Diamond State Masters
- Jul 27, 2003
- sprint
- Noxontown Pond
- Middletown, DE (USA)
- Hosted By: Wilmington Rowing Center (WRC)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, July 27, 2003 | |||||
1 | 8:30 AM | Mens A-J 1x (Light) | 18 |
||
2 | 8:48 AM | Mens A-J 2- | 13 |
||
3 | 9:06 AM | Womens A-J 1x (Light) | 15 |
||
4 | 9:24 AM | Mens A 1x | 12 |
||
5 | 9:36 AM | Womens C-J 8+ | 22 |
||
6 | 9:54 AM | Mens C-J 4x | 10 |
||
7 | 10:06 AM | Womens A 4+ | 12 |
||
8 | 10:24 AM | Mens B 1x | 11 |
||
9 | 10:42 AM | Mens C-J 8+ | 14 |
||
10 | 11:00 AM | Womens C-J 4x | 12 |
||
11 | 11:12 AM | Womens A 1x | 12 |
||
12 | 11:18 AM | Mens B 4+ | 10 |
||
13 | 11:30 AM | Womens B 4+ | 16 |
||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
M. Gandy/S. Buyaskas/A. Mccullars/J. Manlove/J. Jordan (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
S. Dunham/K. Werth/K. OConnell/L. Rose/G. Abell (Cox)
|
|
|||
Carolina Masters Rowing (A) |
J. Kirklin/A. Drake/J. Caye/J. Yopp/K. Abode (Cox)
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (A) |
D. Davis/K. Maisel/E. Auchincloss/C. Saunders/A. Germain (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
S. Arnold/L. Hamilton/M. Esway/J. Karnes/H. Smith (Cox)
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
T. Glover/J. Brush/M. Riley/A. Daniels/M. Paquette (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Hodock/F. Gaertner/T. Kalb/W. Woods/A. Baldwin (Cox)
|
|
|||
Thompson Boat Center (A) |
T. Durand/D. Haney/R. Haddad/G. Higgins/D. Theimann (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Yanowitz/J. Markl/T. Ridenour/S. Lawrence/J. Bullens (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
J. Golinkoff/M. Jackson/M. Wendt/D. Baldwin/F. Mulherin (Cox)
|
|
|||
Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (B) |
K. Gonyea/M. Major/N. Faigen/H. Wentz/S. Oconnor (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
E. Bybee/B. Muenzen/B. Faurout/O. Zubarev/M. Flaherty Gramm (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
M. Peters/R. Campbell/D. Pillarelli/N. Lennon/M. Higgins (Cox)
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
T. Murphy/K. Watts/K. Goyer/S. Frayne/S. OConnor (Cox)
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
J. Hopkins/K. Duncan/D. Hernandez/M. Nelson/E. Perry (Cox)
|
|
|||
Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A) |
J. Bright/R. Taylor/A. Sandberg/C. Baker/A. Harrigan (Cox)
|
|
|||
14 | 11:42 AM | Mens C-E 1x | 28 |
||
15 | 12:12 PM | Mens A 4+ | 8 |
||
16 | 12:24 PM | Womens B 1x | 8 |
||
17 | 12:36 PM | Mixed C-J 8+ | 14 |
||
18 | 12:54 PM | Mixed A-B 2x | 6 |
||
19 | 2:06 PM | Mixed A-B 4x | 1 |
||
20 | 2:12 PM | Mixed C-J 2x | 22 |
||
21 | 2:30 PM | Mens A-B 8+ | 12 |
||
22 | 2:42 PM | Womens A-B 4x | 2 |
||
23 | 2:54 PM | Womens C-J 1x | 17 |
||
24 | 3:06 PM | Mens F-J 1x | 14 |
||
25 | 3:18 PM | Womens A-B 8+ | 14 |
||
26 | 3:36 PM | Mens A-B 2x | 7 |
||
27 | 3:48 PM | Womens C-J 2x | 11 |
||
28 | 4:06 PM | Mens C-J 4+ | 25 |
||
29 | 4:24 PM | Womens A-B 2x | 12 |
||
30 | 4:36 PM | Mens A-B 4x | 2 |
||
31 | 4:42 PM | Mens C-J 2x | 19 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
A. Washburn/R. Singewald
|
13.5 (52)
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
N. Holland/D. Spencer
|
14.6 (53)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
D. Huse/P. Goodbody
|
16.9 (55)
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (A) |
K. Mochizuki/G. Sheehan
|
25.0 (61)
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
J. Fogarty/J. Sweitzer
|
20.8 (58)
|
|||
New York Athletic Club (A) |
E. Tiedge/C. Windeknecht
|
5.5 (43)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
J. Jordan/V. Petrecca
|
23.5 (60)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
B. Saltzer/C. Ryan
|
8.6 (47)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
R. Lesnau/T. OHara
|
6.2 (44)
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (B) |
T. McGlinn/D. Conard
|
29.6 (64)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
P. Green/B. Berti
|
45.7 (73)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
O. Mayer/D. Webber Plank
|
7.8 (46)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
M. Holcomb/H. Roberts
|
15.7 (54)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (C) |
J. Flynn/D. Metzger
|
3.1 (39)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (C) |
R. Slocum/A. Hall
|
14.6 (53)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (D) |
M. Wind/M. Bassick
|
25.0 (61)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (D) |
L. Stearn/P. Falk
|
15.7 (54)
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
J. Kelly/F. Krupp
|
10.5 (49)
|
|||
Maritime Rowing Club (C) |
B. Stadel/Y. Vengerovskiy
|
15.7 (54)
|
|||
32 | 4:54 PM | Womens C-J 4+ | 23 |
||
33 | 5:18 PM | Mixed A-B 8+ | 9 |
||
34 | 5:36 PM | Mixed C-J 4x | 7 |
||
35 | 5:42 PM | Womens A-J 2x (Light) | 7 |
||
36 | 5:48 PM | Mens A-J 2x (Light) | 2 |
||
37 | 5:54 PM | Womens A-J 2- | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change