 1x | 0 |
|
24 | 1:00 PM | WM4+ | Womens Masters 4+ | 2 |
|
Austin Rowing Club (A) |
0.0 (27)
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
N. Younts/J. Baker/L. Kuehster/R. Berman/I. Hawley (Cox)
|
14.6 (40)
|
|||
25 | 1:10 PM | WJr4x | Womens Jr 4x | 9 |
|
Austin Rowing Club (A) |
C. Jacobs/A. Poage/m. tolle/A. Faulk
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
C. Greenberg/M. McCracken/E. Greer/F. Watson
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
M. Creighton/M. Chein/L. Girata/A. Bowen
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Muncherjee/L. Shiver/I. Irarragorri/M. Bustamante Dacasa/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Barbier/M. Griebel/F. Phillips/J. Stillman
|
|
|||
Wichita Rowing Association (A) |
S. Torres/M. Nave/B. Whitaker Brown/E. Milligan
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
A. Flores/A. Kim/M. Maher/V. Mishra
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
K. Min/L. Gardner/N. Frackowiak/T. Singh
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
O. Stokes/G. Pierce/C. Moise/N. Kinzy
|
|
|||
26 | 1:20 PM | MJrNov4+ | Mens Jr Novice 4+ | 12 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
CLUB DE REMO SANTIAGO NL (A) |
A. Martinez/S. Garza Herrera/G. De la torre/A. Segovia/J. Esparza (Cox)
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
B. Meza/L. Egner/N. Shah/R. Walker/D. Broome (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
C. Burnham/J. Blackwell/W. Corbin/C. Dorris/D. Nations (Cox)
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
B. Ezem Weir/E. Rodriguez/F. Lofstad/A. Chowdary/H. Samay (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
A. Manduca Mago/S. Kolter/B. Palmer/D. Howell/S. Cunningham (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
A. Downum/N. Hraibi/P. Madden/Z. Seidel/C. Miller (Cox)
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (B) |
F. Garcia/B. Smith/R. Estes/C. Dailey/G. Gutierrez (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
E. Olivares/J. Nichols/D. Hylton/P. Schifferdecker/M. Harding (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Mueller/R. Haney/O. Tarleton/H. Mu/G. PRUETT (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
D. Duarte/B. Olden/M. Cook/C. Taylor/K. Sayyid (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (C) |
S. Garcia-Toledo/C. Bruggeman/N. Mendez/A. Rorke/F. Presson-Hayter (Cox)
|
|
|||
27 | 1:30 PM | WJrNov2x | Womens Jr Novice 2x | 10 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Dallas Rowing Club (A) |
K. Miller/S. Santellana/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
R. Wang/J. Holmes
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
A. Polivka/C. Lotrean
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
M. Bodnar/C. Sudhivarakom
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
E. Godin/A. Szynal
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
P. Camarillo/A. Reichenberg
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
L. Sells/N. Flores/
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Howard/A. Morgan
|
|
|||
28 | 1:40 PM | MCNov8+ | Mens Collegiate Novice 8+ | 7 |
|
29 | 1:50 PM | WCNov4+ | Womens Collegiate Novice 4+ | 11 |
|
30 | 2:00 PM | MM4x | Mens Masters 4x | 6 |
|
Austin Rowing Club (A) |
0.1 (28)
|
||||
Greater Houston Rowing Club (A) |
C. Miles/G. Jones/C. Chronowski/L. Quinton
|
2.9 (33)
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Tower/T. Apel/W. Crawford/J. Sanders
|
134.5 (68)
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
T. Heitbrink/R. Kelvin/L. Machado/C. Dixon
|
28.9 (46)
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
C. Lovejoy/W. Petroll/J. Clardy/M. Joseph
|
76.9 (58)
|
|||
Fort Worth Rowing Club (B) |
M. Sturhan/J. Blanco Armendariz/C. Ramsey/S. Phillips
|
28.9 (46)
|
|||
31 | 2:10 PM | MxM4+ | Mixed Masters 4+ | 3 |
|
Austin Rowing Club (A) |
M. Herrera/J. Hogan/S. Wassell/P. Majchrzak/S. Bell (Cox)
|
14.6 (40)
|
|||
Composite: Ft. Worth, Texas Christian (A) |
M. Freeman/A. Singh/K. Warren/S. Woodring/L. Matte (Cox)
|
0.1 (28)
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
J. Ivey/J. Hamerslough/G. Reyes/L. Kilgard/S. Watson (Cox)/
|
0.0 (20)
|
|||
32 | 2:20 PM | MJr4+ | Mens Jr 4+ | 14 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
A. Hernandez/E. Kephart/L. Spoor/X. Garcia/T. Cooper (Cox)
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
C. Hiatt/B. Gonzales/G. Gerik/K. Pack/W. Bowman (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
E. Pendley/S. Mossman/S. Crum/B. Elton/N. Curran (Cox)
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
J. Kirk/A. Deora/A. Iwanaka/D. Yang/J. Ramírez (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Rincon/C. Mounce/F. Grantham/S. Gurd/A. Nevarez (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
L. McCavit/E. Mallinson/D. Yildirim/J. Fenlaw/C. Moore (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
|
||||
OKC Riversport (B) |
C. Veal/B. Cassel/M. Cano/J. Norwood/G. Hardy (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
A. Mayekar/N. Potoplyak/M. Holliday/N. Ayala/S. Cunningham (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
H. Cortez/R. Nijhawan/L. D'Orso/W. Seifert/G. Witherel (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
C. Peters/A. Rappaport/C. Holoubek/G. Norman/A. Morgan (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (C) |
P. Reynolds/L. Cooper/K. McLaughlin/J. Huerta/A. Pamurthy (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (D) |
A. Delgado/B. Lewis/L. Tristan/J. Berend/C. Miller (Cox)
|
|
|||
33 | 2:30 PM | WJr2x | Womens Jr 2x | 8 |
|
Austin Rowing Club (A) |
S. Conzelmann/M. Abdine
|
|
|||
CLUB DE REMO SANTIAGO NL (A) |
R. Flores/G. Segovia Eguiluz
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
M. McCracken/E. Greer
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Reddy/J. Carlile/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Glover/J. Veal
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
K. Winslow/R. Adams
|
|
|||
Wichita Rowing Association (A) |
M. Nave/B. Whitaker Brown
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
J. James/B. Blackwell
|
|
|||
34 | 2:40 PM | Mens Jr Novice 4x+ | 2 |
||
35 | 2:50 PM | WJrNov8+ | Womens Jr Novice 8+ | 6 |
|
Austin Rowing Club (A) |
B. Guy/A. Liebig/G. Lessin/E. Isaacs/E. King/H. Munyon/K. Ramaiah/J. Herman/B. Lester (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
I. Rivas/E. Ruebush/S. Schibi/E. Brotman/B. Benke/J. Barnard/A. Chia/S. Howard/G. Vice (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
e. alderink/D. Morris/A. Garner/J. Wallingford/A. Wedeberg/A. Schmitz/M. Schout/L. Biedermann/C. Tilden (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
V. Gay/K. Reed/A. Machado/C. Fenlaw/N. Ferguson/M. Hansen/C. Madsen/K. VanDenBerg/E. Pampel (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. Mullan/A. Endresen/v. Stillman/H. Haselwood/J. Stillman/A. Campbell/G. Winegar/K. Collins/M. West (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
T. Mitra/C. Kita/S. Veliz/T. Adams/C. Amaya/F. Franklin/K. Moyse/M. Kristof/M. Reidy (Cox)
|
|
|||
36 | 3:00 PM | WC4+ | Womens Collegiate 4+ | 7 |
|
37 | 3:10 PM | MM2x | Mens Masters 2x | 13 |
|
Austin Rowing Club (A) |
A. Bell/P. Scripko
|
77.8 (57)
|
|||
Composite: Ft. Worth, White Rock Rowing (A) |
P. McDonough/T. Carr
|
77.8 (57)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
R. Hearn/P. Collins
|
38.1 (48)
|
|||
OKC Riversport (A) |
T. Apel/J. Sanders
|
118.3 (64)
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Tower/W. Crawford
|
175.0 (72)
|
|||
Texas Christian University Crew (A) |
W. Carroll/S. Stone
|
0.0 (20)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
G. Dal Pra/R. Racz
|
3.1 (33)
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
G. Roeling/y. tazi
|
0.0 (27)
|
|||
Fort Worth Rowing Club (B) |
M. Sturhan/S. Phillips
|
72.7 (56)
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
W. DuBois/T. Hite
|
0.0 (23)
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
T. Elrod/M. Weickert
|
4.2 (34)
|
|||
Fort Worth Rowing Club (C) |
M. Herrera/S. Freire
|
5.5 (35)
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
S. Bolton/E. Cornet
|
63.0 (54)
|
|||
38 | 3:20 PM | MxM4x | Mixed Masters 4x | 6 |
|
Austin Rowing Club (A) |
T. Holland/W. McRae/L. Duncan/A. Hamilton
|
87.1 (60)
|
|||
Composite: Ft. Worth, Texas Christian (A) |
A. Lau/J. Fernandez/M. Boatner/S. Barnes
|
2.0 (32)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
G. Jones/A. Bernal-Tent/E. Rugutt/H. Zhu
|
0.0 (25)
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
F. Elkins/G. McKinney/C. Lovejoy/G. Lippas
|
15.7 (41)
|
|||
Greater Houston Rowing Club (B) |
L. Quinton/H. Ona/P. Qian/C. Miles
|
1.3 (31)
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
J. Clardy/L. Frost/C. Grussendorf/W. Petroll
|
81.9 (59)
|
|||
39 | 3:30 PM | MCNov4+ | Mens Collegiate Novice 4+ | 10 |
|
40 | 3:40 PM | WCNov8+ | Womens Collegiate Novice 8+ | 8 |
|
41 | 3:50 PM | MJr1x | Mens Jr 1x | 27 |
|
Austin Rowing Club (A) |
N. Campanell
|
|
|||
CLUB DE REMO SANTIAGO NL (A) |
P. Leal Febre
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
K. McElhinney
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Brock-Utne/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Inglis
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
P. Collins
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
C. Berg
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
M. Hearn
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
P. McKenna
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
D. Shaheen
|
|
|||
Wichita Rowing Association (A) |
Z. Mounts
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (B) |
C. McClymont
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
B. Guerriero
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
J. Kirk
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
K. Thatcher
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (C) |
B. Massoud
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (C) |
A. Iwanaka
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (C) |
A. Manrique
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (D) |
S. Stuelpe
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (D) |
J. Ramírez
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (D) |
E. Barbosa
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (E) |
J. Lovitt
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (F) |
B. Osterstock
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (G) |
C. Frederiksen
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (H) |
W. Curtis
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (I) |
B. Appleton
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (J) |
J. Maddox
|
|
|||
42 | 4:00 PM | MJrNov8+ | Mens Jr Novice 8+ | 8 |
|
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
A. Roy/O. Kubalak/N. Fahrenbruch/L. Egner/B. Smith/A. Garza/K. Mathys/D. Broome/G. Gutierrez (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
C. Burnham/J. Blackwell/W. Corbin/C. Dorris/E. Olivares/J. Nichols/D. Hylton/P. Schifferdecker/D. Nations (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
A. Manduca Mago/S. Kolter/R. Haney/D. Howell/B. Palmer/W. Levine/E. Cardenas/C. Bonney/S. Cunningham (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
H. LaFleur/T. Buckland/K. Love-Jones/A. Moyer/A. Downum/Z. Seidel/P. Madden/Z. Turner/F. Presson-Hayter (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
|
||||
Texas Rowing Center (B) |
A. Vidal/C. Zhang/O. Tarleton/H. Mu/S. Smith/J. Holoubek/C. Kime/J. Farley/G. PRUETT (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
D. Duarte/B. Olden/M. Cook/C. Bruggeman/N. Hraibi/C. Taylor/S. Garcia-Toledo/N. Mendez/A. Rorke (Cox)
|
|
|||
43 | 4:10 PM | WJrNov4+ | Womens Jr Novice 4+ | 9 |
|
Austin Rowing Club (A) |
B. Guy/A. Liebig/O. Pena/E. Isaacs/B. Lester (Cox)
|
|
|||
CLUB DE REMO SANTIAGO NL (A) |
A. Hinojosa/M. Perez/R. Segovia/F. Esparza/J. Esparza (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
A. Dyer/A. Elton/C. Marcacci/M. Clark/M. Harding (Cox)
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
C. Sudhivarakom/M. Bodnar/A. bennett/C. Butts/A. Deora (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
e. alderink/A. Schmitz/E. Hiatt/M. Schout/A. Gonzales (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
T. Mitra/K. VanDenBerg/K. Moyse/C. Madsen/E. Moseley (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
A. Wedeberg/D. Morris/A. Garner/J. Wallingford/A. Yaeger-Hernandez (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
C. Amaya/S. Veliz/C. Bakos/F. Franklin/M. Reidy (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (D) |
C. Kita/M. Kristof/A. Mirchandani/L. Longoria/P. Gorman (Cox)
|
|
|||
45 | 4:30 PM | MM4+ | Mens Masters 4+ | 0 |
|
46 | 4:40 PM | WJr8+ | Womens Jr 8+ | 14 |
|
Austin Rowing Club (A) |
A. Bliven/K. McBride/K. Milner/O. Branch/M. Meehan/M. Brew/L. Segrest/I. Ueber/A. Belov (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Glover/J. James/B. Blackwell/J. Veal/G. bednarz/U. Mata Ponce/P. Dunnington/A. Jaboin/A. Duggan (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
Z. Leffel/N. Longhorn/L. Aljumaily/M. Mikes/L. Longhorn/A. Toll/L. Webster/K. Harrington/G. Hardy (Cox)
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
J. Bohn/P. Yartym/A. Andrews/S. Powell/C. McKenna/A. Santacruz/L. Harrell/K. Havens/A. Nair (Cox)
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Muncherjee/I. Irarragorri/F. Andrade/L. Shiver/A. Fruehwirth/C. Krathaus/R. Reinhardt/M. Bustamante Dacasa/A. Rodricks (Cox)/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Barbier/M. Griebel/M. Maycotte/J. Ream/F. Phillips/J. Barnard/L. Gardner/A. Williams/S. Morse (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
C. Martin/C. Lober/C. Mahaney/K. Jarrett-Dean/K. Crum/E. Bright/K. Casey/R. Grant/A. Nunez (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Rosenthal/A. Holmes/C. Bowden/C. Bohannon/A. Moyer/E. Donahue/A. Machado/K. Adams/M. Harlow (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
J. Poage/I. Burghart/L. Ervin/E. Lilly/V. Strama/A. Rodriguez/C. Cowden/A. FREEDMAN/K. Metteauer (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
K. Min/N. Frackowiak/S. Bohn/N. Kinzy/A. Schneeman/M. Stromberger/v. Stillman/L. Buerger/M. Maycotte (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
E. Strommen/M. Wright/C. Roueche/G. Moore/K. Troendle/G. Reichenstein/C. Gomar/A. Yaeger-Hernandez/C. Tilden (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
S. Moyse/L. Ezell/V. Gay/C. Fenlaw/N. Ferguson/K. Reed/S. Bailey/M. Hansen/E. Pampel (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
M. Abdine/S. Conzelmann/C. Jacobs/K. Lynch/A. Poage/A. Faulk/C. Dodge/m. tolle/T. Abu Ghosh (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
J. Stillman/A. Flores/R. Hissey/V. Mishra/A. Kim/E. Brotman/T. Singh/M. Maher/T. Jammula (Cox)
|
|
|||
47 | 4:50 PM | Open Gender Masters 2x | 0 |
||
44 | 4:20 PM | WM2x | Womens Masters 2x | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change