Head of the American

  • Hosted By Sac State Acquatic Center
  • USRowing Registered

2013 Head of the American

Race Schedule  -  Preliminary schedule as of 2013-Oct-23 10:03 AM

Bow    Crew Name

Race 01: Mens Jr 4x Final @ 09:00 AM

1 Seattle RC A (S. Schulz)
2 Stanford A (C. Ryland)
3 River City A (M. Cannings)
4 Seattle RC B (A. Rush)
5 Pacific RC (P. Kerstens)
6 Capital Crew (E. Placeholder99)
7 Stanford B (J. Posthauser)
8 Ashland A (S. Hills)
9 Humboldt Bay A (J. Ulansey)
10 Palo Alto (G. Draper)
11 Brophy (T. Meekin)
12 River City B (R. Currey)
13 Ashland B (S. Hess)
14 Humboldt Bay B (B. Jordan)
15 Ashland C (Q. Randall)
16 Humboldt Bay C (I. Murphy)
Entry Count : 16

Race 02: Mens Masters 4x Final @ 09:04 AM

17 BIAC (C. Ling)[D/51/56.7]
18 Rio Salado (B. Erwin)[A/30/0.0]
19 Stanford (B. Phillips)[C/48/43.2]
20 North Bay (S. Messner)[E/57/89.1]
21 Casitas Rowing (S. Chatwin)[F/62/121.6]
Entry Count : 5

Bow Crew Name

Race 03: Womens Masters 2x Final @ 09:07 AM

22 BIAC (A. Hawkins)[A/32/0.0]
23 BPRC/Marin [Composite] (T. Walhart)[A/34/2.6]
24 Casitas Rowing (A. Bronzan)[B/39/12.9]
25 Rio Salado A (W. Benz)[D/53/70.3]
26 East Bay (L. Warhuus)[C/48/44.9]
27 Dolphin/Open Water [Composite] (E. Hansen)[D/50/54.4]
28 Rio Salado B (R. Thomas)[D/52/64.8]
29 Ashland (C. Gerking)[F/64/145.2]
Entry Count : 8

Race 04: Womens Jr 2x Final @ 09:10 AM

30 Seattle RC A (S. Framson)
31 Seattle RC B (G. Miles)
32 Artemis A (M. O'Sulivan)
33 Seattle RC C (E. Jordan)
34 San Diego RC A (C. Hooton)
35 San Diego RC B (J. Renly)
36 Humboldt Bay A (M. Martinelli)
37 North Bay (D. DeBois)
38 Artemis B (M. Hetherwick)
39 Artemis C (N. Foster)
40 Humboldt Bay B (L. Judevine)
41 Ashland A (R. Borgilt)
42 Artemis D (K. Snodgrass)
43 Humboldt Bay C (E. Uemura)
44 Pocock A (J. Paulsen)
45 Xavier Prep Crew (E. Martin)
46 Marin A (S. Bagshaw)
47 Oakland Strokes A (H. Stenovec)
48 Tempe Junior A (A. Diazcadena)
49 Capital Crew A (E. Placeholder47)
50 Ashland B (M. Powell)
51 Pocock B (M. White)
52 Marin B (M. Kepler)
53 Oakland Strokes B (E. Hofinga)
54 Tempe Junior B (G. Watterson)
55 Capital Crew B (E. Placeholder49)
56 Ashland C (K. Bach)
57 Oakland Strokes C (I. Calderon)
58 Tempe Junior C (E. Gilbert)
59 Oakland Strokes D (L. Patel)
Entry Count : 30

Bow Crew Name

Race 05: Mens Jr Novice 8+ Final @ 09:17 AM

60 Newport A (G. Crane)
61 Marin A (D. Ahn)
62 Newport B (J. Kearl)
63 Los Gatos A (K. Ringsrud)
64 Marin B (S. Guy)
65 Marin C (Y. Pomogov)
66 Oakland Strokes A (s. lindberg)
67 Capital Crew A (E. Placeholder201)
68 Upper Natoma (J. Garcia)
69 Los Gatos B (N. Fish)
70 River City A (A. Souders)
71 Pacific RC A (M. Echols)
72 Oakland Strokes B (A. Raphael)
73 Capital Crew B (E. Placeholder210)
74 Oakland Strokes C (N. Thakar)
75 Casitas Rowing (C. Mitrano)
76 Oakland Tech A (A. Bee-Martinelli)
77 Serra HS (A. Beheshti)
78 Artemis (J. Morgan)
79 Newport C (E. Simon)
80 Capital Crew C (E. Placeholder219)
81 Pacific RC B (A. Im)
82 North Bay (J. Gause)
83 River City B (C. Kosterman)
84 Oakland Tech B (c. lipping)
85 Capital Crew D (E. Placeholder228)
Entry Count : 26

Race 06: Womens Jr Novice 8+ Final @ 09:30 AM

86 Newport A (R. Gladych)
87 Capital Crew A (E. Placeholder242)
88 Oakland Strokes A (H. Deuel)
89 Los Gatos (M. Yasavolian)
90 Newport B (A. Pisors)
91 Oakland Strokes B (B. Kharrazi)
92 Marin A (C. Smythe)
93 Marin B (N. Segedin)
94 ZLAC A (S. Berry)
95 Marin C (M. Dewing)
96 Upper Natoma (E. Morris)
97 Capital Crew B (E. Placeholder251)
98 Pacific RC A (K. Weinman)
99 Capital Crew C (E. Placeholder260)
100 River City A (M. Diepenbrock)
101 Artemis A (K. Snodgrass)
102 Capital Crew D (E. Placeholder269)
103 River City B (A. Panson)
104 Oakland Strokes C (R. Long)
105 Casitas Rowing (M. Rosales)
106 Xavier Prep Crew A (A. Thoits)
107 Palo Alto (t. suh)
108 Oakland Tech (C. Molsick-gibson)
109 ZLAC B (C. Edwards)
110 Xavier Prep Crew B (C. Kuhler)
111 Pacific RC B (I. Schneider)
112 Artemis B (N. Adams)
113 River City C (S. Hahn)
Entry Count : 28

Bow Crew Name

Race 07: Mens Open 4+ Final @ 09:45 AM

114 CMA (S. Balian)
115 UC Davis - Men A (E. Torres)
116 Sac State Men (G. Guitierrez)
117 CSLB A (G. Mouser)
118 HSU (A. Morgan)
119 CSLB B (t. foudy)
120 Sonoma State (J. Regester)
121 SDSU - Men A (R. Williams)
122 Loyola Marymount A (B. Henderson)
123 Stanford - Men A (C. Johnson)
124 Unaff. (USA) (D. McNamara)
125 ASU (J. Vander Vis)
126 Loyola Marymount B (N. Diaz)
127 Stanford - Men B (B. Chuter)
128 UC Davis - Men B (A. Eliades)
129 SDSU - Men B (M. Evans)
Entry Count : 16

Race 08: Mens Ltwt 4+ Final @ 09:49 AM

130 Capital Crew A (E. Placeholder104)
131 Upper Natoma (S. McCuen)
132 SDSU - Men (B. Rhoades)
133 CMA (J. PArker)
134 ASU (W. Crimmins)
135 Stanford (T. Stein)
136 Sac State Men (D. Le)
137 Capital Crew B (E. Placeholder109)
Entry Count : 8

Race 09: Mens Masters 4+ Final @ 09:52 AM

138 Marin (R. Wagner)[B/42/24.3]
139 River City (R. Osborn)[B/38/13.1]
140 Marin B (M. McGinn)[D/53/73.0]
141 Marin C (S. McHugh)[D/51/62.2]
142 UC Irvine Alumni (A. Frank)[B/40/18.3]
143 East Bay (D. Kelley)[B/40/18.3]
144 Los Gatos (G. Hall)[E/56/90.8]
145 LBRA (S. Svrdlan)[C/46/39.0]
146 PacificCrew/DeepWater (I. Lizaragra)[AA/22/0.0]
147 BIAC (J. Fong)[A/29/0.4]
148 S.A.C./Capital (B. Fraser)[C/49/52.3]
Entry Count : 11

Bow Crew Name

Race 10: Womens Masters 4+ Final @ 09:55 AM

149 River City A (R. Kihlthau)[C/47/39.3]
150 S.A.C./Capital (E. Shanower)[D/50/53.2]
151 Stockton (K. Santella)[C/48/43.7]
152 East Bay A (D. Smith)[A/33/0.0]
153 Los Gatos A (A. Timpe)[C/49/48.4]
154 ZLAC (T. Cleary)[D/51/58.3]
155 BIAC (M. Lucas-Conwell)[B/36/4.8]
156 North Bay (B. Keefer)[E/59/106.7]
157 Rio Salado A (M. Wilkie)[C/43/23.7]
158 River City B (N. Cronkhite)[C/45/31.1]
159 East Bay B (P. Velez)[E/56/86.9]
160 Los Gatos B (S. Reekie)[F/63/136.1]
161 Rio Salado B (J. Blatt)[C/49/48.4]
Entry Count : 13

Race 11: Mens Collegiate Novice 8+ Final @ 10:05 AM

162 Sac State Men (E. Placeholder9)
163 CSLB A (J. Major)
164 CMA (D. Olson)
165 UC Berkeley Ltw A (C. Ting)
166 UC Davis - Men A (R. Kubacki)
167 UC Berkeley Ltw B (D. Yang)
168 ASU (N. Ansara)
169 Stanford - Men (R. Hails)
170 HSU (L. Mosher)
171 PacificCrew/DeepWater (c. Leader)
172 CSLB B (A. Nicastro)
173 UC Davis - Men B (S. Phillips)
Entry Count : 12

Race 12: Mens Masters Novice 4+ Final @ 10:08 AM

174 East Bay (M. Hammarstedt)[B/42/0.0]
175 BIAC (F. Capristan)[B/40/0.0]
Entry Count : 2

Race 13: Womens Collegiate Novice 8+ Final @ 10:15 AM

176 Stanford - Women (L. Tinapple)
177 USC - Women (M. DiBuono)
178 UC Berkeley A (G. Team)
179 UC Berkeley B (B. Team)
180 Sac State Women A (E. Placeholder9)
181 Sac State Women B (E. Placeholder18)
182 Saint Marys (CA) (s. aa)
183 Mills (N. Stroke)
184 CSLB (P. Gallardo)
185 UC Berkeley Ltw (T. Cabot)
186 Sac State Women C (E. Placeholder27)
187 Sonoma State (s. argo)
188 UC - Irvine A (A. Lin)
189 PacificCrew/DeepWater (b. Klemm)
190 UCLA (L. Noga)
191 ASU (K. Ralston)
192 UC - Irvine B (C. McGuire)
193 UC - Irvine C (L. He)
Entry Count : 18

Bow Crew Name

Race 14: Womens Masters Novice 4+ Final @ 10:20 AM

194 Palo Alto A (v. Gassman)[D/50/4.8]
195 ZLAC (N. Wahl)[D/51/9.9]
196 S.A.C./Capital (D. Vasquez)[D/52/15.2]
197 Palo Alto B (j. flood)[C/49/0.0]
Entry Count : 4

Race 15: Womens Masters 4x Final @ 10:30 AM

198 Ashland A (M. Burton)[F/62/93.6]
199 Los Gatos A (J. Pendleton)[E/56/55.2]
200 Ashland B (C. Lombardi)[C/49/19.5]
201 Los Gatos B (J. Snook)[E/55/49.5]
202 Humboldt Bay A (A. McConnell)[D/54/44.0]
203 BIAC A (J. King)[D/52/33.6]
204 Stockton A (D. Dixon)[E/57/61.1]
205 Stockton B (M. Costa)[E/56/55.2]
206 Casitas Rowing (T. Laine)[C/44/0.0]
207 BIAC B (A. Costa)[C/45/3.5]
208 Humboldt Bay B (K. Brubaker)[C/47/11.1]
Entry Count : 11

Race 16: Mens Open 1x Final @ 10:33 AM

209 Seattle RC (A. Nichols)
210 Palo Alto (K. Johnson)
211 Seattle RC (S. McVeety)
212 Stanford - Men (C. Johnson)
213 SoCal Scullers (D. Diego)
214 UC Berkeley Ltw (A. Navarrete)
215 Rio Salado (R. Povalaitis)
216 UC Berkeley Ltw (C. Herrick)
217 SoCal Scullers (W. Young)
218 LBRA (K. Ivkovic)
219 UC Berkeley Ltw (M. Stricherz)
220 Cal RC (B. Cooper)
Entry Count : 12

Race 17: Mens Masters 1x Final 1 @ 10:36 AM

225 Ashland (R. Lombardi)[E/59/112.9]
226 Dolphin (J. Abrams)[C/49/45.4]
227 Marin (M. Batchelder)[C/46/30.0]
228 Unaff. (USA) (A. Mets)[B/38/0.0]
229 Unaff. (USA) (V. Horpel)[E/58/105.0]
230 Los Gatos (J. Pinkel)[D/50/51.0]
231 Stockton (M. Koenig)[E/56/90.0]
232 Casitas Rowing (D. Richards)[E/57/97.4]
233 SoCal Scullers (R. Glidden)[E/58/105.0]
234 S.A.C./Capital (J. Stroud)[E/59/112.9]
235 SoCal Scullers (B. Bater)[E/58/105.0]
236 Humboldt Bay (P. Daggett)[E/59/112.9]
Entry Count : 12

Bow Crew Name

Race 17b: Mens Masters 1x Final 2 @ 10:36 AM

221 Marin (L. Carter)[H/70/50.6]
222 S.A.C./Capital (N. Corlett)[I/76/119.6]
223 Unaff. (USA) (T. Hardy)[G/65/0.0]
224 S.A.C./Capital (B. Hodge)[G/69/40.0]
Entry Count : 4

Race 18: Mens Masters Ltwt 1x Final @ 10:40 AM

237 PacificCrew/DeepWater (J. Macguire)[F/60/104.1]
238 BPRC (D. Bort)[G/68/178.1]
239 S.A.C./Capital (E. King)[H/70/199.1]
240 BIAC (G. Friedland)[D/53/52.5]
241 Stockton (n. Hu)[C/43/0.0]
242 Ashland (r. klimek)[E/59/96.0]
243 Los Gatos (R. Yaw)[D/51/40.0]
Entry Count : 7

Race 19: Mens Jr 1x Final @ 10:42 AM

244 Capital Crew A (E. Whitford)
245 Tempe Junior (C. Harris)
246 Newport (T. Ashoff)
247 Tempe Junior (G. Bernick)
248 Stanford (T. Hanna)
249 Ashland (G. Baxter)
250 Brophy (C. Weisenburger)
251 Miami Beach (T. Hayes)
252 Tempe Junior (S. Buescher)
253 Seattle RC (J. Schulz)
254 Ashland (L. Dyssegard)
255 USRowing (J. Hindery)
256 Casitas Rowing (H. Godfrey)
257 Capital Crew B (E. Placeholder110)
Entry Count : 14

Race 20: Mens Open 2- Final @ 10:45 AM

258 Sac State Men (E. Placeholder38)
259 Upper Natoma A (M. Wu)
260 SDSU - Men (L. Imbuzan)
261 ASU (L. Matheson)
262 Los Gatos (P. Bhoomreddy)
263 Marin (D. Foster)
264 Upper Natoma B (C. Noack)
Entry Count : 7

Bow Crew Name

Race 21: Womens Collegiate 2- Final @ 10:48 AM

265 Washington A (G. Spoors)
266 Stanford - Women A (C. Bax)
267 Washington B (E. Vogt)
268 Washington C (A. deLarge)
269 Stanford - Women B (A. Dawson)
270 Washington D (N. Harshman)
271 Stanford - Women C (A. Fauci)
272 Washington E (N. Gay)
273 Washington F (E. Odland)
274 Stanford - Women D (S. Jacobs)
275 Washington H (P. Obee)
276 ASU A (K. Tierney)
277 Univ San Diego A (T. Kendzierski)
278 Loyola Marymount A (M. Sherman)
279 Washington H (H. Allen)
280 Saint Marys (CA) (K. Gilmore)
281 Univ San Diego B (B. Lamb)
282 Washington I (K. Brown)
283 Univ San Diego C (M. Keys)
284 ASU B (S. Brown)
285 Univ San Diego D (M. Camble)
286 Loyola Marymount B (S. Torsellini)
287 Univ San Diego E (C. Bridges)
288 Univ San Diego F (A. Ward)
289 Univ San Diego G (M. Wray)
290 Univ San Diego H (E. Grant)
Entry Count : 26

Race 22: Womens Open 2- Final @ 10:55 AM

291 PacificCrew/DeepWater (M. Guajardo)
292 Marin A (C. Kisseberth)
293 USC - Women A (K. Olsson)
294 ZLAC (L. Perrine)
295 USC - Women B (E. Christianson)
296 Marin B (D. Morshead)
Entry Count : 6

Race 24: Womens Open 4x Final @ 11:00 AM

297 Seattle RC (G. Miles)
298 SoCal Scullers/San Diego RC/Seattle RC [Composite] (I.
Obradovic)
299 Rio Salado (J. Blatt)
Entry Count : 3

Bow Crew Name

Race 25: Mens Jr 8+ Final @ 11:15 AM

300 Capital Crew A (E. Placeholder119)
301 Newport A (L. Morton)
302 Oakland Strokes A (B. Purtill)
303 Marin A (M. Brewer)
304 Los Gatos A (r. Allen)
305 Pocock A (B. Munday)
306 Los Gatos D (M. McLaughlin)
307 Marina Aquatic Center A (C. Duval)
308 Marin D (A. Stengle)
309 North Bay (T. Koenitzer)
310 Marin E (J. Goldman)
311 Humboldt Bay (J. Ulansey)
312 Pocock B (A. DeMartine)
313 Los Gatos C (S. DeVilbiss)
314 Oakland Strokes B (O. Jadallah-Karraa)
315 Serra HS B (G. Anagnostou)
316 Everett A (R. Foster)
317 Newport B (M. Clarkson)
318 Everett B (B. morgan)
319 Los Gatos B (D. Kennedy)
320 Newport C (J. Khorashadi)
321 Serra HS A (G. Boyd-Goodrich)
322 Marina Aquatic Center C (R. Kanjo)
323 Marin B (A. Carlson)
324 Oakland Strokes C (Z. Pecson)
325 Casitas Rowing (G. Fisher)
326 Marin C (B. Mollison)
327 Newport D (W. Davenport)
328 River City (S. Callaghan)
329 Brophy (J. Fanger)
330 Marina Aquatic Center B (T. Gietzen)
331 Capital Crew B (E. Placeholder128)
332 Capital Crew C (E. Placeholder137)
333 Capital Crew D (E. Placeholder146)
334 Capital Crew E (E. Placeholder155)
335 Capital Crew F (E. Placeholder164)
Entry Count : 36

Race 26: Womens Jr 8+ Final @ 11:30 AM

336 Xavier Prep Crew B (R. Isla)
337 Palo Alto (n. iyer)
338 Los Gatos A (K. Kalcic)
339 Los Gatos B (J. Cornett)
340 Marina Aquatic Center C (A. Rassouli)
341 Los Gatos D (M. Yasavolian)
342 Newport C (H. Ferguson)
343 Oakland Strokes B (S. Rennels)
344 Los Gatos C (V. Cook)
345 North Bay (D. DeBois)
346 Casitas Rowing (M. Klintare)
347 River City A (C. Osborn)
348 Upper Natoma (K. Coughlin)
349 River City C (A. Testerman)
350 Xavier Prep Crew A (E. Romine)
351 Marin B (D. Morshead)
352 ZLAC (R. Lorge)
353 River City B (L. Paciulla)
354 Marin D (M. Abbey)
355 Marin C (S. Lance)
356 Marina Aquatic Center B (S. Rude)
357 Xavier Prep Crew C (C. Kuhler)
358 Oakland Strokes A (H. Stroheker)
359 Newport A (E. Russell)
360 Newport B (M. Pepper)
361 Newport D (E. Turner)
362 Everett B (A. Smith)
363 Oakland Strokes E (E. Elmgren)
364 Marina Aquatic Center A (K. Armstrong)
365 Marin A (C. Kisseberth)
366 Pocock A (M. White)
367 Everett A (S. Schwisow)
368 Oakland Strokes C (C. Davis)
369 Pocock B (A. Dunnington)
370 Oakland Strokes D (I. Hershey)
371 Capital Crew A (E. Placeholder9)
372 Capital Crew B (E. Placeholder18)
373 Capital Crew C (E. Placeholder27)
374 Capital Crew D (E. Placeholder36)
375 Capital Crew E (E. Placeholder45)
Entry Count : 40

Race 27: Mens Masters 2x Final @ 12:00 PM

376 Humboldt Bay A (S. Dunham)[E/55/84.6]
377 BIAC (M. Machala)[A/29/0.3]
378 North Bay (G. Lewis)[E/58/103.7]
379 Humboldt Bay B (B. Jones)[B/41/21.1]
380 Palo Alto (T. Iannone)[B/39/15.5]
381 SF Bay Blades (M. Kimmins)[A/28/0.0]
382 BPRC (D. Hunt)[G/66/164.2]
383 Rio Salado B (K. Lorenz)[A/31/1.6]
384 Casitas Rowing (L. Cassidy)[D/51/62.1]
385 Rio Salado A (B. Erwin)[A/30/0.9]
386 SLORC (J. Bea)[E/57/97.1]
387 S.A.C./Capital (B. Birch)[F/60/117.5]
388 Marin (R. Wertz)[C/49/52.2]
389 LBRA (R. Perrot)[D/53/72.9]
Entry Count : 14

Race 28: Womens Masters 1x Final @ 12:04 PM

390 Dolphin (R. Perry)[C/43/0.0]
391 Rio Salado (p. neuharth)[C/47/18.0]
392 Stanford (R. Jones)[C/49/28.5]
393 ZLAC (C. Henson)[D/54/59.1]
394 South End (G. Brownell)[E/56/73.1]
395 River City (M. Atkinson)[F/62/121.1]
396 Marin (C. Battani)[C/48/23.1]
Entry Count : 7

Bow Crew Name

Race 29: Womens Masters Ltwt 1x Final @ 12:06 PM

397 LBRA (m. perrot)[E/57/34.4]
398 Ashland (R. Pike)[D/52/0.0]
Entry Count : 2

Race 30: Womens Masters Novice 8+ Final @ 12:15 PM

399 East Bay (M. Isolani)[C/47/23.1]
400 Marin (K. Thomas)[C/48/27.2]
401 Los Gatos (s. bayardo)[C/48/27.2]
402 BIAC (K. Switky)[B/40/0.0]
Entry Count : 4

Race 31: Womens Jr 4x Final @ 12:22 PM

403 Stanford C (R. Bergman)
404 Seattle RC A (R. MacAulay)
405 Artemis A (K. Snodgrass)
406 Artemis B (M. Suppiger)
407 Ashland A (R. Borgilt)
408 Stanford A (K. Yancey)
409 Humboldt Bay A (L. Judevine)
410 Tempe Junior A (A. Diazcadena)
411 ZLAC (V. Fishburn)
412 SoCal Scullers (d. Vos)
413 Marin (E. Villavicencio)
414 Los Gatos (M. Yasavolian)
415 Capital Crew (E. Placeholder53)
416 Humboldt Bay B (D. Ferguson)
417 Stanford B (S. Subbanna)
418 Seattle RC B (J. Hardman)
419 Tempe Junior B (P. Newton)
420 Ashland B (C. Baxter)
421 Artemis C (R. Chavers)
Entry Count : 19

Race 32: Mens Open 8+ Final @ 01:15 PM

422 Univ San Diego A (R. Kew)
423 Sonoma State A (J. Regester)
424 UC Davis - Men A (E. Torres)
425 HSU (b. hodge)
426 Sac State Men A (E. Placeholder18)
427 SDSU - Men A (R. Williams)
428 CSLB (J. Skoll)
429 CMA (S. Balian)
430 ASU A (W. Crimmins)
431 Chico State (D. Lyon)
432 Univ San Diego B (R. Sandy)
433 Sac State Men B (E. Placeholder27)
434 ASU B (J. Harkness)
435 SDSU - Men B (B. Rhoades)
436 UC Davis - Men B (R. Kubacki)
437 Sonoma State B (b. cullen)
438 Univ San Diego C (W. Roman)
439 Sac State Men C (E. Placeholder36)
Entry Count : 18

Bow Crew Name

Race 33: Mens Ltwt 8+ Final @ 01:20 PM

440 Marin (M. Brewer)
441 Newport A (M. Clemence)
442 Capital Crew (E. Placeholder173)
443 Marina Aquatic Center (K. choe)
444 Casitas Rowing A (J. McBride)
445 SDSU - Men (M. Buckel)
446 Newport B (J. Khorashadi)
447 Casitas Rowing B (J. McDonald)
Entry Count : 8

Race 34: Mens Masters 8+ Final @ 01:23 PM

448 Marin (M. McGinn)[C/48/27.2]
449 S.A.C./Capital (D. Vertin)[F/64/120.0]
450 East Bay A (C. Downey)[B/42/5.6]
451 Los Gatos (R. Yaw)[D/54/56.0]
452 River City (M. Renquist)[C/48/27.2]
453 BIAC (C. Vollmers)[B/40/0.0]
454 East Bay B (E. Schorger)[D/53/50.7]
Entry Count : 7

Race 35: Mens Open 2x Final @ 01:30 PM

455 Stanford - Men (K. Fagan)
456 Casitas Rowing A (S. Brewer)
457 Seattle RC (S. McVeety)
458 Unaff. (USA) (G. Todorovic)
459 Casitas Rowing B (C. Silvester)
Entry Count : 5

Race 36: Mens Ltwt 2x Final @ 01:32 PM

460 Stanford A (A. Schwartz)
461 Palo Alto (K. Barnett)
462 Stanford B (J. Posthauser)
463 Seattle RC (J. Schulz)
464 SoCal Scullers (D. Diego)
Entry Count : 5

Bow Crew Name

Race 37: Mens Jr 2x Final @ 01:34 PM

465 Seattle RC A (M. Zogorski)
466 Stanford (C. Ryland)
467 Seattle RC B (N. Angelillo)
468 Humboldt Bay A (M. Montoya)
469 Palo Alto (m. Gasparovic)
470 Humboldt Bay B (J. Ulansey)
471 Pocock A (A. DeMartine)
472 San Diego RC (J. Gao)
473 Brophy A (N. Gross)
474 Casitas Rowing (C. Powers)
475 Tempe Junior (G. Bernick)
476 Capital Crew A (E. Placeholder175)
477 Pocock B (M. Kraus)
478 Brophy B (T. Meekin)
479 Capital Crew B (E. Placeholder177)
480 Humboldt Bay C (K. Hamilton Gentry)
Entry Count : 16

Race 38: Mixed Masters 2x Final @ 01:39 PM

481 Newport (J. Rappaport)[B/41/5.6]
482 Rio Salado (D. Koenig)[B/39/0.0]
483 River City (P. TIrone)[G/65/140.4]
484 BIAC (W. Raineri)[E/56/75.2]
485 S.A.C./Capital (D. Worthington)[E/56/75.2]
Entry Count : 5

Race 39: Womens Collegiate 8+ Final @ 01:45 PM

486 USC - Women A (S. one)
487 Washington A (P. Obee)
488 USC - Women B (S. Two)
489 Stanford - Women A (S. Jacobs)
490 UC Berkeley A (B. Team)
491 UC Berkeley B (G. Team)
492 UC Berkeley C (B. Bear)
493 USC - Women C (S. Three)
494 Saint Marys (CA) A (S. eight)
495 UC Berkeley D (G. Bear)
496 Stanford - Women B (L. Tinapple)
497 Saint Marys (CA) B (G. Eight)
498 Mills (V. Stroke)
499 ASU (A. Luzader)
500 CSLB (k. Davis)
501 Chico State (K. Zarenko)
502 Univ San Diego A (B. Lamb)
503 UC - Irvine A (K. Glassman)
504 Loyola Marymount A (S. Torsellini)
505 Sac State Women A (E. Placeholder36)
506 UCLA A (A. White)
507 Washington B (K. Brown)
508 Univ San Diego B (C. Morcome)
509 UC - Irvine B (N. Smith)
510 Sac State Women B (E. Placeholder45)
511 UCLA B (N. Pettee)
512 Loyola Marymount B (E. Holland)
513 Sac State Women C (E. Placeholder54)
514 UCLA C (C. Paini)
Entry Count : 29

Bow Crew Name

Race 40: Womens Ltwt 8+ (no collegiate entries) Final @ 01:53 PM

515 Capital Crew A (E. Placeholder62)
516 Newport A (L. Ortiz)
517 Marina Aquatic Center (S. Rude)
518 Newport B (D. Klein)
519 Xavier Prep Crew (K. Dresh)
520 Capital Crew B (E. Placeholder71)
521 Capital Crew C (E. Placeholder80)
Entry Count : 7

Race 41: Womens Masters 8+ Final @ 02:00 PM

522 Los Gatos A (J. Snook)[D/54/64.8]
523 Ashland (L. Black)[E/57/81.9]
524 Marin A (K. Grady)[F/62/114.4]
525 River City A (B. Bylicki)[B/36/0.0]
526 East Bay A (M. Grover)[E/55/70.3]
527 Los Gatos B (A. Timpe)[D/51/49.5]
528 ZLAC A (T. Cleary)[D/54/64.8]
529 Marin B (L. Friedlander)[E/56/76.0]
530 Humboldt Bay (A. McConnell)[D/50/44.8]
531 East Bay B (L. Raffel)[E/57/81.9]
532 River City B (R. Kihlthau)[D/52/54.4]
533 Marin D (B. Greene)[D/54/64.8]
534 BIAC (R. Armenta)[B/40/8.8]
535 Rio Salado (M. Wilkie)[C/47/31.9]
536 ZLAC B (C. Krivacek)[C/48/36.0]
537 River City C (N. Cronkhite)[C/49/40.3]
538 Marin C (T. VanderVeldt)[D/52/54.4]
Entry Count : 17

Race 42: Mens Jr 4+ Final @ 02:15 PM

539 Capital Crew A (E. Placeholder182)
540 Marina Aquatic Center A (C. Duval)
541 Los Gatos A (D. Chen)
542 Serra HS A (G. Boyd-Goodrich)
543 Los Gatos B (L. Pratt)
544 North Bay (M. Kunzman)
545 Capital Crew B (E. Placeholder187)
546 River City A (S. Callaghan)
547 Serra HS B (R. Lowenstein)
548 Marina Aquatic Center B (S. Reed)
549 PacificCrew/DeepWater (A. Guajardo)
550 Brophy (A. Chang)
551 Seattle RC (S. Goertz)
552 Pocock A (B. Munday)
553 San Diego RC (C. Ball)
554 Humboldt Bay (I. Murphy)
555 Ashland (I. Carrier)
556 Upper Natoma A (C. Noack)
557 Oakland Tech (A. Zyngier)
558 Pocock B (P. McKean)
559 River City B (C. Crawford)
560 Upper Natoma B (T. Sanderson)
561 Serra HS C (M. Bruton)
562 Capital Crew C (E. Placeholder192)
563 Los Gatos C (L. Jervis)
564 Capital Crew D (E. Placeholder233)
565 Los Gatos D (S. Reynolds)
Entry Count : 27

Bow Crew Name

Race 43: Womens Jr 4+ Final @ 02:30 PM

566 Marina Aquatic Center (K. Armstrong)
567 San Diego RC (C. Hooton)
568 Capital Crew A (E. Placeholder85)
569 North Bay (M. Wagner)
570 Capital Crew B (E. Placeholder90)
571 River City A (E. Paciulla)
572 Marin A (T. Seder)
573 ZLAC A (B. Spies)
574 Xavier Prep Crew A (E. Romine)
575 Humboldt Bay A (A. Stefanakis)
576 Pocock A (E. Heile)
577 CCHS Crew (A. Vignau)
578 PacificCrew/DeepWater (M. Guajardo)
579 Pocock B (M. Grappo)
580 Marin B (S. Bagshaw)
581 ZLAC B (C. Remley)
582 Xavier Prep Crew B (G. Valladao)
583 River City B (M. London)
584 Humboldt Bay B (D. Ferguson)
585 Marin C (S. Decker)
586 Xavier Prep Crew C (A. Thoits)
587 Capital Crew C (E. Placeholder95)
588 Xavier Prep Crew D (C. Hays)
Entry Count : 23

Race 44: Womens Collegiate 1x Final @ 02:45 PM

598 Unaff. (USA) (E. Neary)
Entry Count : 1

Race 45: Womens Open 1x Final @ 02:45 PM
589 SoCal Scullers (S. Carle)
590 San Diego RC (S. Francia)
591 SoCal Scullers (B. Smith)
592 Seattle RC (M. Trannel)
593 SoCal Scullers (K. Schiro)
594 Seattle RC (E. Gade)
595 Humboldt Bay (A. Lovett)
596 Seattle RC (L. Meyer)
597 SoCal Scullers (H. Tompkins)
Entry Count : 9

Bow Crew Name

Race 46: Womens Jr 1x Final @ 02:49 PM

599 Marin (M. Abbey)
600 Tempe Junior (L. Harmon)
601 North Bay (K. Galten)
602 SoCal Scullers (d. Vos)
603 Artemis (O. Floersch)
604 SoCal Scullers (k. power)
605 Artemis (J. Gagliardi)
606 Seattle RC (S. Chace)
607 SoCal Scullers (j. mcgill)
608 Marin (G. Wagner)
609 Artemis (C. Hovermale)
610 Seattle RC (G. Gray)
611 Casitas Rowing (K. Kennedy)
Entry Count : 13

Race 47: Womens Collegiate 4+ Final @ 03:00 PM

612 Stanford - Women A (L. Tinapple)
613 UC Berkeley A (G. Team)
614 USC - Women A (S. Long)
615 UC Berkeley B (B. Team)
616 USC - Women B (S. Second)
617 Stanford - Women B (A. Dawson)
618 Saint Marys (CA) A (g. bb)
619 USC - Women C (T. Stroke)
620 USC - Women D (F. Stroke)
621 Saint Marys (CA) B (s. four)
622 UC Berkeley Ltw (R. Klaiss)
623 Saint Marys (CA) C (S. four)
624 Mills A (V. Stroke)
625 Mills B (N. Stroke)
626 Loyola Marymount A (S. Hahass)
627 Univ San Diego A (A. Kaenig)
628 ASU A (A. Luzader)
629 Sonoma State (L. Linney)
630 Loyola Marymount A (E. Harris)
631 ASU B (S. Dunn)
632 Univ San Diego B (M. Keys)
633 Univ San Diego C (A. Ward)
634 Stanford - Women C (E. Grundman)
635 Mills C (N. C Boat)
636 Univ San Diego D (M. Mcnamara)
637 Stanford - Women D (C. Nelson)
638 USC - Women E (S. Stroke)
639 Stanford - Women E (C. Carrabino)
Entry Count : 28

Bow Crew Name

Race 49: Mixed Collegiate 8+ Final @ 03:15 PM

640 Chico State (A. Kupras)
641 PacificCrew/DeepWater A (Z. Macasaet)
642 ASU A (W. Crimmins)
643 PacificCrew/DeepWater B (r. Park)
644 ASU B (N. Ansara)
Entry Count : 5

Race 50: Mixed Masters 8+ Final @ 03:20 PM

645 S.A.C./Capital A (S. Hamby)[E/57/70.4]
646 River City (K. Keller)[E/57/70.4]
647 Ashland A (C. Bernard)[C/49/28.8]
648 Stockton (D. Link)[D/52/42.9]
649 Casitas Rowing (S. Brewer)[D/50/33.3]
650 Palo Alto (v. Gassman)[B/41/0.0]
651 Ashland B (C. Prufer)[F/62/102.9]
652 S.A.C./Capital B (J. Bailey)[E/56/64.5]
Entry Count : 8

Race 51: Mixed Masters 4x Final @ 03:25 PM

653 BIAC (C. Neuwalder)[D/51/40.7]
654 North Bay (S. Messner)[C/47/23.1]
655 Humboldt Bay A (S. Dunham)[E/55/61.5]
656 Rio Salado (B. Erwin)[B/40/0.0]
657 Casitas Rowing (A. Bronzan)[C/49/31.5]
658 Los Gatos (A. Benton Henzel)[E/55/61.5]
659 S.A.C./Capital (B. Birch)[E/59/85.5]
660 Humboldt Bay B (B. Jones)[C/47/23.1]
Entry Count : 8

Race 52: Mixed Masters Novice 8+ Final @ 03:30 PM

661 S.A.C./Capital (D. Vertin)[E/56/69.7]
662 Los Gatos (B. Sohrabi)[C/49/34.0]
663 BIAC A (K. Switky)[B/39/0.0]
664 BIAC B (A. Costa)[B/39/0.0]

Entry Count : 4

There are 665 crews scheduled to race.

Preliminary schedule as of 2013-Oct-23 10:03 AM