USRowing Southeast Regional Championships

  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Results

Event Description Stage/Notes
Results
  Saturday June 24     2017 Southeast Regional Championship Regatta              
EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6      
H 1 (3)       Hagan Jannik Ragland Kolb Sutton      
M Mast 1X 7:00a     Belmont Augusta Nashville Jax'vlle L Lanier      
F Heat 1 Time   04:42.0 04:34.6 04:50.1 04:45.3 05:20.5      
3 to final   Place   2 1 4 3 5      
                       
H 2 (3)       Moulton D'Italia Robinson Sullivan        
M Mast 1X 7:10a     Virginia BC Unaff Rocket City Nashville        
F Heat2 Time   04:42.7 04:29.3 04:11.4 04:47.5        
3 to Final   Place   3 2 1 4        
                       
F 2-1 8:10a     Atlanta P-tree Comp Columbia          
W Mast 4+       McGuire Barnett Kline          
A-B   Raw Time   04:24.8 04:16.0 04:44.3          
    HCP   00:01.2 00:02.0 00:00.0          
    Adj. Time   04:23.6 04:14.0 04:44.3          
    Place   2 1 3          
                       
F 2-2       Asheville Atlanta Nashville Jax'ville Nashville      
W Mast 4+ 8:20a     Sydney Carver Denney SanchezSalazar Foster      
C   Time   04:22.6 04:33.3 04:53.0 04:29.9 04:54.1      
    Place   1 3 4 2 5      
                       
F 2-3 8:30a   Atlanta Jax'ville Atomic Sarasota Cr Rocket City Asheville      
W Mast 4+     Passarello Ira Wagner Yeagers Jones Kennedy      
D-G   Raw Time 04:34.4 05:32.5 04:56.0 04:40.9 04:39.5 04:49.4      
    HCP 00:19.8 00:03.2 00:00.0 00:10.7 00:12.1 00:02.1      
    Adj. Time 04:14.6 05:29.3 04:56.0 04:30.2 04:27.4 04:47.3      
    Place 1 6 5 3 2 4      
                       
F 3-1 8:40a     Ward Beckenhauser            
M Mast 1X       Augusta Columbia            
A-B   Raw Time   04:56.9 04:51.4            
    HCP   00:00.0 00:00.4            
    Adj. Time   04:56.9 04:51.0            
    Place   2 1            
                       
F 3-2 8:50a       Gradek Brown Penchev        
M Mast 1X         Peachtree S & M Asheville        
C   Time     04:25.2 04:09.3 04:15.9        
    Place     3 1 2        
                       
F 3-3 9:00a     Kuttelwascher Elkazzaz DeKoekkoek Oppliger Jones      
M Mast 1X       Nashville Columbia Atlanta Asheville Unaff.      
D-E   Time   03:59.5 04:59.3 04:09.3 04:24.2 04:32.1      
    Place   1 5 2 3 4      
                       
F 3-4 9:10a     Dombrowski Greene Burgener Borgersen        
M Mast 1X       Unaff. Atlanta Atlanta Beaufort        
G-H   Raw Time   04:31.1 04:42.4 04:23.8 04:51.1        
    HCP   00:01.9 00:00.0 00:03.9 00:19.1        
    Adj. Time   04:29.2 04:42.4 04:19.9 04:32.0        
    Place   2 4 1 3        
                       
F 3-5 9:30a   Kolb D'Italia Jannik Robinson Hagan Moulton      
M Mast 1X     Jax'vlle Unaff Augusta Rocket City Belmont Virginia BC      
F   Time 04:36.4 04:31.8 04:39.1 04:15.2 04:50.7 04:55.6      
From Heats   Place 3 2 4 1 5 6      
                       
F-4 9:40a     Sperrazza Thoman Tremblay          
M Nov. 1X        Nashville Columbia Peachtree          
    Time   04:48.9 05:22.3 04:55.3          
    Place   1 3 2          
                       
F-5 9:50a     Stile Wolfe Stryker  Davis White      
W Nov 1X       Beaufort Augusta Asheville Columbia Asheville      
    Time   DNF 05:06.5 05:43.4 06:31.8 06:09.2      
    Place     1 2 4 3      
                       
F 6-1 10:00a     Jax'ville Nashville Asheville Atlanta        
M Mast 8+       McLean Kuttelwascher Galvanek Owens        
A-C   Raw Time   02:32.6 03:40.0 03:29.1 03:48.5        
    HCP   00:00.0 00:05.9 00:07.5 00:06.7        
    Adj. Time   02:32.6 03:34.1 03:21.6 03:41.8        
    Place   2 3 1 4        
                       
F 6-2 10:10a     Atomic/comp Asheville Catawba          
M Mast 8+       Magnuson Stender Phillips          
D-F   Raw Time   03:45.1 04:09.6 03:30.8          
    HCP   00:00.0 00:07.3 00:00.0          
    Adj. Time   03:45.1 04:02.3 03:30.8          
    Place   2 3 1          
                       
F 7-1 10:20     Theiss Weber Corbett Gradek        
W Mast 1X       Nashville Sarasota Cr Sarasota Sc Peachtree        
B-C   Raw Time   05:02.3 05:17.1 04:26.0 04:29.2        
    HCP   00:09.0 00:00.0 00:00.5 00:05.2        
    Adj. Time   04:53.3 05:17.1 04:25.5 04:24.0        
    Place   3 4 2 1        
                       
F 7-3 10:30a     O'Gorman Marichal Atlanta Heard        
W Mast 1X       Atomic Sarasota Cr Griffiths L Lanier        
D   Time   04:55.1 04:19.0 05:01.3 06:20.1        
    Place   2 1 3 4        
                       
F 7-3 10:40a     Carver Gallie Parker Yeager Winters      
W Mast 1X       Atlanta Sarasota Cr Peachtree Augusta Rocket City      
E   Time   05:20.2 05:19.5 05:12.6 05:23.1 04:25.9      
    Place   4 3 2 5 1      
                       
F 7-4 10:50a     Smith Teren Jones          
W Mast 1X       Jax'ville Nashville Rocket City          
F-G   Raw Time   04:55.2 05:09.1 05:35.4          
    HCP   00:00.0 00:08.9 00:01.7          
    Adj. Time   04:55.2 05:00.2 05:33.7          
    Place   1 2 3          
                       
F 8 11:00a   Mead Dunkirk Ward Beckenhauser Grupp Richardson      
M Open 1X     Atl JR Atlanta Augusta Columbia Augusta Atl JR      
    Time 04:28.9 04:54.3 04:49.5 04:11.1 04:09.5 04:05.8      
    Place 4 6 5 3 2 1      
                       
F 9 11:10a   O'Brien Irvin Moore Luther Perkins Anderson      
W Open 1X     Atl JR Beaufort Catawba Augusta Atlanta Atl JR      
    Time 04:58.3 05:23.7 04:29.0 06:35.6 05:03.6 05:07.8      
    Place 2 5 1 6 3 4      
                       
F 10-1  11:20a       Jax'ville Columbia          
M Mast 4+         McLean Lynch          
AA-B   Raw Time     03:47.7 04:22.5          
    HCP     00:00.0 00:04.9          
    Adj. Time     03:47.7 04:17.6          
    Place     1 2          
                       
F 10-2 11:30a     Nashville Jax'ville Asheville Nashville Asheville      
M Mast 4+       McLaughlin Kuhn Galvanek Kuttelwascher Toth      
C   Time   04:30.1 04:21.9 DNF 03:53.0 04:00.2      
    Place   4 3   1 2      
                       
F 10-3 11:40a     Catawba Atlanta Atomic Ash'vl Comp        
M Mast 4+       Parzaile Hakim Sill Steciuk        
D-E   Time   03:53.6 03:59.3 04:38.7 04:50.8        
    HCP   00:00.0 00:01.1 00:00.0 00:07.3        
    Adj. Time   03:53.6 03:58.2 04:38.7 04:43.5        
    Place   1 2 3 4        
                       
F 11-1 12:00n     P-tree Comp Atlanta Jax'ville Nashville Asheville      
W Mast 8+       Corbett McGuire S Salazar Denney Evans      
A-C   Raw Time   03:42.9 04:52.4 04:07.6 04:00.2 04:02.0      
    HCP   00:02.1 00:00.0 00:05.9 00:05.2 00:06.7      
    Adj. Time   03:40.8 04:52.4 04:01.7 03:55.0 03:55.3      
    Place   1 5 4 2 3      
                       
F 11-2       Sarasota Cr Asheville Catawba Atlanta        
W Mast 8+ 12:10p     Yeagers Groben Wollerman Conway        
D-E   Raw Time   04:34.1 04:40.1 04:17.6 04:14.5        
    HCP   00:07.5 00:08.0 00:00.0 00:06.3        
    Adj. Time   04:26.6 04:32.1 04:17.6 04:08.2        
    Place   3 4 2 1        
                       
F 13 12:30p     Lee Wolfe Smith Davenport        
W JR 1X       Atl JR Augusta Columbia Atl JR        
    Time   DNF 05:11.1 04:58.0 06:05.3        
    Place     2 1 3        
                       
F 14 12:40p     Hufstetler Gradek Asamow Holt        
M JR 1X       Columbia Peachtree Atl. JR Atl JR        
    Time   05:19.8 04:59.2 04:27.7 04:35.7        
    Place   4 3 1 2        
                       
F 15 12:50p     Legler Thompson Brazil Stacks        
W O LT 1X       S & M Augusta Citrus County Atl. JR        
    Time   05:19.9 06:38.1 05:32.7 05:32.3        
    Place   1 4 3 2        
                       
F 16-1 1:00p     Atomic Atlanta Jax'ville Nashville        
MX Mast 8+       Mattias Barnett Rizzo Roehrich        
B-C   Raw Time   04:00.5 03:56.3 04:08.4 03:46.9        
    HCP   00:06.8 00:00.0 00:00.5 00:02.9        
    Adj. Time   03:53.7 03:56.3 04:07.9 03:44.0        
    Place   2 3 4 1        
                       
F 16-2 1:10p     Nashville Asheville Augusta Asheville Catawba      
MX Mast 8+       Cheij Stender Jannik Albright McGuire      
D-E   Raw Time   03:45.1 04:15.6 04:03.1 04:29.2 03:48.6      
    HCP   00:00.0 00:09.0 00:00.0 00:09.0 00:03.1      
    Adj. Time   03:45.1 04:06.6 04:03.1 04:20.2 03:45.5      
    Place   1 4 3 5 2      
                       
F 17 1:20p       Peachtree Unaff. Catawba        
MX Fam 2X         Gradek Blackwood Dalton        
    Time     04:07.7 04:03.0 04:22.2        
    Place     2 1 3        
                       
F 18-1 1:30p     Atlanta Jax'ville Columbia Ashev'l comp Asheville      
MX Mast 4+       Tourtellott McLean Shaffer Galvanek Toth      
A-C   Raw Time   04:19.8 04:01.8 04:44.5 04:12.0 04:05.5      
    HCP   00:07.8 00:00.0 00:03.1 00:02.6 00:06.2      
    Adj. Time   04:12.0 04:01.8 04:41.4 04:09.4 03:59.3      
    Place   4 2 5 3 1      
                       
F 18-2 1:40p     Asheville Catawba Beaufort Catawba Jax'ville      
MX Mast 4       Nash Parziale Maliken Jeffrey Whitbeck      
D-E   Raw Time   04:19.9 04:42.3 04:46.2 04:41.1 04:30.6      
    HCP   00:02.1 00:02.1 00:00.0 00:09.4 00:06.8      
    Adj. Time   04:17.8 04:40.2 04:46.2 04:31.7 04:23.8      
    Place   1 3 4 Excluded 2      
                       
F 19 1:50p     Austin Columbia P-tree comp Sarasota Cr Nashv'l comp      
W Mast L 2X       Brazil Whitt Barnett Paul Teren      
A-C, F-G   Raw Time   04:47.2 05:13.4 04:33.8 05:54.9 04:53.9      
    HCP   00:05.5 00:00.0 00:00.8 00:00.0 00:04.7      
    Adj. Time   04:41.7 05:13.4 04:33.0 05:54.9 04:49.2      
    Place   2 3 1 2 1      
                       
  Sunday June 25     2017 Southeast Regional Championship Regatta              
EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6      
F 20-1 7:30a     Columbia Asheville Belmont S & M Comp Columbia      
MX Mast 4X       Kline Pentchev Hebdon King Maxwell      
B   Time   03:40.2 03:29.9 03:47.3 03:28.5 04:15.5      
    Place   3 2 4 1 5      
                       
F 20-2 7:40a   Atomic L Lanier Atlanta Asheville Catawba Llanier      
MX Mast 4X     Gurpiner Fisher Tourtellott King Durand Ottley      
C   Time 03:43.9 03:40.8 03:39.5 03:38.3 03:39.0 03:42.1      
    Place 6 4 3 1 2 5      
                       
F 20-3 7:50a     Catawba Atlanta Asheville Catawba        
MX Mast 4X       Gilmore Burgener Stecick Phillips        
D-F   Raw Time   03:47.3 03:49.0 03:56.6 03:46.3        
    HCP   00:12.4 00:11.0 00:04.5 00:00.0        
    Adj. Time   03:34.9 03:38.0 03:52.1 03:46.3        
    Place   1 2 4 3        
                       
F 21 8:00a     Atl JR Augusta  Atl JR Atl JR        
M O2X       B Caughman A C        
    Time   04:10.6 04:29.0 03:33.3 04:02.4        
    Place   3 4 1 2        
                       
F 22 8:10a     Atl JR Augusta (J) Atl JR Atl JR Atl JR      
MX Jr 2X       Pakula Pena Richardson Seay Phillips      
    Time   04:08.8   03:45.5 04:32.4 04:01.6      
    Placee   3   1 4 2      
                       
F 23 8:20a       Asheville Atl JR          
W O 4X         Long Anderson          
    Time     04:31.2 03:58.7          
    Place     2 1          
                       
F 24-1 8:30a     Columbia   Columbia L Lanier S & M comp      
M Mast 2X       Smoker   Brooks Ottley King      
A-C   Raw Time   03:50.9   04:06.7 04:10.4 03:33.4      
    HCP   00:04.2   00:00.0 00:08.6 00:09.5      
    Adj. Time   03:46.7   04:06.7 04:01.8 03:23.9      
    Place   2   4 3 1      
                       
F 24-2 8:40a   Atomic Belmont Atlanta Atomic Asheville Catawba      
M Mast 2X     Clark Hagan Wochele Rogers King Durand      
D   Time 04:44.9 03:57.6 04:12.5 04:23.1 03:44.6 04:02.4      
    Place 6 2 4 5 1 3      
                       
F 24-3 8:50a   Catawba Lookout L Lanier Catawba Augusta Ashvl comp      
M Mast 2X     Jeffrey Manguson Mellette Gilmore Jannik Byron      
EF   Raw Time 03:46.3 04:08.9 04:29.1 03:56.4 03:53.0 04:43.4      
    HCP 00:01.3 00:02.7 00:07.9 00:05.7 00:00.0 00:08.8      
    Adj. Time 03:45.0 04:06.2 04:21.2 03:50.7 03:53.0 04:34.6      
    Place 1 4 5 2 3 6      
                       
F 25-1 9:10a     S & M comp Ashvill comp Columbia Catawba Sarasota Cr      
W Mast 4X       Corbett Maxwell Kline Edwards Yaegers      
A-C   Raw Time   03:32.9 03:48.9 04:16.4 04:10.8 03:47.2      
    HCP   00:02.7 00:03.7 00:00.0 00:06.3 00:07.8      
    Adj. Time   03:30.2 03:45.2 04:16.4 04:04.5 03:39.4      
    Place   1 3 5 4 2      
                       
F 25-2 9:20a     Atomic L Lanier Asheville Atlanta        
W Mast 4X       Wagner Fisher Kennedy Conway        
D   Time   05:13.1 04:00.3 04:30.7 04:13.6        
    Place   4 1 3 2        
                       
F 25-3 9:30a     Nashville Augusta Catawba Atlanta Atomic comp      
W Mast 4X       Roehrich Young Lambla Griffiths O'Gorman      
E   Time   04:19.2 04:11.5 04:01.5 04:08.1 03:54.2      
    Place   5 4 2 3 1      
                       
F 25-4 9:40a     Sarasota Cr Asheville Rocket City          
W Mast 4X       Gulash Steciiuk Bock          
F   Time   04:18.2 04:24.6 04:04.1          
    Place   2 3 1          
                       
F 26-1 9:50a   Toth East Blackwood Pedisich Moulton Walthall      
M Mast L 1X     Asheville Jax'ville Unaff Asheville Virginia BC Catawba      
A-D, F   Raw Time 04:01.6 03:58.4 04:13.2 04:19.4 04:21.0 04:17.1      
    HCP 00:02.8 00:00.0 00:14.2 00:18.0 00:00.0 00:00.0      
    Adj. Time 03:58.8 03:58.4 03:59.0 04:01.4 04:21.0 04:17.1      
    Place 2 1 3 4 2 1      
                       
F 26-2 10:00a     Burgener Borgersen Dombrowski          
M Mast L 1X       Atlanta Beaufort Unaff.          
G-H   Raw Time   04:15.7 04:44.9 04:17.3          
    HCP   00:02.0 00:17.2 00:00.0          
    Adj. Time   04:13.7 04:27.7 04:17.3          
    Place   1 3 2          
                       
F 27 10:10a     Atl JR Augusta  Atl JR          
W J 2X       Dotson Wolfe Hadley          
    Time   04:37.0 04:24.6 04:27.4          
    Place   3 1 2          
                       
F 28 10:20a     Atl JR Atl JR Atl Jr          
M J 2X       Sshab Asamow Seay          
    Time   04:02.3 03:45.0 04:24.0          
    Place   2 1 3          
                       
F 29 10:40a     Atlanta Beaufort Atlanta Atl JR        
W O 2X       Perkins Stile Dikeman A        
    Time   04:03.5 04:10.6 04:26.9 03:54.4        
    Place   2 3 4 1        
                       
F 30 10:50a       Atl JR Atl JR Atl Jr        
M O L 1X         Camillo Pakula Phillips        
    Time     04:05.6 04:11.9 03:58.8        
    Place     2 3 1        
                       
F 31-1 11:00a     Lake Lanier Austin Comp Columbia Nashville Sarasota scul      
W Mast 2X       Fisher Maxwell Kline Rock-Blake Wiegandt      
A-B   Raw Time   04:38.3 03:59.1 04:19.8 04:00.6 03:45.9      
    HCP   00:00.0 00:02.2 00:00.0 00:01.4 00:04.5      
    Adj. Time   04:38.3 03:56.9 04:19.8 03:59.2 03:41.4      
    Place   5 2 4 3 1      
                       
F 31-2 11:10a   Augusta Atlanta Sarasota Cr Asheville Sarasota Cr Atlanta      
W Mast 2X     Aylward Griffiths Yaegers Evans Marichal Asher      
D   Time 04:29.4 04:17.1 04:23.0 04:25.9 04:04.3 04:30.9      
    Place 5 2 3 4 1 6      
                       
F 31-3 11:20a     Augusta L Lanier Atomic Atlanta Rocket City      
W Mast 2X       Lance Kannapell O'Gorman Parker Jones      
E-F   Raw Time   04:50.4 04:33.7 04:10.6 04:11.6 04:08.6      
    HCP   00:06.8 00:00.0 00:03.9 00:03.9 00:01.2      
    Adj. Time   04:43.6 04:33.7 04:06.7 04:07.7 04:07.4      
    Place   5 4 1 3 2      
                       
F 32-1 11:30a   Atomic Nashville Atlanta Columbia Asheville Atlanta      
M Mast 4X     Gurpiner1a Kuttelwascher Hakim Maxwell Nash Mumaw      
B-C   Raw Time 03:54.3 DNF 03:47.1 03:49.1 03:27.5 03:57.3      
    HCP 00:01.9 00:00.6 00:00.0 00:01.9 00:04.9 00:05.8      
    Adj. Time 03:52.4 #VALUE! 03:47.1 03:47.2 03:22.6 03:51.5      
    Place 5   2 3 1 4      
                       
F 32-2 11:40a     Catawba Jax'ville L Lanier Nashville        
M Mast 4X       Phillips Rizzo Ottley Sullivan        
D-G   Raw Time   03:35.6 03:41.7 03:55.9 03:55.4        
    HCP   00:07.2 00:04.6 00:00.0 00:14.3        
    Adj. Time   03:28.4 03:37.1 03:55.9 03:41.1        
    Place   1 2 4 3        
                       
F 33 12:00n       Rocket City Citrus County          
W Mast L 1X         Winters Brazil          
C-E   Raw Time     04:26.6 04:29.0          
    HCP     00:09.6 00:00.0          
    Adj. Time     04:17.0 04:29.0          
    Place     1 2          
                       
F 34-1 12:20p     L Lanier Belmont Columbia L Lanier        
MX Mast 2X       Fisher Hebdon Beckenhauser King        
A-B   Raw Time   04:32.6 03:43.1 03:49.9 04:16.5        
    HCP   00:03.3 00:00.0 00:00.1 00:02.2        
    Adj. Time   04:29.3 03:43.1 03:49.8 04:14.3        
    Place   4 1 2 3        
                       
F 34-2 12:30p   Asheville Belmont Jax comp Columbia S & M Asheville      
MX Mast 2X     Steciuk Piercy Wiegandt Kline Legler Pentchev      
C   Time 04:39.5 04:10.3 03:51.6 04:40.4 03:40.6 03:45.9      
    Place 4 3 Exihibition 5 1 2      
                       
F 34-3 12:40p     Catawba Asheville Nashville Atlanta        
MX Mast 2X       Parziale King Robinson Tourtellott        
D   Time   04:13.3 03:50.5 03:45.7 03:46.9        
    Place   4 3 1 2        
                       
F 34-4 12:50p     Augusta Atlanta L Lanier Catawba L Lanier      
MX Mast 2X       Jannik Greene Kannapell Jeffrey Mellette      
E,G   Time   04:35.4 04:35.1 04:26.0 04:11.0 04:37.0      
    Place   2 1 2 1 3      
                       
F 34-5 1:00p   Atlanta Sarasota Cr Catawba Nashville L Lanier Beaufort comp      
MX Mast 2X     Burgener Simpson Durand Sullivan Sutton Weeks      
F   Time 04:13.3 05:08.6 04:16.5 04:07.8 04:43.8 04:08.0      
    Place 3 6 4 1 5 2      
                       
F 35 1:10p     Unaff Augusta Catawba Augusta Atomic      
P/Child 2X       Blackwood Strickland Moore Young Rogers      
    Time   03:52.3 05:41.2 04:08.4 04:43.1 03:54.4      
    Place   1 5 3 4 2      
    Time                  
    Place                  
                  Team Standings  
                  Asheville  271.5  
                  Catawba 260.75  
                  Atlanta  250.5  
                  Atlanta Jr 188.75  
                  Nashville 188  
                  Jacksonville 135.5  
                  Columbia 85  
                  Rocket City 80  
                  Atomic 77.25  
                  Sarasota Cr 77.25  
                  Augusta 74  
                  Lake Lanier 53  
                  Peachtree 42  
                  Belmont 38  
                  S & M 35  
                  Sarasota Sc 21  
                  Beaufort 12.5  
                  Austin 6  
                  Citrus County 5  
                  Lookout 3