RegattaCentral
Home
Regattas
Results
Leagues
Clubs
Programs
Learn-To-Row
Camps & Clinics
Volunteer
Support
Login
Sign Up
JavaScript is required for this website. Please edit your browser's settings and enable JavaScript to ensure RegattaCentral functions properly.
Email Address
Username
Sarasota Invitational
Feb 21, 2020
To
Feb 23, 2020
sprint
Sarasota, FL (USA)
Hosted By: Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters
2020 Registered Regatta
782
Entries
67
Clubs
Results
Information
Overview
News
FAQ
Contacts
Sponsors
History
Venue
Volunteer
Event List
Clubs
Entries
Heat Sheet/Draw
Results
Registration
Dates & Deadlines
Rules & Eligibility
Registration Form
Compliance
Travel & Lodging
Directions & Parking
Lodging
Food & Dining
Local Attractions
Merchandise
T-Shirts, etc.
Info for Vendors
Years
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Filter
All Clubs
All American Rowing Camp, LLC
Atlanta Rowing Club, Inc.
Bay Area Rowing Club of Houston
Belen Jesuit Prep School
Berkeley Preparatory School
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI)
Buffalo Bayou Rowing Center
Cape Coral Rowing Club
Chinook Performance Racing
Crescent City Rowing and Paddling Club
Dallas Rowing Club
Gainesville Area Rowing, Inc.
GMS Rowing Center
Great Miami Rowing Center
Halifax Rowing Association, Inc.
HHS Rowing Club (Hillsborough)
Hollywood Rowing Club
Hydrow Rowing Club
Indianapolis Rowing Center
Jacksonville Rowing Club, Inc.
Lake Casitas Rowing Association
Lake County Rowing Association
Lake Lure Racing
Latitude 28 Rowing Association
Lookout Rowing Club
Manatee County Youth Rowing
Mel High Crew/Melbourne High School Rowing Association, Inc.
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
Miami International RowHouse
Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
Nardin Academy Crew
New Haven Rowing Club
New York Athletic Club
North Palm Beach Rowing Club
Olentangy Rowing Club
Orlando Area Rowing Society, Inc.
Orlando City Boat Club
Orlando Rowing Association, Inc. - Edgewater H.S.
Orlando Rowing Club
Palm Beach Rowing Association, Inc.
Pine Crest School Crew
Potomac Boat Club
Ransom Everglades Crew
Riverside Boat Club
Row Brevard Inc.
Rowing Organization Of Citrus County Students
Rudergesellschaft Zürich
SANCA (SunCoast Aquatic Nature Center Association)
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters
Sarasota Crew
Sarasota Scullers
Saugatuck Rowing Club, LLC
Sebastian River High School Crew
Sebastian River Rowing Inc.
Seminole County Area Rowing
Serbia
South Orlando Rowing Association
Tampa Athletic Club, Inc.
Tampa Catholic High School Crew
Tampa Preparatory School
Tampa Rowing Club, Inc.
The Academy of the Holy Names Rowing Club, Inc.
The Stewards Foundation, Inc.
Treasure Coast Rowing Club, Inc.
Unaffiliated (USA)
Vero Beach Rowing, Inc
Willamette Rowing Club
All Athletes
Show all events
Show competition
Event#
Time*
Code
Event
Competitors
Entries
Friday, February 21, 2020
1
5:30 PM
Boys/Girls/Mixed Middle School Exhibition 8+
11
Saturday, February 22, 2020
2
8:00 AM
Mixed HS 4+
14
3
8:14 AM
Girls HS 1x
24
4
8:42 AM
Boys HS 4x
28
5
9:11 AM
Girls Novice 4+
11
6
9:27 AM
Boys Novice 4+
15
7
9:50 AM
Girls HS Freshman 8+
5
8
9:57 AM
Boys HS Freshman 8+
6
9
10:11 AM
Girls HS JV 4+
14
10
10:25 AM
Boys HS JV 4+
16
11
10:39 AM
Girls HS Ltwt 8+
3
12
10:46 AM
Boys HS Ltwt 8+
6
13
10:53 AM
Girls HS Freshman 4+
14
14
11:07 AM
Boys HS Freshman 4+
21
15
11:28 AM
Womens HS 2-
6
16
11:35 AM
Girls HS 4x
22
17
11:56 AM
Boys HS 1x
30
18
12:31 PM
Mixed HS 8+
10
19
12:52 PM
Mens HS 2-
10
20
12:59 PM
RFL8+
Rowing For Life Jr/Mastr 8+
4
1:06 PM
**LUNCH BREAK**
21
2:05 PM
Mixed HS 4x
10
22
2:32 PM
Girls HS Novice 8+
10
23
2:42 PM
Boys HS Novice 8+
10
24
2:59 PM
Girls HS 2x
32
25
3:27 PM
Boys HS 2x
35
26
4:02 PM
Girls HS Varsity 4+
15
27
4:23 PM
Boys HS Varsity 4+
15
28
4:37 PM
Girls HS Ltwt 4+
5
29
4:44 PM
Boys HS Ltwt 4+
10
30
4:58 PM
Girls 3V 8+
3
31
5:05 PM
Boys 3V 8+
6
32
5:12 PM
Girls HS JV 8+
8
33
5:19 PM
Boys HS JV 8+
8
34
5:26 PM
Girls HS Varsity 8+
8
35
5:40 PM
Boys HS Varsity 8+
10
6:00 PM
Points Trophy Presentation
Sunday, February 23, 2020
36
8:00 AM
Adaptive Singles
5
37
8:10 AM
Womens Masters Novice 1x
4
38
8:20 AM
Mens Masters Novice 1x
6
39
8:27 AM
Womens Masters 1x Betsy Mitchell Award
16
40
8:41 AM
Womens Masters Ltwt 1x
7
41
8:48 AM
Mens Masters 1x Larry Klecatsky Trophy
38
42
9:23 AM
Mens Masters Ltwt 1x
13
43
9:30 AM
Womens Masters 2-
6
44
9:37 AM
Mixed Masters 4+
12
45
9:51 AM
Womens Masters Novice 4+
3
46
9:51 AM
Womens Masters Novice 4x
2
47
9:58 AM
Womens Masters 2x
24
48
10:26 AM
Womens Masters Ltwt 2x
7
49
10:33 AM
Mens Masters 2x
19
50
11:01 AM
Mens Masters 2-
2
51
11:08 AM
Mens Masters Novice 4+
2
52
11:08 AM
Mens Masters Novice 4x
2
53
11:08 AM
Mens Masters Ltwt 2x
1
54
11:15 AM
Mens Masters 4+
12
55
11:22 AM
Mixed Masters 2x
22
56
11:29 AM
Womens Masters 8+
16
57
11:43 AM
Mixed Masters Ltwt 2x
5
58
11:50 AM
Freedom Rows/Vets to Success 1x, 2x
6
59
12:00 PM
Corporate Challenge 8+
0
**LUNCH BREAK**
60
1:07 PM
Inclusive Adaptive Doubles
3
61
1:35 PM
Mens Masters 4x
15
62
1:49 PM
Womens Masters 4x
24
63
2:10 PM
Womens Masters 4+
13
64
2:24 PM
Mens Masters 8+
8
65
2:34 PM
Mixed Inclusive Adaptive 2x
0
66
2:44 PM
Mixed Masters 4x
9
67
2:54 PM
Womens Parent/Child 2x
0
68
3:04 PM
Mixed Parent/Child 2x
1
69
3:04 PM
Mens Parent/Child 2x
0
70
3:15 PM
Mixed Masters 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change