Mercer Lake/ISA Sculling Championships

  • Hosted By Princeton National Rowing Association/Mercer
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, April 19, 2008
1 Mens Varsity 8+
14
2 Womens Varsity 8+
14
3 Womens Ltwt 8+
5
4 Mens Varsity 1x
14
5 Womens Varsity 2x
14
6 Mens Varsity 2x
14
7 Womens Varsity 4+
21
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Berg/S. Coleman/K. Sullivan/K. Watermann/M. Welch (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Declercq/A. Hargis-Villanue/M. Jayson/N. Prechtel/A. Gilmartin (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Postulka/A. Knight/L. Boudreau/J. McKay/C. Ehler (Cox)
 
    Kearny High School (A)
C. Paznek/A. Franco/C. Bouzidi/C. Machado/M. Plaugic (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
L. Lozito/N. Lopatowski/K. Dennington/S. Scalera/D. Smyth (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kohl/B. Nilan/A. Musky-Goldwyn/L. Bragg/J. Hornung (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
M. ODonoghue/M. White/K. Rymal/M. Schanne/A. Friedlander (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
C. Bernal/C. McNamara/R. Mazurek/C. Kohler/S. Harkins (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Rosenthall/R. Shoemake/J. Pikus/J. Cagney/A. Nadarajah (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
 
    Peddie School (A)
S. Pearson/K. Winfree/E. Hawes/S. Dave/E. Boudreau (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Aa/A. Aaa/B. B/B. Bb/A. A (Cox)
 
    Row New York (A)
S. D'Abreu/C. Giannopoulos/C. Everett/C. Rendon/J. Lesman (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
K. O'Brien/M. Hurley/G. Buffolino/S. Glavan/M. Connolly (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
D. Ellis/J. Turco/C. Fields/C. Mitton/A. Myers (Cox)
 
    The Hun School (A)
K. Weidel/L. Yianilos/E. Crawford/A. Smith/A. Adams (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
F. Hardy/H. Terry/J. Martynec/H. Carstensen/I. Usiskin (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
J. Gorcyca/S. Simon/K. Severino/L. O'Sullivan/L. Phillips (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
A. Gilmartin/S. Tilney/M. Mattar/T. Thurgood/A. Martens (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (B)
J. Mele/L. Kirst/G. Preston/N. Babchak/M. Frear (Cox)
 
    Row New York (B)
V. Meyerhoefer/K. O'neill/C. Berrios/A. Tomblin/M. Lesman (Cox)
 
8 Mens Varsity 4+
14
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
S. Patolo/P. Inglis/K. Davin/A. Brown/M. Zagami (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Burch/E. Kerpelman/M. Gerlak/M. Flora/C. Denison (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
S. Patane/E. Anderson/M. Gallira/E. Lim/J. Bowditch III (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
A. Walczak/J. Czech/B. Frake/S. Benarick/A. Soloway (Cox)
 
    Conestoga Crew Club (A)
J. Lichman/K. Pepin/M. McCarter/F. Heitjan/B. Endy (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
C. Burke/C. Massey/B. Mandel/J. Burkett/A. Garcia (Cox)
 
    Northeast Catholic High School (A)
W. Palumbo/B. Ficco/S. Pastor/B. Joyce/S. Hagan (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
W. Pugliese/P. Sainz/A. Petronico/T. Apicella/C. Semper (Cox)
 
    Peddie School (A)
P. Burd/J. Baffa/M. McKinley/J. Anderson/L. Wyrick (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Aa/A. Aaa/B. B/B. Bbb/A. A (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
M. Walsh/D. Ruff/K. Daly/C. Jordan/B. Horst (Cox)
 
    The Hun School (A)
B. Lewis/J. Furlong/S. Corwen/T. Pallotti/B. Starr (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
J. Kerrigan/A. Jones/C. Bergbauer/K. Simpson/S. Coates (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
L. Duffy/J. Redos/N. Reichel/R. Boyle/E. Panicucci (Cox)
 
9 Womens Varsity 4x
10
10 Mens Varsity 4x
14
11 Womens 2nd Varsity 2x
9
12 Mens 2nd 2x
14
13 Womens 2nd 4+
20
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
B. Eckley/K. Hayward/E. Hilton/A. Toms/M. Zagami (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Dougherty/T. Thurgood/S. Tilney/M. Jayson/A. Martens (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
V. King/A. Romano/E. Harter/A. Buono/R. Gallicchio (Cox)
 
    Kearny High School (A)
A. Nee/M. Bifulco/M. Leal/K. McGonigal/S. Hart (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
E. Collins/K. Bennett/C. McGinnis/K. Riley/K. Messina (Cox)
 
    Montclair High School (A)
O. Ciardi/K. Willcox/A. Waters/F. Wynn/J. McGhee (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
L. Powell/M. Dougherty/L. Duda/A. Zapalac/S. Jordan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
L. Pikus/A. Giffin/A. Hertzig/I. Menard/A. Nadarajah (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
K. Andrews/R. Chierico/S. Wehmeyer/L. Ford/J. Nastasi (Cox)
 
    Peddie School (A)
P. Dennis/E. Lockard/E. Kelly/T. Dodds/C. Delaney (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
L. Cisek/M. Smith/E. Cousino/C. Hale/L. Robertson (Cox)
 
    The Hun School (A)
T. DiSanti/K. Baker/E. Scott/L. Murphy/J. Schach (Cox)
 
    Yorktown High School (A)
A. Davies/C. Walczak/A. Gustafson/M. Freedman/L. Hutsell (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
A. Gilmartin/A. Hargis-Villanue/T. Thurgood/G. Zlocki/S. Tilney (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
L. Morrison/G. Lawless/C. Lawless/J. Linsenmeyer/C. Laurenzi (Cox)
 
    Peddie School (B)
J. Lombardo/C. Ochse/K. Donald/M. Szemis/E. Silverman (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
C. Campbell/E. Scott/R. Jackson/G. Fitzpatrick/A. Hopkins (Cox)
 
    Yorktown High School (B)
C. Pearson/L. Allen/D. Rone/V. Krieger/L. Bonino (Cox)
 
    Montclair High School (C)
C. Hopkins/B. Velez/G. Healy/L. Zolnowsky/A. Peknay (Cox)
 
14 Mens 2nd 4+
20
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Freeman/J. Fraizer/C. Moscardi/D. Chestnut/A. Boeke (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Small/C. Udochi/C. Thorpe/A. Brown/a. Tadayon (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
S. Wood/W. Roper/C. Stocker/M. Mayes/K. Shin (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
J. Pietronico/C. Faherty/J. Checton/R. Dale/C. LiPuma (Cox)
 
    Kearny High School (A)
W. Lyman/M. Kuzmicki/B. Tavarez/T. Gaspar/S. Carvalho (Cox)
 
    Montclair High School (A)
N. Patel/E. Goldwasser/W. Oliner/D. Bronstein/A. Greenberger (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Jobes/A. Minchew/R. Morrison/K. Sullivan/A. Nadarajah (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
R. Bartlow/D. Ozyjowski/M. Cortese/C. Rimchala/P. Garcia (Cox)
 
    Peddie School (A)
C. Antaya/W. Nebel/A. Wojtech/A. Midha/A. Abarca (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
T. Dove/H. Brasteter/N. Hoell/E. Nabrzeski/C. Carr (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
J. Gallagher/D. Magnusson/C. Sutherland/K. Mannheimer/M. McLean (Cox)
 
    The Hun School (A)
C. Bowman/A. Kerr/R. Perrine/P. Weinand/E. Brown (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
P. Rzucidlo/N. Rzepski/C. Rivers/W. Duggan/K. Snyder (Cox)
 
    Yorktown High School (A)
A. Stump/E. Young/J. Wilson/P. Bacas/J. Eisenberg (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
G. McConnell/H. Jordan/D. North/T. Welch/L. Cirillo (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
J. Boss/R. Turdiu/J. Dawson/K. Shepard/C. Laurenzi (Cox)
 
    Rumson-Fair Haven High School (B)
T. Wilt/D. Wilt/C. Seslar/T. Higginson/S. Frank (Cox)
 
    Yorktown High School (B)
C. Brown/S. Cauffman/D. Rozynski/J. McAleer/E. Oakley (Cox)
 
    North Jersey Rowing (C)
M. Titus/D. Dimino/M. Falcon/J. Hoogerheyde/N. Florio (Cox)
 
    North Jersey Rowing (D)
C. Oster/J. Hunt/M. O'Leary/R. Vassallo/B. Tan (Cox)
 
15 Womens Ltwt 4+
14
16 Mens Ltwt 4+
14
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Ziegler/W. Gore/R. Pederson/J. Bruch/A. Turner (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
L. Duffy/B. Boyle/C. Stocker/N. Reichel/E. Panicucci (Cox)
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A)
A. Kitzmiller/T. Foley/S. Scott/S. Wayland/J. Perez (Cox)
 
    Kearny High School (A)
D. Estevao/A. Daoud/I. Grigorovich/E. Cacamis/S. Gennace (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
N. Angelo/S. Guilherme/P. Rittenhouse/M. Baldauf/A. Garcia (Cox)
 
    Northeast Catholic High School (A)
M. Walton/F. Tieri/J. Driscoll/S. Clark/M. Shuster (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/A. A (Cox)
 
    Peddie School (A)
B. Perry/T. Parks/A. Bertino-Reibste/M. Johnson/K. Chester (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
M. Tibbets/M. Gallardo/P. Looney/J. Gallagher/C. Sanchez (Cox)
 
    The Hun School (A)
M. Gidding/R. Trakimas/M. Mtshali/J. Lawrence/B. Krause (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Lewis/J. Mullins/T. Soer/A. Chau/K. Snyder (Cox)
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (B)
R. Dominguez/L. Meyer/G. Struck/C. Anderson/B. Flores-Costanza (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
E. Kodioglu/B. Berger/R. Caderas/J. Axelrod/D. DeMario (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
E. McGinley/K. Cortes/P. McClosky/K. Gentle/S. Coates (Cox)
 
17 Womens Novice 4x
14
18 Mens Novice 4x
14
19 Womens Novice 8+
21
20 Mens Novice 8+
21
21 Womens 2nd 4x
14
22 Womens 2nd 8+
14
23 Mens 2nd Varsity 8+
14
24 Womens Varsity 1x
11
26 Mens Ltwt 8+
6
27 Mens 2nd Novice 8+
5
28 Mens 2nd Varsity 4x
14
29 Womens 2nd Novice 8+
7
30 Mens 3rd Varsity 8+
7
31 Womens 3rd Varsity 8+
7
32 Mens 3rd Varsity 4+
7
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
A. Stender/R. Lindston/M. Whelan/T. Murphy/J. Parkhill (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
M. Glace/B. Harte/J. Grussenmeyer/T. Hodges/C. McGrath (Cox)
 
    North Jersey Rowing (A)
C. DeNicola/C. Kozlowski/C. Wiswesser/W. Martin/S. Enders (Cox)
 
    Peddie School (A)
J. Hornyak/K. Miller/A. Lahr/R. Wenzel/L. Rex (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. Granger/M. Marconi/C. Remedio/S. Evan s/K. Cortes (Cox)
 
    North Jersey Rowing (B)
J. Cahayla-Wynne/T. Duran/T. Phillips/T. Monaghan/A. Gonzalez (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
D. Connon/A. Brant/K. Cattie/P. McClosky/E. Conde (Cox)
 
33 Womens 3rd Varsity 4+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change